Mercurial - en to sv translation catalogue (1868 entries)

en: 
    To remove '-' lines, make them ' ' lines (context).
    To remove '+' lines, delete them.
    Lines starting with # will be removed from the patch.
sv: 
    För att radera rader med '-', ersätt med blanka (' ') rader (kontext).
    För att radera rader med '+', radera dom.
    Rader som börjar med # kommer att raderas från patchen.

en: 
    [+] marked option can be specified multiple times
sv: 
    flaggor markerade med [+] kan anges flera gånger

en: 
    additional help topics:
sv: 
    ytterligare hjälpämnen:

en: 
    aliases: %s
sv: 
    alias: %s

en: 
    use "hg -v help %s" to show more info
sv: 
    använd "hg -v help %s" för att visa mer information

en: 
    use "hg help %s" to show the full help text
sv: 
    använd "hg help %s" för att visa fullständig hjälptext

en: 
    use "hg help -c %s" to see help for the %s command
sv: 
    använd "hg help -c %s" för att visa hjälp för kommandot %s

en:           hg diff -c 9353         # compare against first parent
              hg diff -r 9353^:9353   # same using revset syntax
              hg diff -r 9353^2:9353  # compare against the second parent
sv:           hg diff -c 9353         # jämför mot den första föräldern
              hg diff -r 9353^:9353   # samma med revset-syntax
              hg diff -r 9353^2:9353  # jämför mot den andra föräldern

en:          $ ls
             foo.c
             $ hg status
             ? foo.c
             $ hg add
             adding foo.c
             $ hg status
             A foo.c
sv:          $ ls
             foo.c
             $ hg status
             ? foo.c
             $ hg add
             lägger till foo.c
             $ hg status
             A foo.c

en:         $ cp -al REPO REPOCLONE
sv:         $ cp -al ARKIV ARKIVKLON

en:        An example showing how new (unknown) files are added
           automatically by :hg:`add`::
sv:        Ett exempel som visar hur nya (okända) filer läggs
           till automatiskt av :hg:`add`::

en:        To check out earlier revisions, you should use :hg:`update REV`.
           To cancel an uncommitted merge (and lose your changes), use
           :hg:`update --clean .`.
sv:        För att hämta ut tidigare revisioner, använd :hg:`update REV`.
           För att avbryta en oarkiverad sammanfogning (och bli av med alla
            ändringar), använd :hg:`update --clean .`.

en:       - advance the current bisection by marking current revision as good or
            bad::
sv:       - stega den nuvarande sökningen genom att markera nuvarande revision
            som bra eller dålig::

en:       - all changesets that touch a directory, with diffs, excluding merges::
sv:       - alla ändringar som rör en katalog, med diffar, utan sammanfogningar::

en:       - all revision numbers that match a keyword::
sv:       - alla revisionsnummer som matchar ett nyckelord::

en:       - attempt to exactly restore an exported changeset (not always
            possible)::
sv:       - försök att exakt återställa en exporterad ändring (inte alltid
            möjligt)::

en:       - changesets ancestral to the working directory::
sv:       - ändringar som är anfädrar arbetskatalogen::

en:       - changesets showing all modifications of a file, including removals::
sv:       - alla ändringar och modifikationer för en fil, inklusive raderingar::

en:       - changesets with full descriptions and file lists::
sv:       - ändringar med fulla beskrivningar och fillistor::

en:       - check if a given changeset is included is a tagged release::
sv:       - kontrollera om en ändring inkluderas i en märkt release::

en:       - check the most recent revision of a remote repository::
sv:       - kontrollera den senaste revisionen i ett fjärrarkiv::

en:       - clone (and track) a particular named branch::
sv:       - klona (och spåra) en viss namngiven gren::

en:       - clone a remote repository to a new directory named hg/::
sv:       - klona ett fjärrarkiv till en ny katalog med namnet hg/::

en:       - clone from an absolute path on an ssh server (note double-slash)::
sv:       - klona från en absolut sökväg på en ssh-server (notera dubbel-slash)::

en:       - commit
          - import
          - pull
          - push (with this repository as the destination)
          - unbundle
sv:       - commit
          - import
          - pull
          - push (med det här arkivet som destination)
          - unbundle

en:       - compare a file in the current working directory to its parent::
sv:       - jämför en fil i arbetskatalogen med dess förälder::

en:       - compare a revision and its parents::
sv:       - jämför en revision och dess föräldrar::

en:       - compare two historical versions of a directory, with rename info::
sv:       - jämför två historiska versioner of en katalog, med namnändringar::

en:       - create a lightweight local clone::
sv:       - skapa en lättviktig lokal klon::

en:       - create a repository without changesets after a particular revision::
sv:       - skapa ett arkiv utan ändringarna efter en viss revision::

en:       - create a tarball excluding .hg files::
sv:       - skapa en tarboll utan .hg-filer::

en:       - create a zip file containing the 1.0 release::
sv:       - skapa en zip-fil som innehåller 1.0-releasen::

en:       - diff all newly-added files that contain a keyword::
sv:       - diffa alla nytillagda filer som innehåller ett nyckelord::

en:       - do a high-speed clone over a LAN while checking out a
            specified version::
sv:       - gör en höghastighetsklon över ett LAN samtidigt som en specificerad
            version hämtas ut::

en:       - export all the changesets between two revisions to a file with
            rename information::
sv:       - exportera alla ändringar mellan två revisioner till en fil med
            namnändringsinformation::

en:       - find all changesets by some user in a date range::
sv:       - hitta alla ändringar av en användare i ett datumintervall::

en:       - find the revision corresponding to a tag::
sv:       - hitta revisionen för ett märke::

en:       - forget files that would be excluded by .hgignore::
sv:       - glöm bort filer som skulle exkluderas av .hgignore::

en:       - forget newly-added binary files::
sv:       - glöm bort nytillagda binärfiler::

en:       - forget the current bisection::
sv:       - glöm den aktuella genomsökningen::

en:       - generate a build identifier for the working directory::
sv:       - skapa en byggidentifierare för arbetskatalogen::

en:       - get a NUL separated list of added files, suitable for xargs::
sv:       - visa en NUL-separerad lista med tillagda filer, lämpligt för xargs::

en:       - get change stats relative to the last change on some date::
sv:       - hämta ändringsstatus relativ ttill den sista ändringen på ett datum::

en:       - import a changeset from an hgweb server::
sv:       - importera en ändring från en hgweb-server::

en:       - import a traditional patch from a website and detect renames::
sv:       - importera en vanlig patch från en webbsida och upptäck namnbyten::

en:       - import all the patches in an Unix-style mbox::
sv:       - importera alla patchar i en Unix-liknande mbox::

en:       - last 10 commits on the current branch::
sv:       - sista 10 arkiveringarna på aktuell gren::

en:       - mark the current revision, or a known revision, to be skipped (eg. if
            that revision is not usable because of another issue)::
sv:       - markera att den nuvarande revisionen, eller en känd revision, ska
            hoppas över (ex. om den revisionen är oanvändbar på grund av annat
            fel)::

en:       - see all changesets that took part in the current bisection::
sv:       - se alla ändringar som var med i den nuvarande genomsökningen::

en:       - see all changesets whose states are already known in the current
            bisection::
sv:       - visa alla ändringar vars status redan är kända i den nuvarande
            genomsökningen::

en:       - see the changeset currently being bisected (especially useful
            if running with -U/--noupdate)::
sv:       - se ändringen som genomsöks (mest användbart med -U/--no-update)::

en:       - show all changes including copies in an existing changeset::
sv:       - visa alla ändringar inklusive kopior i en ändring::

en:       - show changes in the working directory relative to a
            changeset::
sv:       - visa modifikationer i arbetskatalogen relativt till en ändring::

en:       - split outgoing changes into a series of patches with
            descriptive names::
sv:       - dela upp utgående ändringar till en serie patchar med beskrivande
            namn::

en:       - start a bisection with known bad revision 12, and good revision 34::
sv:       - starta en sökning med känd dålig revision 12, och bra revision 34::

en:       - summary of all changesets after the last tag::
sv:       - sammanfattning av alla ändringar efter det senaste märket::

en:       - use 'make && make tests' to automatically find the first broken
            revision::
sv:       - använd 'make && make tests' för att automatiskt hitta den första
            defekta revisionen::

en:       - use export and import to transplant a bugfix to the current
            branch::
sv:       - använd export och import för att transplantera en buggfix på den
            nuvarande grenen::

en:       - with the graphlog extension, you can even get a nice graph::
sv:       - med graphlog-utökningen så kan du få en söt graf::

en:       -A/--after can be used to remove only files that have already
          been deleted, -f/--force can be used to force deletion, and -Af
          can be used to remove files from the next revision without
          deleting them from the working directory.
sv:       -A/--after kan användas för att bara ta bort filer som redan
          raderats, -f/--force kan användas för att tvinga radering, och -Af
          kan ta bort filer från nästa revision utan att radera dem från
          arbetskopian.

en:       1. If neither -c/--check nor -C/--clean is specified, and if
             the requested changeset is an ancestor or descendant of
             the working directory's parent, the uncommitted changes
             are merged into the requested changeset and the merged
             result is left uncommitted. If the requested changeset is
             not an ancestor or descendant (that is, it is on another
             branch), the update is aborted and the uncommitted changes
             are preserved.
sv:       1. Om varken -c/--check eller -C/--clean specificeras, och om den
             begärda ändringen är en anfader eller ättling till
             arbetskatalogens förälder, kommer oarkiverade ändringar att
             sammanfogas med den begärda ändringen och det sammanfogade
             resultatet lämnas oarkiverat. Om den begärda ändringen inte är en
             anfader eller ättling (dvs är i en annan gren), avbryts
             uppdateringen och de oarkiverade ändringarna  bevaras.

en:       2. With the -c/--check option, the update is aborted and the
             uncommitted changes are preserved.
sv:       2. Med flaggan -c/--check avbryts uppdateringen och de oarkiverade
             ändringarna lämnas.

en:       3. With the -C/--clean option, uncommitted changes are discarded and
             the working directory is updated to the requested changeset.
sv:       3. Med flaggan -C/--clean kommer oarkiverade ändringar att kasseras
             och arbetskatalogen uppdateras till den begärda ändringen.

en:       ======= == == == ==
                  A  C  M  !
          ======= == == == ==
          none    W  RD W  R
          -f      R  RD RD R
          -A      W  W  W  R
          -Af     R  R  R  R
          ======= == == == ==
sv:       ======= == == == ==
                  A  C  M  !
          ======= == == == ==
          ingen   V  RT V  R
          -f      R  RT RT R
          -A      V  V  V  R
          -Af     R  R  R  R
          ======= == == == ==

en:       ? - display help
sv:       ? - visa hjälp

en:       Before version 1.7, the behavior without --merge was equivalent
          to specifying --merge followed by :hg:`update --clean .` to
          cancel the merge and leave the child of REV as a head to be
          merged separately.
sv:       Innan version 1.7, så var beteendet utan --merge ekvivalent med att
          ange --merge följt av :hg:`update --clean .` för att ångra
          sammanfogningen och lämna barnet till REV som ett huvud att
          sammanfogas separat.

en:       By default, the pending changeset will have one parent,
          maintaining a linear history. With --merge, the pending
          changeset will instead have two parents: the old parent of the
          working directory and a new child of REV that simply undoes REV.
sv:       Som standard kommer ändringen att ha en förälder, för att bibehålla
          en linjär historik. Med --merge kommer ändringen istället att ha två
          föräldrar: den gamla föräldern från arbetskatalogen och ett nytt
          barn av REV som helt enkelt ogör REV.

en:       Examples:
sv:       Exempel:

en:       For efficiency, hardlinks are used for cloning whenever the
          source and destination are on the same filesystem (note this
          applies only to the repository data, not to the working
          directory). Some filesystems, such as AFS, implement hardlinking
          incorrectly, but do not report errors. In these cases, use the
          --pull option to avoid hardlinking.
sv:       Av effektivitestskäl används hårda länkar när källan och
          destinationen är på samma filsystem (notera att detta bara gäller för
          arkivdatat, inte arbetskopian). Vissa filsystem såsom AFS
          implementerar hårda länkar felaktigt, men rapporterar inga fel.
          Använd flaggan --pull för att undvika användning av hårda länkar.

en:       For example, the following commands are transactional, and their
          effects can be rolled back:
sv:       Exempelvis skapar de följande kommandona transaktioner, och deras
          ändringar kan återkallas:

en:       In some cases, you can clone repositories and the working
          directory using full hardlinks with ::
sv:       I vissa fall kan du klona både arkiv och arbetskopia, alla
          hårdlänkade, med ::

en:       M = modified
          A = added
          R = removed
          C = clean
          ! = missing (deleted by non-hg command, but still tracked)
          ? = not tracked
          I = ignored
            = origin of the previous file listed as A (added)
sv:       M = modifierad
          A = adderad
          R = raderad
          C = ren
          ! = saknad (borttagen av icke-hg-kommando, men fortfarande spårad)
          ? = inte spårad
          I = ignorerad
            = källa för den tidigare filen listad som A (adderad)

en:       Mercurial will update the working directory to the first applicable
          revision from this list:
sv:       Mercurial uppdaterar arbetskatalogen till den första passande
          revisionen från den här listan:

en:       Note that remove never deletes files in Added [A] state from the
          working directory, not even if option --force is specified.
sv:       Notera att remove aldrig tar bort filer som är Adderade [A] från
          arbetskatalogen, inte ens om --force är angivet.

en:       See :hg:`help revsets` for more about the `bisect()` keyword.
sv:       Se :hg:`help revsets` för mer om nyckelordet `bisect()`.

en:       Some examples:
sv:       Några exempel:

en:       The following rules apply when the working directory contains
          uncommitted changes:
sv:       Följande regler gäller när arbetskatalogen innehåller oarkiverade
          ändringar:

en:       The following table details the behavior of remove for different
          file states (columns) and option combinations (rows). The file
          states are Added [A], Clean [C], Modified [M] and Missing [!]
          (as reported by :hg:`status`). The actions are Warn, Remove
          (from branch) and Delete (from disk):
sv:       Följande tabell visar hur remove uppför sig för olika filstatus
          (kolumner) och flaggor (rader). Filstatus är Adderade [A], Ren [C],
          Modifierad [M] och Saknad [!] (som rapporteras av :hg:`status`).
          Aktionerna är Varna, Radera (från gren) och Ta bort (från disk):

en:       This is the fastest way to clone, but it is not always safe. The
          operation is not atomic (making sure REPO is not modified during
          the operation is up to you) and you have to make sure your
          editor breaks hardlinks (Emacs and most Linux Kernel tools do
          so). Also, this is not compatible with certain extensions that
          place their metadata under the .hg directory, such as mq.
sv:       Detta är det snabbaste sättet att klona, men det är inte alltid
          säkert. Operationen är inte atomisk (att ARKIV inte modifieras under
          operationen är upp till dig) och du måste se till att din editor
          bryter hårda länkar (Emacs och de flesta Linux-kernelverktyg gör
          det). Det är inte heller kompatibelt med vissa utökningar som
          placerar sin metadata under katalogen .hg, som mq.

en:       To avoid permanent data loss, rollback will refuse to rollback a
          commit transaction if it isn't checked out. Use --force to
          override this protection.
sv:       För att undvika permanent dataförlust så vägrar rollback att köras
          på en arkivering om den inte är uthämtad. Använd --force för att gå
          förbi det här skyddet.

en:       a) null if -U or the source repository has no changesets
          b) if -u . and the source repository is local, the first parent of
             the source repository's working directory
          c) the changeset specified with -u (if a branch name, this means the
             latest head of that branch)
          d) the changeset specified with -r
          e) the tipmost head specified with -b
          f) the tipmost head specified with the url#branch source syntax
          g) the tipmost head of the default branch
          h) tip
sv:       a) null med -U eller källarkivet inte har några ändringar
          b) med -u . och källarkivet, den första föräldern av källarkivets
             arbetskatalog
          c) ändringen antigen med -u (om ett grennamn, innebär det senaste
             huvudet på den grenen)
          d) ändringen angiven med -r
          e) det högsta huvudet angivet med -b
          f) det högsta huvudet angivent med källsyntaxen url#gren
          g) det högsta huvudet på default-grenen
          h) tip

en:       d - done, skip remaining changes and files
          a - record all changes to all remaining files
          q - quit, recording no changes
sv:       d - klar, hoppa över kvarvarande ändringar och filer
          a - spara alla ändringar till alla kvarvarande filer
          q - avsluta, spara inga ändringar

en:       exclude path/to/file-or-dir
sv:       exclude sökväg/till/fil-eller-katalog

en:       include path/to/file-or-dir
sv:       include sökväg/till/fil-eller-katalog

en:       rename path/to/source path/to/destination
sv:       rename sökväg/till/källa sökväg/till/destination

en:       s - skip remaining changes to this file
          f - record remaining changes to this file
sv:       s - hoppa över kvarvarande ändringar i den här filen
          f - spara kvarvarande ändringar till denna fil

en:       y - record this change
          n - skip this change
          e - edit this change manually
sv:       y - lagra den här ändringen
          n - hoppa över den här ändringen
          e - redigera ändringen manuellt

en:     (deprecated, use configuration file)
sv:     (föråldrad, använd konfigurationsfilen)

en:     -e/--edit, -m/--message or -l/--logfile set the patch header as
        well as the commit message. If none is specified, the header is
        empty and the commit message is '[mq]: PATCH'.
sv:     -e/--edit, -m/--message or -l/--logfile sätter både patchhuvudet och
        arkiveringsmeddelandet. Om inget är angivet, så är huvudet tomt och
        arkiveringsmeddelandet är '[mq]: PATCH'.

en:     -u/--user and -d/--date can be used to set the (given) user and
        date, respectively. -U/--currentuser and -D/--currentdate set user
        to current user and date to current date.
sv:     -u/--user och -d/--date kan användas för att sätta (den angivna)
        användaren respektive datumet. -U/--currentuser och -D/--currentdate
        sätter användare till denna användaren och datumed till nuvarande datum.

en:     .. note::
           Branch names are permanent and global. Use :hg:`bookmark` to create a
           light-weight bookmark instead. See :hg:`help glossary` for more
           information about named branches and bookmarks.
sv:     .. note::
           Grennamn är permanenta och globala. Använd :hg:`bookmark` för att
           skapa ett lättviktsbokmärke istället. Se :hg:`help glossary` för
           mer information om namngivna grenar och bokmärken.

en:     .. note::
           diff may generate unexpected results for merges, as it will
           default to comparing against the working directory's first
           parent changeset if no revisions are specified.
sv:     .. note::
           diff kan generera oväntade resultat för sammanfogningar eftersom
           den som standard kommer att jämföra mot arbetskatalogens tidigare
           ändring om ingen revision anges.

en:     .. note::
           export may generate unexpected diff output for merge
           changesets, as it will compare the merge changeset against its
           first parent only.
sv:     .. note::
           export kan generera oväntade resultat för sammanfogningar, eftersom
           den som standard bara kommer att jämföra mot den första föräldern.

en:     .. note::
           for performance reasons, log FILE may omit duplicate changes
           made on branches and will not show deletions. To see all
           changes including duplicates and deletions, use the --removed
           switch.
sv:     .. note::
           av prestandaskäl så kan 'log FILE' hoppa över duplicerade ändringar
           gjorda på grenar och kommer inte att visa raderingar. För att se
           alla ändringar inklusive dupliceringar och raderingar, använd
           flaggan --removed.

en:     .. note::
           log -p/--patch may generate unexpected diff output for merge
           changesets, as it will only compare the merge changeset against
           its first parent. Also, only files different from BOTH parents
           will appear in files:.
sv:     .. note::
           log -p/--patch kan generera oväntad diff-utmatning för
           sammanfogningar, eftersom det bara kommer att jämföra ändringen mot
           den första förälder. Dessutom kommer bara filer som skiljer sig från
           BÅDA föräldrarna att visas i filer:.

en:     .. note::
           status may appear to disagree with diff if permissions have
           changed or a merge has occurred. The standard diff format does
           not report permission changes and diff only reports changes
           relative to one merge parent.
sv:     .. note::
           status kan verka osams med diff om tillstånd har ändrat eller en
           sammanfogning har utförts. Det vanliga diff-formatet rapporterar
           inte förändringar av tillstånd och diff rapporterar bara ändringar
           relativt till en förälder vid sammanfogningar.

en:     .. note::
          backout cannot be used to fix either an unwanted or
          incorrect merge.
sv:     .. note::
          backout kan inte användas för att fixa en oönskad eller felaktig
          sammanfogning.

en:     :``%%``: literal "%" character
        :``%H``: changeset hash (40 hexadecimal digits)
        :``%N``: number of patches being generated
        :``%R``: changeset revision number
        :``%b``: basename of the exporting repository
        :``%h``: short-form changeset hash (12 hexadecimal digits)
        :``%m``: first line of the commit message (only alphanumeric characters)
        :``%n``: zero-padded sequence number, starting at 1
        :``%r``: zero-padded changeset revision number
sv:     :``%%``: ett "%"-tecken
        :``%H``: ändringshash (40 hexadecimala siffror)
        :``%N``: antal genererade patchar
        :``%R``: ändringens revisionsnummer
        :``%b``: basnamn för det exporterande arkivet
        :``%h``: kort ändringshash (12 hexadecimala siffror)
        :``%m``: första raden i arkiveringsmeddelandet (bara alfanumeriska tecken)
        :``%n``: nollpaddat sekvensnummer, börjar med 1
        :``%r``: nollpaddat ändringsrevisionsnummer

en:     :``%s``: basename of file being printed
        :``%d``: dirname of file being printed, or '.' if in repository root
        :``%p``: root-relative path name of file being printed
sv:     :``%s``: basnamn på den visade filen
        :``%d``: katalognamn på den visade filen, eller '.' om i arkivroten
        :``%p``: rotrelativ sökvägsnamn för den visade filen

en:     :``files``: a directory full of files (default)
        :``tar``:   tar archive, uncompressed
        :``tbz2``:  tar archive, compressed using bzip2
        :``tgz``:   tar archive, compressed using gzip
        :``uzip``:  zip archive, uncompressed
        :``zip``:   zip archive, compressed using deflate
sv:     :``files``: en katalog fylld med filer (standard)
        :``tar``:   tar-arkiv, okomprimerad
        :``tbz2``:  tar-arkiv, komprimerad med bzip2
        :``tgz``:   tar-arkiv, komprimerad med gzip
        :``uzip``:  zip-arkiv, okomprimerad
        :``zip``:   zip-arkiv, komprimerad med deflate

en:     :hg:`resolve` must be used to resolve unresolved files.
sv:     :hg:`resolve` måste användas för att lösa olästa filer.

en:     Add all new files and remove all missing files from the
        repository.
sv:     Lägg till alla nya filer och radera alla saknade filer från arkivet.

en:     Alternatively you can specify -c/--change with a revision to see
        the changes in that changeset relative to its first parent.
sv:     Alternativt så kan du ange -c/--change med en revision för att se
        modifikationerna i den ändringen relativt till dess första förälder.

en:     Apply one or more compressed changegroup files generated by the
        bundle command.
sv:     Applicera en eller flera komprimerade filer med ändringar genererade
        av bundle-kommandot.

en:     Applying bundles preserves all changeset contents including
        permissions, copy/rename information, and revision history.
sv:     Applicering av buntar bevarar allt ändringsinnehåll inklusive
        tillstånd, information om kopior/namnbyte, och revisionshistorik.

en:     As a shortcut, you can also use the revision argument to mark a
        revision as good or bad without checking it out first.
sv:     Som en genväg kan du också använda revisionsargumentet för att markera
        en revision som bra eller dålig utan att kontrollera den först.

en:     Bookmarks are pointers to certain commits that move when committing.
        Bookmarks are local. They can be renamed, copied and deleted. It is
        possible to use :hg:`merge NAME` to merge from a given bookmark, and
        :hg:`update NAME` to update to a given bookmark.
sv:     Bokmärken är pekare till utvalda arkiveringar som flyttar vid
        arkivering. Bokmärken är lokala. De kan döpas om, kopieras och
        raderas. Det är möjligt att använda bokmärkesnamn i :hg:`merge NAMN`
        för att sammanfoga från ett bokmärke, och :hg:`update NAMN` för att
        uppdatera till ett visst bokmärke.

en:     Bookmarks can be pushed and pulled between repositories (see :hg:`help
        push` and :hg:`help pull`). This requires both the local and remote
        repositories to support bookmarks. For versions prior to 1.8, this means
        the bookmarks extension must be enabled.
sv:     Bokmärken kan tryckas och dras mellan arkiv (se :hg:`help push` och
        :hg:`help pull`). Detta kräver att både det lokala och fjärrarkivet
        stödjer bokmärken. För versioner innan 1.8, så betyder det att
        bookmarks-utökningen måste vara aktiverad.

en:     By default this command prints revision number and changeset id,
        tags, non-trivial parents, user, date and time, and a summary for
        each commit. When the -v/--verbose switch is used, the list of
        changed files and full commit message are shown.
sv:     Som standard skriver detta kommando ut revisionsnummer och ändrings-id,
        märken, icke-triviala föräldrar, användare, datum och tid, samt ett
        sammandrag för varje arkivering. När flaggan -v/--verbose används,
        visas listan med ändrade filer och fullständigt arkiveringsmeddelande.

en:     By default, diffs are sent in the format generated by
        :hg:`export`, one per message. The series starts with a "[PATCH 0
        of N]" introduction, which describes the series as a whole.
sv:     Som standard skickas diffar i samma format som :hg:`export` genererar,
        ett per meddelande. Serien börjar med en introduktion med rubriken
        "[PATCH 0 of N]", som beskriver serien i helhet.

en:     By default, grep only prints output for the first revision of a
        file in which it finds a match. To get it to print every revision
        that contains a change in match status ("-" for a match that
        becomes a non-match, or "+" for a non-match that becomes a match),
        use the --all flag.
sv:     Som standard visar grep bara utmatningen från den första revisionen
        av en matchande fil. För att visa varje revision som innehåller en
        ändring i träffstatus ("-" för en träff som blir en icke-träff,
        eller "+" för en icke-träff som blir en träff), använd flaggan
        --all.

en:     By default, push will not allow creation of new heads at the
        destination, since multiple heads would make it unclear which head
        to use. In this situation, it is recommended to pull and merge
        before pushing.
sv:     Som standard tillåter inte push att nya huvuden skapas i
        destinationen, eftersom multipla huvuden skulle göra det oklart vilket
        huvud som skulle användas. I dessa situationer är det rekommenderat
        att dra och sammanfoga innan tryckning.

en:     By default, the revision used is the parent of the working
        directory; use -r/--rev to specify a different revision.
sv:     Som standard används revisonen för arbetskatalogens förälder; använd
        -r/--rev för att angivna en annan revision.

en:     By default, the server logs accesses to stdout and errors to
        stderr. Use the -A/--accesslog and -E/--errorlog options to log to
        files.
sv:     Som standard loggar servern anslutningar till stdout och fel till
        stderr. Använd flaggorna -A/--accesslog och -E/--errorlog för att logga
        till filer.

en:     By default, this command copies the contents of files as they
        exist in the working directory. If invoked with -A/--after, the
        operation is recorded, but no copying is performed.
sv:     Som standard kopierar detta kommando filinnehållet som det ser ut i
        arbetskatalogen. Om det aktiveras med -A/--after, sparas operationen
        men ingen kopiering utförs.

en:     By default, this command searches all directories in the working
        directory. To search just the current directory and its
        subdirectories, use "--include .".
sv:     Som standard söker det här kommandot i alla kataloger inuti
        arbetskatalogen. För att bara söka den aktuella katalogen och dess
        underkataloger, använd "--include .".

en:     CVS Source
        ##########
sv:     CVS-källa
        #########

en:     Commit changes to the given files into the repository. Unlike a
        centralized SCM, this operation is a local operation. See
        :hg:`push` for a way to actively distribute your changes.
sv:     Arkiverar ändringar för de angivna filerna i arkivet. Till skillnad
        från ett centralicerat SCM, är detta en lokal operation. Se :hg:`push`
        för ett sätt att aktivt distribuera dina ändringar.

en:     Create a copy of an existing repository in a new directory.
sv:     Skapa en kopia av ett existerande arkiv i en ny katalog.

en:     Differences between files are shown using the unified diff format.
sv:     Skillnaderna mellan filerna visas i unified diff-format.

en:     Each member added to an archive file has a directory prefix
        prepended. Use -p/--prefix to specify a format string for the
        prefix. The default is the basename of the archive, with suffixes
        removed.
sv:     Varje fil som läggs till en arkivfil har ett katalogprefix. Använd
        -p/--prefix för att ange en formatsträng för prefixet. Som standard
        används basnamnet för arkivet, med suffix borttagna.

en:     Each patch email has a Subject line of "[PATCH M of N] ...", using
        the first line of the changeset description as the subject text.
        The message contains two or three parts. First, the changeset
        description.
sv:     Varje patchmail har en ämnesrad med texten "[PATCH M of N] ...", och
        använder den första raden i ändringsbeskrivningen som ämnestext.
        Meddelandet innehåller två eller tre delar. Först, beskrivningen av
        ändringen.

en:     File history is shown without following rename or copy history of
        files. Use -f/--follow with a filename to follow history across
        renames and copies. --follow without a filename will only show
        ancestors or descendants of the starting revision.
sv:     Filhistorik visas utan att följa namnbyten eller kopieringshistorik av
        filer. Använd -f/--follow med ett filnamn för att följa historiken även
        vid namnbyten och kopiering. --follow utan ett filnamn kommer bara att
        visa föräldrar eller ättlingar från startrevisionen.

en:     Files that changed between either parent are marked as changed for
        the next commit and a commit must be performed before any further
        updates to the repository are allowed. The next commit will have
        two parents.
sv:     Filerna som ändrats mellan föräldrarna markeras som förändrade till
        nästa arkivering och en arkivering måste utföras innan några andra
        arkivuppdateringar tillåts. Nästa arkivering kommer att ha två
        föräldrar.

en:     Finally, the patch itself, as generated by :hg:`export`.
sv:     Till slut, patchen, som genererad av :hg:`export`.

en:     For remote repository, using --bundle avoids downloading the
        changesets twice if the incoming is followed by a pull.
sv:     För fjärrarkiv, använd --bundle för att slippa ladda ner
        ändringarna två gånger om incoming följs av pull.

en:     Generate a compressed changegroup file collecting changesets not
        known to be in another repository.
sv:     Skapa en komprimerad ändringsgruppfil genom att samla ihop ändringar
        som inte finns i ett annat arkiv.

en:     Given a topic, extension, or command name, print help for that
        topic.
sv:     Med ett ämne, utökning eller kommandonamn, visas hjälp för det ämnet.

en:     If -B/--bookmark is used, the specified bookmarked revision, its
        ancestors, and the bookmark will be pushed to the remote
        repository.
sv:     Om -B/--bookmarks används, kommer den angivna bokmärkta revisionen,
        alla anfäder och bokmärket att tryckas till det andra arkivet.

en:     If -a/--active is specified, only show active branches. A branch
        is considered active if it contains repository heads.
sv:     Om -a/--acive anges, visas bara aktiva grenar. En gren anses aktiv om
        den innehåller arkivhuvuden.

en:     If -c/--closed is specified, also show branch heads marked closed
        (see :hg:`commit --close-branch`).
sv:     Om -c/--closed anges, visas också grenvhuvuden som markerats som
        stängda (se :hg:`commit --close-branch`).

en:     If -r/--rev is used, the specified revision and all its ancestors
        will be pushed to the remote repository.
sv:     Om -r/--rev används, kommer den angivna revisionen och alla anfäder att
        tryckas till det andra arkivet.

en:     If -t/--topo is specified, named branch mechanics will be ignored and only
        changesets without children will be shown.
sv:     Om -t/--topo anges, ignoreras all logik för namngivna grenar och bara
        ändringar utan barn kommer att visas.

en:     If REV is the parent of the working directory, then this new changeset
        is committed automatically. Otherwise, hg needs to merge the
        changes and the merged result is left uncommitted.
sv:     Om REV är förälder till arbetskatalogen, så arkiveras denna ändring
        automatiskt. Annars krävs att hg sammanfogar ändringarna och det
        sammanfogade resultatet lämnas oarkiverat.

en:     If SOURCE is omitted, the 'default' path will be used.
        See :hg:`help urls` for more information.
sv:     Om KÄLLA inte är angivet, används 'default'-sökvägen.
        Se :hg:`help urls` för mer information.

en:     If STARTREV is specified, only those heads that are descendants of
        STARTREV will be displayed.
sv:     Om STARTREV anges, visas bara de huvuden som har STARTREV som
        anfader.

en:     If a list of files is omitted, all changes reported by :hg:`status`
        will be candidates for recording.
sv:     Om filer inte anges, kommer alla ändringar som :hg:`status`
        rapporterar att arkiveras.

en:     If a list of files is omitted, all changes reported by :hg:`status`
        will be committed.
sv:     Om filer inte anges, kommer alla ändringar som :hg:`status`
        rapporterar att arkiveras.

en:     If no commit message is specified, Mercurial starts your
        configured editor where you can enter a message. In case your
        commit fails, you will find a backup of your message in
        ``.hg/last-message.txt``.
sv:     Om inget arkiveringsmeddelande anges, startar Mercurial din
        konfigurerade editor där du kan skriva ett meddelande. Om din
        arkivering misslyckas, kommer du att hitta en säkerhetskopia av ditt
        meddelande i ``.hg/last-message.txt``.

en:     If no destination directory name is specified, it defaults to the
        basename of the source with ``-hg`` appended. If the destination
        repository doesn't exist, it will be created.
sv:     Om ingen destinationskatalog anges, kommer basnamnet för källan med
        ``-hg`` tillagd. Om destinationsarkivet inte existerar, så kommer det
        att skapas.

en:     If no destination directory name is specified, it defaults to the
        basename of the source.
sv:     Om ingen namn på destinationskatalogen anges, kommer basnamnet för
        källan att användas.

en:     If no directory is given, the current directory is used.
sv:     Om ingen katalog anges, används den nuvarande katalogen.

en:     If no names are given, add all files to the repository.
sv:     Om inga namn anges, läggs alla filer till i arkivet.

en:     If no patterns are given to match, this command prints the names
        of all files under Mercurial control in the working directory.
sv:     Om inga mönster anges för matching, visar det här kommantod namnen på
        alla filer under Mercurials kontroll i arbetskatalogen.

en:     If no revision is given, the parent of the working directory is
        used, or tip if no revision is checked out.
sv:     Om ingen revision anges, används föräldern för arbetskatalogen, eller
        toppen om ingen revision är uthämtad.

en:     If no revision is given, the parent of the working directory is used,
        or tip if no revision is checked out.
sv:     Om ingen revision anges, så används arbetskatalogens föräldern, eller
        toppen om ingen revision är uthämtad.

en:     If no revision is specified, the working directory's parent is a
        head revision, and the current branch contains exactly one other
        head, the other head is merged with by default. Otherwise, an
        explicit revision with which to merge with must be provided.
sv:     Om ingen revision anges, arbetskatalogens förälder är en huvudrevision,
        och den nuvarande grenen innehåller exakt ett annat huvud, sammanfogas
        det andra huvudet som standard. Om inte, måste en explicit revision
        anges.

en:     If no revision range is specified, the default is ``tip:0`` unless
        --follow is set, in which case the working directory parent is
        used as the starting revision.
sv:     Om ingen revisionsserie specificeras, används ``tip:0`` som standard om
        inte --follow är satt, då arbetskatalogens förälder används som första
        revision.

en:     If one or more REVs are given, only branch heads on the branches
        associated with the specified changesets are shown. This means
        that you can use :hg:`heads foo` to see the heads on a branch
        named ``foo``.
sv:     Om en eller flera REV anges, kommer bara grenhuvuden på grenar
        som är associerade med de angivna ändringarna att visas. Det betyder
        att du kan använda :hg:`heads foo` för att se huvuden på en gren vid
        namn ``foo``.

en:     If one revision is given, it is used as the base revision.
        If two revisions are given, the differences between them are
        shown. The --change option can also be used as a shortcut to list
        the changed files of a revision from its first parent.
sv:     Om en revision anges, används den som basrevision. Om två revisioner
        anges, visas skillnaderna mellan dem. Flaggan --change kan också
        användas som en genväg för att visa de ändrade filerna i en revision
        från dess första förälder.

en:     If option --all is specified, the list of all files from all revisions
        is printed. This includes deleted and renamed files.
sv:     Om flaggan --all är angiven, visas en lista med alla filer från alla
        revisioner. Detta inlkuderar borttagna och omdöpta filer.

en:     If you are committing the result of a merge, do not provide any
        filenames or -I/-X filters.
sv:     Om du arkiverar resultatet av en sammanfogning, ange inga filnamn
        eller flaggorna -I/-X.

en:     If you have just made a commit, that commit will be the tip. If
        you have just pulled changes from another repository, the tip of
        that repository becomes the current tip. The "tip" tag is special
        and cannot be renamed or assigned to a different changeset.
sv:     Om du precis har gjort en arkivering, kommer den att vara toppen. Om
        du har dragit ändringar från ett annat arkiv, så blir toppen för det
        arkivet den aktuella toppen. Märket "tip" är speciellt och kan inte
        döpas om eller tilldelas en annan ändring.

en:     If you omit the destination repository, then hg assumes the
        destination will have all the nodes you specify with --base
        parameters. To create a bundle containing all changesets, use
        -a/--all (or --base null).
sv:     Om inget destinationsarkiv anges, så antar hg att destinationen har
        alla noder du anger med parametrar av typen --base. För att skapa en
        bunt med alla ändringar, använd -a/--all (eller --base null).

en:     If you supply a command, it will be used for automatic bisection.
        The environment variable HG_NODE will contain the ID of the
        changeset being tested. The exit status of the command will be
        used to mark revisions as good or bad: status 0 means good, 125
        means to skip the revision, 127 (command not found) will abort the
        bisection, and any other non-zero exit status means the revision
        is bad.
sv:     Om du tillhandahåller ett kommando, kommer det att användas för
        automatisk genomsökning. Miljövariabeln HG_NODE kommer att innehålla
        ID för den ändring som testas. Returkoden från kommandot kommer att
        användas för att markera en revision som bra eller dålig: 0 betyer
        bra, 125 betyder hoppa över revionen, 127 (kommandot hittades inte)
        kommer att avbryta genomsökningen, och alla andra värden betyder att
        revisionen är dålig.

en:     If you want to feed the output of this command into the "xargs"
        command, use the -0 option to both this command and "xargs". This
        will avoid the problem of "xargs" treating single filenames that
        contain whitespace as multiple filenames.
sv:     Om du vill skicka utmatningen från detta kommando till kommandot
        "xargs", använd flaggan -0 till både detta kommando och "xargs".
        Detta undviker problemet med att "xargs" behandlar filnamn som
        innehåller blanktecken som multipla filnamn

en:     If you want to revert just one file to an older revision, use
        :hg:`revert [-r REV] NAME`.
sv:     Om du vill uppdatera bara en fil till en äldre revision, använd
        :hg:`revert [-r REV] NAMN`.

en:     In case email sending fails, you will find a backup of your series
        introductory message in ``.hg/last-email.txt``.
sv:     Om sändning av mailet misslyckas, kommer du att hitta en backup av
        introduktionsmeddelandet i ``.hg/last-email.txt``.

en:     Initialize a new repository in the given directory. If the given
        directory does not exist, it will be created.
sv:     Initialisera ett nytt arkiv i den angivna katalogen. Om den angivna
        katalogen inte existerar, kommer den att skapas.

en:     It is possible to specify an ``ssh://`` URL as the destination.
        See :hg:`help urls` for more information.
sv:     Det är möjligt att specificera en URL med ``ssh://`` som destination.
        Se :hg:`help urls` för mer informatio

en:     List changes in files, showing the revision id responsible for
        each line
sv:     Visa ändringar i filer, och ansvarigt revisions-ID för varje rad

en:     List the repository's named branches, indicating which ones are
        inactive. If -c/--closed is specified, also list branches which have
        been marked closed (see :hg:`commit --close-branch`).
sv:     Visa alla namngivna grenar i arkivet, och indikera vilka som är
        inaktiva. Om -c/--closed anges, visas också grenar som har markerats
        som stängda (se :hg:`commit --close-branch`).

en:     Mark dest as copies of sources; mark sources for deletion. If dest
        is a directory, copies are put in that directory. If dest is a
        file, there can only be one source.
sv:     Markera dest som kopior av källorna; markera källorna för radering.
        Om dest är en katalog, placeras kopiorna i den katalogen. Om dest är
        en fil, kan det bara finnas en källa.

en:     Mark dest as having copies of source files. If dest is a
        directory, copies are put in that directory. If dest is a file,
        the source must be a single file.
sv:     Markera dest som kopia av källfilerna. Om dest är en katalog,
        placeras kopiorna i den katalogen. Om dest är en fil, måste källan
        vara en enda fil.

en:     Mark the specified files so they will no longer be tracked
        after the next commit.
sv:     Märk de angivna filerna så att de inte längre kommer att spåras efter
        nästa arkivering.

en:     Mercurial Destination
        #####################
sv:     Mercurial-destination
        #####################

en:     Mercurial Source
        ################
sv:     Mercurial-källa
        ###############

en:     Modified files are saved with a .orig suffix before reverting.
        To disable these backups, use --no-backup.
sv:     Modifierade filer sparas med suffixet .orig innan återställning.
        För att deaktivera dessa säkerhetskopior, använd --no-backup.

en:     Name a particular revision using <name>.
sv:     Namnge en specifik revision med <namn>.

en:     New files are ignored if they match any of the patterns in
        ``.hgignore``. As with add, these changes take effect at the next
        commit.
sv:     Nya filer ignoreras om de överrensstämmer något av mönstren i
        ``.hgignore``. Precis som med add, kommer ändringarna att träda i kraft
        vid nästa arkivering.

en:     Nodes printed as an @ character are parents of the working
        directory.
sv:     Noder visade som ett @-tecken är föräldrar till arbetskatalogen.

en:     Note that Mercurial will not let you commit files with unresolved
        merge conflicts. You must use :hg:`resolve -m ...` before you can
        commit after a conflicting merge.
sv:     Notera att Mercurial inte låter dig arkivera filer med olösta
        konflikter från sammanfogningar. Du måste använda :hg:`resolve -m ...`
        innan du kan arkivera efter en sammanfogning med konflikter.

en:     Only local paths and ``ssh://`` URLs are supported as
        destinations. For ``ssh://`` destinations, no working directory or
        ``.hg/hgrc`` will be created on the remote side.
sv:     Bara lokala sökvägar och ``ssh://``-URLer stödjs som destinationer. För
        ``ssh://``-destinationer så kommer ingen arbetskatalog eller
        ``.hg/hgrc`` att skapas på fjärrsidan.

en:     Option -q/--quiet hides untracked (unknown and ignored) files
        unless explicitly requested with -u/--unknown or -i/--ignored.
sv:     Flaggan -q/--quiet döljer ospårade (okända och ignorerade) filer om det
        inte bes om explicit med -u/--unknown eller -i/--ignored.

en:     Option -q/--quiet suppresses all output when searching for NAME
        and shows only the path names when listing all definitions.
sv:     Flaggan -q/--quiet stänger av all utmatning vid sökning efter NAMN
        och visar bara sökvägarna när alla definitioner listas.

en:     Output may be to a file, in which case the name of the file is
        given using a format string. The formatting rules are as follows:
sv:     Utmatning kan vara till en fil, och då anges namnet på filen med en
        formatsträng. Formateringsreglerna är som följer:

en:     Output may be to a file, in which case the name of the file is
        given using a format string. The formatting rules are the same as
        for the export command, with the following additions:
sv:     Utmatning kan vara till en fil, och då anges filnamnet med en
        formatsträng. Formatteringsreglerna är samma som för kommandot
        export, med följande tillägg:

en:     Path names are defined in the [paths] section of your
        configuration file and in ``/etc/mercurial/hgrc``. If run inside a
        repository, ``.hg/hgrc`` is used, too.
sv:     Sökvägar definieras i sektionen [paths] i din konfigurationsfil och i
        ``/etc/mercurial/hgrc``. Om det körs i ett arkiv, så används
        ``.hg/hgrc`` också.

en:     Perforce Source
        ###############
sv:     Perforce-källa
        ##############

en:     Please note that the server does not implement access control.
        This means that, by default, anybody can read from the server and
        nobody can write to it by default. Set the ``web.allow_push``
        option to ``*`` to allow everybody to push to the server. You
        should use a real web server if you need to authenticate users.
sv:     Notera att servern inte har någon åtkomstkontroll. Det betyder att vem
        som helst kan läsa från servern och ingen kan skriva till den som
        standard. Sätt flaggan ``web.allow_push`` till ``*`` för att tillåta
        alla att trycka till servern. Om du behöver autenticiera användare,
        borde du använda en riktig webbserver.

en:     Please see :hg:`help urls` for important details about ``ssh://``
        URLs. If DESTINATION is omitted, a default path will be used.
sv:     Se :hg:`help urls` för viktiga detaljer om URL:er med ``ssh://``. Om
        DESTINATION inte är angivet, används standardsökvägen.

en:     Prepare a new changeset with the effect of REV undone in the
        current working directory.
sv:     Förbered en ny ändring där effekterna av REV ogörs i arbetskatalogen.

en:     Print a list of version controlled files for the given revision.
        If no revision is given, the first parent of the working directory
        is used, or the null revision if no revision is checked out.
sv:     Visa en lista med versionshanterade filer för den angivna revisionen.
        Om ingen revision anges, används arbetskatalogens första föräldern,
        eller null-revisionen om ingen revision är uthämtad.

en:     Print a revision history alongside a revision graph drawn with
        ASCII characters.
sv:     Visa en revisionshistorik bredvid en revisionsgraf ritad med
        ASCII-tecken.

en:     Print a summary identifying the repository state at REV using one or
        two parent hash identifiers, followed by a "+" if the working
        directory has uncommitted changes, the branch name (if not default),
        a list of tags, and a list of bookmarks.
sv:     Visa en sammanfattning som identifierar arkivstatusen vid REV med en
        eller två föräldrars hash-identifierare, följt av ett "+" om det
        finns oarkiverade ändringar i arbetskatalogen, grennamnet (om inte
        default), en märkeslista, och en bokmärkeslista.

en:     Print files under Mercurial control in the working directory whose
        names match the given patterns.
sv:     Visa filer som är under Mercurials kontroll i arbetskatalogen vars
        namn matchar givna mönster.

en:     Print the changeset header and diffs for one or more revisions.
sv:     Skriv ändringsrubriken och diffen för en eller fler revisioner.

en:     Print the revision history of the specified files or the entire
        project.
sv:     Skriv ut revisionshistoriken för de specificerade filerna eller hela
        projektet.

en:     Print the root directory of the current repository.
sv:     Visa rotkatalogen för det aktuella arkivet.

en:     Print the specified files as they were at the given revision. If
        no revision is given, the parent of the working directory is used,
        or tip if no revision is checked out.
sv:     Visa de angivna filerna som de ser ut i den angivna revisionen. Om
        ingen revision anges, så används arbetskatalogens förälder, eller tip
        om ingen revision är uthämtad.

en:     Print the working directory's parent revisions. If a revision is
        given via -r/--rev, the parent of that revision will be printed.
        If a file argument is given, the revision in which the file was
        last changed (before the working directory revision or the
        argument to --rev if given) is printed.
sv:     Visa revisioner för arbetskatalogens föräldrar. Om en revision anges
        via -r/--rev, kommer den revisionens föräldrar att visas. Om en fil
        anges, kommer revisionen då den filen sist ändrades (innan
        arbetskatalogens revision eller innan --rev om angiven) att visas.

en:     Pull changes from a remote repository to a local one.
sv:     Drar ändringar från ett annat arkiv till ett lokalt.

en:     Push changesets from the local repository to the specified
        destination.
sv:     Trycker ändringar från det lokala arkivet till angiven destination.

en:     Recover from an interrupted commit or pull.
sv:     Återställ från en avbruten commit eller pull.

en:     Repository "heads" are changesets with no child changesets. They are
        where development generally takes place and are the usual targets
        for update and merge operations. Branch heads are changesets that have
        no child changeset on the same branch.
sv:     Arkiv-"huvuden" är ändringar utan barnändringar. Det är vanligtvis
        där som utveckling sker och är de vanligaste målen för update- och
        merge-operationer. Grenhuvuden är ändringar som inte har några
        barnändringar på samma gren.

en:     Return 0 on success, 1 if no phases were changed or some could not
        be changed.
sv:     Returnerar 0 om kommandot lyckades, 1 om inga faser ändrades eller om
        några inte kunde förändras.

en:     Return 0 on success.
sv:     Returnerar 0 om kommandot lyckades.

en:     Returns 0 if a match is found, 1 otherwise.
sv:     Returnerar 0 om en träff hittas, 1 annars.

en:     Returns 0 if all files are successfully added.
sv:     Returnerar 0 om alla filer kunde läggas till.

en:     Returns 0 if import succeeded.
sv:     Returnerar 0 om importeringen lyckades.

en:     Returns 0 if matching heads are found, 1 if not.
sv:     Returnerar 0 om matchande huvuden hittas, 1 annars.

en:     Returns 0 if push was successful, 1 if nothing to push.
sv:     Returnerar 0 om tryckning lyckates, 1 om inget fanns att trycka.

en:     Returns 0 if successful, 1 if nothing to recover or verify fails.
sv:     Returns 0 om kommandot lyckades, 1 om inget fanns att återställa eller
        verifiering misslyckades.

en:     Returns 0 if successful.
sv:     Returnerar 0 om kommandot lyckades.

en:     Returns 0 if there are incoming changes, 1 otherwise.
sv:     Returnerar 0 om det finns inkommande ändringar, 1 annars.

en:     Returns 0 if there are outgoing changes, 1 otherwise.
sv:     Returnerar 0 om det finns utgående ändringar, 1 annars.

en:     Returns 0 on success, 1 if an update had unresolved files.
sv:     Returnerar 0 om kommandot lyckades, 1 om en uppdatering har olösta
        filer.

en:     Returns 0 on success, 1 if an update has unresolved files.
sv:     Returnerar 0 om kommandot lyckades, 1 om en uppdatering har olösta
        filer.

en:     Returns 0 on success, 1 if any files fail a resolve attempt.
sv:     Returnerar 0 om kommandot lyckates, 1 om någon fil inte kunde lösas.

en:     Returns 0 on success, 1 if any warnings encountered.
sv:     Returnerar 0 om kommandot lyckades, 1 om varningar påträffades.

en:     Returns 0 on success, 1 if errors are encountered.
sv:     Returnerar 0 om kommandot lyckades, 1 om fel uppstod.

en:     Returns 0 on success, 1 if no changes found.
sv:     Returnerar 0 om kommandot lyckades, 1 om inga ändringar hittades.

en:     Returns 0 on success, 1 if no rollback data is available.
sv:     Returnerar 0 om kommandot lyckades, 1 om ingen återgångsdata finns.

en:     Returns 0 on success, 1 if nothing changed.
sv:     Returnerar 0 om kommandot lyckades, 1 om ingenting ändrades.

en:     Returns 0 on success, 1 if there are unresolved files.
sv:     Returnerar 0 om kommandot lyckades, 1 om det finns olösta filer.

en:     Returns 0 on success.
sv:     Returnerar 0 om kommandot lyckades.

en:     Returns 0 on success.
sv:     Returnerar 0 om kommandot lyckades.

en:     Returns 0 on successful completion.
sv:     Returnerar 0 om kommandot lyckades.

en:     Returns 0 on successful creation of a new patch.
sv:     Returnerar 0 om en patch skapades.

en:     Returns 0.
sv:     Returnerar 0.

en:     Schedule files to be version controlled and added to the
        repository.
sv:     Schemalägg filer att versionshanteras och läggas till i arkivet.

en:     Schedule the indicated files for removal from the current branch.
sv:     Markera de indikerade filerna för borttagning från aktuell gren.

en:     Search revisions of files for a regular expression.
sv:     Söker igenom revisioner och filer med reguljära uttryck.

en:     See :hg:`help dates` for a list of formats valid for -d/--date.
sv:     Se :hg:`help dates` för en lista med giltiga format för -d/--date.

en:     See :hg:`help dates` for a list of formats valid for -d/--date.
sv:     Se :hg:`help dates` för en lista med giltiga format för -d/--date.

en:     See :hg:`help qnew` & :hg:`help record` for more information and
        usage.
sv:     Se :hg:`help qnew` & :hg:`help record` för mer information och
        användning.

en:     See :hg:`help revisions` and :hg:`help revsets` for more about
        specifying revisions.
sv:     Se :hg:`help revisions` och :hg:`help revsets` för mer om hur man anger
        revisioner.

en:     See :hg:`help templates` for information on templates and filters.
sv:     Se :hg:`help templates` för information om mallar och filter.

en:     See :hg:`help templates` for more about pre-packaged styles and
        specifying custom templates.
sv:     Se :hg:`help templates` för information om mallar och filter.

en:     See :hg:`help urls` for details on specifying URLs.
sv:     Se :hg:`help urls` för detaljer om att ange URLer.

en:     See :hg:`help urls` for more information.
sv:     Se :hg:`help urls` för mer information.

en:     See pull for details of valid destination formats.
sv:     Se pull för information om giltiga destinationsformat.

en:     Show changesets not found in the specified destination repository
        or the default push location. These are the changesets that would
        be pushed if a push was requested.
sv:     Visa ändringar som inte hittas i det angivna destionationsarkivet
        eller den vanliga push-platsen. Detta är de ändringar som skulle
        tryckas om push genomfördes.

en:     Show definition of symbolic path name NAME. If no name is given,
        show definition of all available names.
sv:     Visa definitioner för sökvägen NAME. Om inget namn anges, visas
        definitionen för alla tillgängliga namn.

en:     Show differences between revisions for the specified files.
sv:     Visa skillnader mellan revisioner för angivna filer.

en:     Show new changesets found in the specified path/URL or the default
        pull location. These are the changesets that would have been pulled
        if a pull at the time you issued this command.
sv:     Visa nya ändringar som hittas i den specificerade sökvägen/URL:en
        eller den vanliga pull-platsen. Dessa ändringar skulle ha dragits om
        du använt pull-kommandot.

en:     Show status of files in the repository. If names are given, only
        files that match are shown. Files that are clean or ignored or
        the source of a copy/move operation, are not listed unless
        -c/--clean, -i/--ignored, -C/--copies or -A/--all are given.
        Unless options described with "show only ..." are given, the
        options -mardu are used.
sv:     Visa status för filer i arkivet. Om namn anges, visas bara filer som
        matchar. FIler som är rena eller ignorerade eller källan för en flytt-
        eller kopieringsoperation, visas inte om förrän -c/--clean,
        -i/--ignored, -C/--copies eller -A/--all anges. Om inte flaggor med
        beskrivningen "visa bara ..." anges, så används flaggorna -mardu.

en:     Since tag names have priority over branch names during revision
        lookup, using an existing branch name as a tag name is discouraged.
sv:     Eftersom märkesnamn har prioritet över grennamn vid uppslagning av
        revisioner, avråds det att använda existerande grennamn som märkesnamn.

en:     Specifying a path to a repository root or Mercurial bundle will
        cause lookup to operate on that repository/bundle.
sv:     Specificering av en sökväg till ett arkiv eller Mercurial-bunt
        gör att kommandot jobbar mot arkivet/bunten som är angiven.

en:     Start a local HTTP repository browser and pull server. You can use
        this for ad-hoc sharing and browsing of repositories. It is
        recommended to use a real web server to serve a repository for
        longer periods of time.
sv:     Starta en lokal HTTP-arkivserver för webbläsare och pull-operationer.
        Du kan använda detta för improviserad delning och skummande av arkiv.
        Det är rekommenderat att använda en riktig webbserver för att dela ett
        arkiv under längre tidsperioder.

en:     Subversion Source
        #################
sv:     Subversion-källa
        ################

en:     Tag commits are usually made at the head of a branch. If the parent
        of the working directory is not a branch head, :hg:`tag` aborts; use
        -f/--force to force the tag commit to be based on a non-head
        changeset.
sv:     Arkivering av märken görs vanligtvis på huvudet av en gren. Om
        föräldern till arbetskatalogen inte är ett grenhuvud, så avbryts
        :hg:`tag`; använd -f/--force för att tvinga arkiveringen.

en:     Tags are used to name particular revisions of the repository and are
        very useful to compare different revisions, to go back to significant
        earlier versions or to mark branch points as releases, etc. Changing
        an existing tag is normally disallowed; use -f/--force to override.
sv:     Märken används för att namnge specifika revisioner i arkivet och är
        väldigt användbara för at jämföra olika revisioner, för att gå
        tillbaka till tidigare versioner eller för att markera förgreningar
        som releaser, osv. Att ändra ett existerande märke är normalt inte
        tillåtet; använd -f/--force för att tvinga.

en:     The archive type is automatically detected based on file
        extension (or override using -t/--type).
sv:     Arkivtypen upptäcks automatiskt baserat på filändelsen (eller tvinga
        med hjälp av -t/--type).

en:     The bundle file can then be transferred using conventional means
        and applied to another repository with the unbundle or pull
        command. This is useful when direct push and pull are not
        available or when exporting an entire repository is undesirable.
sv:     Buntfilen kan överföras med konventionella metoder och appliceras i
        ett annat arkiv med kommandot unbundle eller pull. Detta är
        användbart när en direkt push och pull inte är tillgängliga eller
        när export av ett helt arkiv inte är intressant.

en:     The codes used to show the status of files are::
sv:     Koderna som används för att visa filstatus är::

en:     The current working directory is updated with all changes made in
        the requested revision since the last common predecessor revision.
sv:     Den aktuella arbetskatalogen uppdateras med alla ändringar som gjorts i
        den efterfrågade revisionen sedan den senaste gemensamma revisionen.

en:     The exact name of the destination archive or directory is given
        using a format string; see :hg:`help export` for details.
sv:     Det exakta namnet på destinationsarkivet eller -katalogen anges med en
        formatsträng; se :hg:`help export` för detaljer.

en:     The files will be added to the repository at the next commit. To
        undo an add before that, see :hg:`forget`.
sv:     Filerna kommer att läggas till i arkivet vid nästa arkivering. För att
        ångra en addering innan dess, se :hg:`forget`.

en:     The information shown in the changeset header is: author, date,
        branch name (if non-default), changeset hash, parent(s) and commit
        comment.
sv:     Informationen som visas i ändringsheadern är: författare, datum,
        grenens namn (om inte default), ändringens hash, föräldrar och
        arkiveringskommentar.

en:     The location of the source is added to the new repository's
        ``.hg/hgrc`` file, as the default to be used for future pulls.
sv:     Källans plats kommer att läggas till i det nya arkivets
        ``.hg/hgrc``-fil som standardplats att användas för framtida dragningar.

en:     The tip revision (usually just called the tip) is the changeset
        most recently added to the repository (and therefore the most
        recently changed head).
sv:     Topprevisionen (kallas tip av Mercurial) är den senast tillagda
        ändringen i arkivet (och därför det senast tillagda huvudet).

en:     This command behaves differently than Unix grep. It only accepts
        Python/Perl regexps. It searches repository history, not the
        working directory. It always prints the revision number in which a
        match appears.
sv:     Det här kommandot beter sig annorlunda jämfört med grep i Unix. Det
        accepterar bara Python/Perl-regexps. Det söker arkivhistorik, inte
        arbetskatalogen. Det visar också revisionsnumret där en träff finns.

en:     This command helps to find changesets which introduce problems. To
        use, mark the earliest changeset you know exhibits the problem as
        bad, then mark the latest changeset which is free from the problem
        as good. Bisect will update your working directory to a revision
        for testing (unless the -U/--noupdate option is specified). Once
        you have performed tests, mark the working directory as good or
        bad, and bisect will either update to another candidate changeset
        or announce that it has found the bad revision.
sv:     Detta kommando hjälper till att hitta ändringar som skapar problem. För
        att använda, markera den tidigaste ändringen du vet har problemet som
        dålig, och markera sedan den senaste problemfria ändringen som bra.
        Bisect uppdaterar din arbetskatalog till en revision för testning (om
        inte -U/--noupdate anges). När du har testat, markera arbetskatalogen
        som bra eller dålig, och bisect kommer endera att uppdatera till en
        annan kandidat eller meddela att den dåliga revisionen har hittats.

en:     This command is deprecated, use :hg:`rebase` instead.
sv:     Detta är ett förlegat kommando; använd :hg:`rebase` istället.

en:     This command is deprecated; use :hg:`commit --mq` instead.
sv:     Detta är ett föråldrat kommando; använd :hg:`commit --mq` istället.

en:     This command is not available when committing a merge.
sv:     Det här kommandot är inte tillgängligt vid sammanfogning.

en:     This command is not intended for use on public repositories. Once
        changes are visible for pull by other users, rolling a transaction
        back locally is ineffective (someone else may already have pulled
        the changes). Furthermore, a race is possible with readers of the
        repository; for example an in-progress pull from the repository
        may fail if a rollback is performed.
sv:     Detta kommando är inte tänkt att användas i offentliga arkiv. När
        ändringar är tillgängliga att dras av andra användare, så är en
        lokal återgång ineffektivt (någon annan kan redan ha dragit
        ändringarna). Dessutom finns möjligheten till timingproblem; som
        ett exempel kan en pågående dragning misslyckas om en återgång
        utförs.

en:     This command is useful for discovering when a change was made and
        by whom.
sv:     Detta kommando är användbart för att upptäcka när en ändring gjordes
        och av vem.

en:     This command schedules the files to be removed at the next commit.
        To undo a remove before that, see :hg:`revert`. To undo added
        files, see :hg:`forget`.
sv:     Kommandot markerar att filerna ska tas bort vid nästa arkivering. För
        att ångra en remove innan dess, se :hg:`revert`. För att ångra tillagda
        filer, se :hg:`forget`.

en:     This command should be used with care. There is only one level of
        rollback, and there is no way to undo a rollback. It will also
        restore the dirstate at the time of the last transaction, losing
        any dirstate changes since that time. This command does not alter
        the working directory.
sv:     Detta kommando bör användas med försiktighet. Det finns bara en nivå
        av återgång, och det finns inget sätt att ångra en återgång.
        Det återställer också katalogstatusen till tillståndet vid den
        senaste transaktionen, så dessa förloras. Kommandot ändrar inte
        arbetskatalogen.

en:     This command takes effect at the next commit. To undo a rename
        before that, see :hg:`revert`.
sv:     Det här kommandot får effekt vid nästa arkivering. För att ångra ett
        namnbyte innan det, se :hg:`revert`.

en:     This command takes effect with the next commit. To undo a copy
        before that, see :hg:`revert`.
sv:     Det här kommandot får effekt vid nästa arkivering. För att ångra ett
        namnbyte innan det, se :hg:`revert`.

en:     This command tries to fix the repository status after an
        interrupted operation. It should only be necessary when Mercurial
        suggests it.
sv:     Kommandot försöker att fixa arkivstatusen efter en avbruten operation.
        Det bör bara användas när Mercurial föreslår det.

en:     This finds all changes from the repository at the specified path
        or URL and adds them to a local repository (the current one unless
        -R is specified). By default, this does not update the copy of the
        project in the working directory.
sv:     Hittar alla ändringar från arkivet i den specificerade sökvägen eller
        URL:en och lägger till dem i det lokala arkivet (det nuvarande om inte
        -R är angivet). Som standard uppdaterar detta inte projektkopian i
        arbetskatalogen.

en:     This generates a brief summary of the working directory state,
        including parents, branch, commit status, and available updates.
sv:     Detta skapar en kort sammanfattning av arbetskatalogens tillstånd,
        inklusive föräldrar, gren, arkivstatus, och tillgängliga uppdateringar.

en:     This lists both regular and local tags. When the -v/--verbose
        switch is used, a third column "local" is printed for local tags.
sv:     Listar både vanliga och lokala märken. När flaggan -v/--verbose
        används, visas en tredje kolumn med namnet "local" för lokala märken.

en:     This only removes files from the current branch, not from the
        entire project history, and it does not delete them from the
        working directory.
sv:     Detta tar bara bort filer från den nuvarande grenen, inte från hela
        projekthistoriken, och det raderar dem inte från arbetskatalogen.

en:     This operation is symmetrical to pull: it is identical to a pull
        in the destination repository from the current one.
sv:     Denna operation är symmetrisk med pull: den är identisk med en pull i
        destinationsarkivet från det aktuella arkivet.

en:     This will perform an extensive check of the repository's
        integrity, validating the hashes and checksums of each entry in
        the changelog, manifest, and tracked files, as well as the
        integrity of their crosslinks and indices.
sv:     Detta genomför en omfattande kontroll av arkivets integritet, validerar
        hash- och checksummor för varje notering i ändringsloggen, manifestet,
        och spårade filer, såväl som integriteten av korslänkar och indexar.

en:     To cancel an uncommitted merge (and lose your changes), use
        :hg:`update --clean .`.
sv:     För att avbryta en oarkiverad sammanfogning (och förlora dina
        ändringar), använd :hg:`update --clean .`.

en:     To check out a particular version, use -u/--update, or
        -U/--noupdate to create a clone with no working directory.
sv:     För att hämta ut en speciell version, använd -u/--update, eller
        -U/--noupdate för att skapa en klon utan en arbetskatalog.

en:     To facilitate version control, distribution, and merging of tags,
        they are stored as a file named ".hgtags" which is managed similarly
        to other project files and can be hand-edited if necessary. This
        also means that tagging creates a new commit. The file
        ".hg/localtags" is used for local tags (not shared among
        repositories).
sv:     För att underlätta versionshantering, distribution, och sammanfogning
        av märken, lagras de som en fil vid namn ".hgtags" som hanteras på
        samma sätt som andra projektfiler och kan ändras för hand vid behov.
        Filen ".hg/localtags" används för lokala märken (ej delad i arkiv).

en:     To have the server choose a free port number to listen on, specify
        a port number of 0; in this case, the server will print the port
        number it uses.
sv:     För att låta servern välja ett ledigt portnummer att lyssna på, ange 0
        som portnummer; då visar servern det portnummer som används.

en:     To pull only a subset of changesets, specify one or more revisions
        identifiers with -r/--rev or branches with -b/--branch. The
        resulting clone will contain only the specified changesets and
        their ancestors. These options (or 'clone src#rev dest') imply
        --pull, even for local source repositories. Note that specifying a
        tag will include the tagged changeset but not the changeset
        containing the tag.
sv:     För att dra bara en delmängd av ändringarna, angå en eller fler
        revisionidentifierare med -r/--rev eller grenar med -b/--branch. Den
        resulterande klonen kommer bara att innehålla de angivna ändringarna
        och deras anfäder. Dessa flaggor (eller 'clone källa#rev dest') har
        implicit --pull, även för lokala arkiv. Notera att angivandet av ett
        märke kommer att hämta ut den märkta ändringen, men inte ändringen som
        innehåller märket.

en:     To undo a forget before the next commit, see :hg:`add`.
sv:     För att ångra en forget innan nästa arkivering, se :hg:`add`.

en:     To undo an uncommitted merge, use :hg:`update --clean .` which
        will check out a clean copy of the original merge parent, losing
        all changes.
sv:     För att ångra en oarkiverad sammanfogning, använd
        :hg:`update --clean .` som kommer att hämta ut en ren kopia av den
        ursprungliga föräldern till sammanfogningen, och ta bort ändringarna.

en:     Transactions are used to encapsulate the effects of all commands
        that create new changesets or propagate existing changesets into a
        repository.
sv:     Transaktioner används för att kapsla in alla kommandon som skapar nya
        ändringar eller sprider existerade ändringar till ett arkiv.

en:     Unless -f/--force is specified, :hg:`phase` won't move changeset from a
        lower phase to an higher phase. Phases are ordered as follows::
sv:     Om inte -f/--force anges, så kommer inte :hg:`phase` att flytta
        ändringar från en lägre fas till en högre fas. Faser är ordnade enligt
        följande::

en:     Unless -f/--force is specified, branch will not let you set a
        branch name that already exists, even if it's inactive.
sv:     Om inte -f/--force är angiven, kommer branch inte att tillåta dig att
        sätta ett grennamn som redan existerar, även om den är inaktiv.

en:     Update the repository's working directory to the specified
        changeset. If no changeset is specified, update to the tip of the
        current named branch and move the current bookmark (see :hg:`help
        bookmarks`).
sv:     Uppdatera arkivets arbetskatalog till den angivna ändringen. Om ingen
        ändring anges, så uppdateras till toppen på den nuvarande namngivna
        grenen och nuvarande bokmärket flyttas (se :hg:`help bookmarks`).

en:     Use --new-branch if you want to allow push to create a new named
        branch that is not present at the destination. This allows you to
        only create a new branch without forcing other changes.
sv:     Använd --new-branch om du vill tillåta push att skapa en ny namngiven
        gren som inte finns i destinationen. Detta ger dig möjligheten att
        bara skapa en ny gren utan att tvinga andra ändringar.

en:     Use -C/--clean to reset the working directory branch to that of
        the parent of the working directory, negating a previous branch
        change.
sv:     Använd -C/--clean för att återställa arbetskatalogens gren till
        samma som förälderns arbetskatalog, och återställer ett tidigare
        grenbyte.

en:     Use -f/--force to override the default behavior and push all
        changesets on all branches.
sv:     Använd -f/--force för att upphäva det vanliga beteendet och trycka
        alla ändringar på alla grenar.

en:     Use :hg:`incoming` if you want to see what would have been added
        by a pull at the time you issued this command. If you then decide
        to add those changes to the repository, you should use :hg:`pull
        -r X` where ``X`` is the last changeset listed by :hg:`incoming`.
sv:     Använd :hg:`incoming` om du vill se vad som skulle ha lagts till av en
        dragning vid det tillfället du kör kommandot. Om du bestämmer dig för
        att lägga till de ändringarna i arkivet, använd :hg:`pull -r X` där
        ``X`` är den sista ändringen visad av :hg:`incoming`.

en:     Use null as the changeset to remove the working directory (like
        :hg:`clone -U`).
sv:     Använd null som ändring för att radera arbetskatalogen (som
        :hg:`clone -U`).

en:     Use the -g/--git option to generate diffs in the git extended diff
        format. For more information, read :hg:`help diffs`.
sv:     Använd flaggan -g/--git för att skapa diffs i gits utökade format. För
        mer information, läs :hg:`help diffs`.

en:     Use the -g/--git option to generate diffs in the git extended diff
        format. See :hg:`help diffs` for more information.
sv:     Använd flaggan -g/--git för att generera diffar i gits utökade format.
        Se :hg:`help diffs` för mer information.

en:     Use the -g/--git option to keep the patch in the git extended diff
        format. Read the diffs help topic for more information on why this
        is important for preserving permission changes and copy/rename
        information.
sv:     Använd flaggan -g/--git gör att lagra patchen i gits utökade
        diff-format. Läs hjälpämnet om diffar för mer inormation om varför
        detta är viktigt för att lagra rättighetsändringar och information om
        kopior/namnbyten.

en:     Use the -s/--similarity option to detect renamed files. This
        option takes a percentage between 0 (disabled) and 100 (files must
        be identical) as its parameter. With a parameter greater than 0,
        this compares every removed file with every added file and records
        those similar enough as renames. Detecting renamed files this way
        can be expensive. After using this option, :hg:`status -C` can be
        used to check which files were identified as moved or renamed. If
        not specified, -s/--similarity defaults to 100 and only renames of
        identical files are detected.
sv:     Använd flaggan -s/--similarity för att upptäcka omdöpta filer. Flaggan
        tar ett procentvärde mellan 0 (deaktiverad) och 100 (filer måste vara
        identiska) som parameter. Med en parameter större än 0, kommer varje
        borttagen fil att jämföras med varje tillagd fil och lagrar de som är
        tillräckligt lika som ett namnbyte. Att upptäcka omdöpta filer på det
        här sättet kan ta lång tid. Efter att denna flagga har använts, kan
        :hg:`status -C` användas för att kontrollera vilka filer som
        identifierades som flyttade eller omdöpta. Om den flaggan inte anges,
        upptäcks bara namnbyten för identiska filer.

en:     Use the command :hg:`update` to switch to an existing branch.
sv:     Använd kommandot :hg:`update` för att byta till en existerande gren.

en:     Use the command :hg:`update` to switch to an existing branch. Use
        :hg:`commit --close-branch` to mark this branch as closed.
sv:     Använd kommandot :hg:`update` för att byta till en existerande gren.
        Använd :hg:`commit --close-branch` för att markera grenen som stängd.

en:     Using the -r/--rev or -d/--date options, revert the given files or
        directories to their states as of a specific revision. Because
        revert does not change the working directory parents, this will
        cause these files to appear modified. This can be helpful to "back
        out" some or all of an earlier change. See :hg:`backout` for a
        related method.
sv:     Med flaggan -r/--rev eller -d/--date, återställs de givna filerna eller
        katalogerna till läget i den specifika revisionen. Eftersom revert
        inte ändrar arbetskatalogens föräldrar, kommer dessa filer att visas
        som modifierade. Detta kan användas för att ångra delar av eller hela
        tidigare ändringar. Se :hg:`backout` för en relaterad metod.

en:     Valid types are:
sv:     Giltiga typer är:

en:     Verify the integrity of the current repository.
sv:     Verifiera det aktuella arkivets integritet.

en:     When REV is not given, print a summary of the current state of the
        repository.
sv:     Utan någon revision, visas en sammanfattning av den aktuella
        statusen för arkivet.

en:     When two revision arguments are given, then changes are shown
        between those revisions. If only one revision is specified then
        that revision is compared to the working directory, and, when no
        revisions are specified, the working directory files are compared
        to its parent.
sv:     När två revisionsargument ges, kommer ändringar mellan revisionerna
        att visas. Om bara en revision anges så jämförs den revisionen med
        arbetskatalogen, och, när ingen revision anges, jämförs arbetskatalogen
        med dess förälder.

en:     With --debug, the source (filename and line number) is printed
        for each config item.
sv:     Med --debug, visas källan (filnamn och radnummer) för varje
        alternativ.

en:     With -i/--inactive, the new bookmark will not be made the active
        bookmark. If -r/--rev is given, the new bookmark will not be made
        active even if -i/--inactive is not given. If no NAME is given, the
        current active bookmark will be marked inactive.
sv:     Med -i/--inactive blir det nya bokmärket inte det aktiva bokmärket.
        Om -r/--rev anges så är bokmärket inte aktivt även om -i/--inactive
        inte anges. Om inget NAMN anges, kommer det nuvarande aktiva bokmärket
        att markeras som inaktivt.

en:     With -v, print file permissions, symlink and executable bits.
        With --debug, print file revision hashes.
sv:     Med -v visas filtillstånd, symlänkar och exekverbarhetsbitar.
        Med --debug visas filrevisionhashar.

en:     With multiple arguments, print names and values of all config
        items with matching section names.
sv:     Med flera argument, visas namn och värden för alla alternativ med
        överrensstämmande sektionsnamn.

en:     With no argument, show the current branch name. With one argument,
        set the working directory branch name (the branch will not exist
        in the repository until the next commit). Standard practice
        recommends that primary development take place on the 'default'
        branch.
sv:     Utan arguments visas det aktuella grennamnet. Med ett argument
        sätts arbetskatalogens grennamn (grenen existerar inte i arkivet
        förrän nästa arkivering). Standardförfarandet är att all primär
        utveckling sker i grenen 'default'.

en:     With no argument, show the phase name of specified revisions.
sv:     Om inga argument ges, så visas fasnamnet för angivna revisioner.

en:     With no arguments, print a list of commands with short help messages.
sv:     Utan argument visas en kommandolista med korta hjälpmeddelanden.

en:     With no arguments, print names and values of all config items.
sv:     Utan argument, skrivs namn och värden för alla alternativ.

en:     With no arguments, show all repository branch heads.
sv:     Utan några argument visas alla ändringar som är grenhuvuden.

en:     With no revision specified, revert the specified files or directories
        to the contents they had in the parent of the working directory.
        This restores the contents of files to an unmodified
        state and unschedules adds, removes, copies, and renames. If the
        working directory has two parents, you must explicitly specify a
        revision.
sv:     Om ingen revision anges, så återställs de givna filerna eller
        katalogerna till innehållet de hade i arbetskatalogens första förälder.
        Det sätter filer i ett omodifierad läge och avbeställer adderingar,
        raderingar, kopior och namnbyten. Om arbetskatalogen har två föräldrar,
        så måste du ange en revision.

en:     With one argument of the form section.name, print just the value
        of that config item.
sv:     Med ett argument i formen sektion.namn, visas bara värdet för det
        konfigurationsalternativet.

en:     With one of -p/--public, -d/--draft or -s/--secret, change the
        phase value of the specified revisions.
sv:     Med en av -p/--public, -d/--draft eller -s/--secret, så ändras
        fasvärdet för de angivna revisionerna.

en:     With the --remote option, this will check the default paths for
        incoming and outgoing changes. This can be time-consuming.
sv:     Med flaggan --remote kommer också standardsökvägarna att sökas igenom
        för att hitta inkommande och utgående ändringar. Detta kan ta lång tid.

en:     With the --switch-parent option, the diff will be against the
        second parent. It can be useful to review a merge.
sv:     Med flaggan --switch-parent, kommer diffen att vara mot den andra
        föräldern. Det kan vara användbart för att granska en sammanfogning.

en:     With the -d/--diffstat option, if the diffstat program is
        installed, the result of running diffstat on the patch is inserted.
sv:     Med flaggan -d/--diffstat, om programmet diffstat är installerat,
        läggs resultatet av att köra diffstat på patchen in.

en:     Without the -a/--text option, annotate will avoid processing files
        it detects as binary. With -a, annotate will annotate the file
        anyway, although the results will probably be neither useful
        nor desirable.
sv:     Utan flaggan -a/--text, kommer annotate att undvika behandling av filer
        som upptäcks vara binära. Med -a, kommer filen att annoteras ändå, även
        om resultatet antagligen inte kommer att vara användbart.

en:     Without the -a/--text option, diff will avoid generating diffs of
        files it detects as binary. With -a, diff will generate a diff
        anyway, probably with undesirable results.
sv:     Utan flaggan -a/--text, kommer diff att försöka undvika att visa
        skillnader mellan binära filer. Med -a, kommer en diff att skapas ändå,
        troligtvis med oönskade resultat.

en:     Without the -a/--text option, export will avoid generating diffs
        of files it detects as binary. With -a, export will generate a
        diff anyway, probably with undesirable results.
sv:     Utan flaggan -a/--text, kommer export att undvika skapandet av diffar
        av filer som upptäcks vara binära. Med -a, kommer filen att exporteras
        ändå, även om resultatet antagligen inte kommer att vara användbart.

en:     You can change compression method with the -t/--type option.
        The available compression methods are: none, bzip2, and
        gzip (by default, bundles are compressed using bzip2).
sv:     Du kan ändra kompressionsmetod med flaggan -t/--type. De tillgänliga
        kompressionsmetoderna är: none, bzip2, och gzip (som standard
        komprimeras buntar med bzip2).

en:     You can use :hg:`bookmark NAME` to set a bookmark on the working
        directory's parent revision with the given name. If you specify
        a revision using -r REV (where REV may be an existing bookmark),
        the bookmark is assigned to that revision.
sv:     Du kan använda :hg:`bookmark NAMN` för att sätta ett bokmärke på
        arbetskatalogens föräldrarevision med det angivna namnet. Om du anger
        en revision med -r REV (där REV kan vara ett existerande bokmärke), så
        tilldelas bokmärket till den revisionen.

en:     You will be prompted for whether to record changes to each
        modified file, and for files with multiple changes, for each
        change to use. For each query, the following responses are
        possible::
sv:     Du kommer att frågas om du vill lagra ändrade filer, och i filer med
        flera ändringar kommer du att få frågan för varje ändring. Vid varje
        fråga är följande svar möjliga::

en:     ``--tool`` can be used to specify the merge tool used for file
        merges. It overrides the HGMERGE environment variable and your
        configuration files. See :hg:`help merge-tools` for options.
sv:     ``--tool`` kan användas för att ange sammanfogningsverktyg att
        använda för filsammanfogningar. Det har högre prioritet än
        miljövariabeln HGMERGE och dina konfigurationsfiler. Se
        :hg:`help merge-tools` för flaggor.

en:     aliases: %s
sv:     alias: %s

en:     qnew creates a new patch on top of the currently-applied patch (if
        any). The patch will be initialized with any outstanding changes
        in the working directory. You may also use -I/--include,
        -X/--exclude, and/or a list of files after the patch name to add
        only changes to matching files to the new patch, leaving the rest
        as uncommitted modifications.
sv:     qnew skapar en ny patch ovanpå redan applicerade patchar (om några).
        Patchen kommer att initialiseras med oarkiverade ändringar i
        arbetskatalogen. Du kan också använda -I/--include, -X/--exclude,
        och/eller en uppsättning filer efter patchnamnet för att bara lägga
        till ändringar i dessa filer i patchen, och lämna resten som
        oarkiverade ändringar.

en:   # 'none' turns off all effects
      status.clean = none
      status.copied = none
sv:   # 'none' stänger av alla effekter
      status.clean = none
      status.copied = none

en:   %s in %s should not have %s line endings
sv:   %s i %s borde inte ha %s-radslut

en:   Default: serve.
sv:   Standard: serve

en:   [email]
      from = My Name <my@email>
      to = recipient1, recipient2, ...
      cc = cc1, cc2, ...
      bcc = bcc1, bcc2, ...
      reply-to = address1, address2, ...
sv:   [email]
      from = Mitt Namn <min@email>
      to = mottagare1, mottagare2, ...
      cc = cc1, cc2, ...
      bcc = bcc1, bcc2, ...
      reply-to = adress1, adress2, ...

en:   [extensions]
      # disabling extension bar residing in /path/to/extension/bar.py
      bar = !/path/to/extension/bar.py
      # ditto, but no path was supplied for extension baz
      baz = !
sv:   [extensions]
      # deaktiverar utökningen bar som finns i /sökväg/till/utökningen/bar.py
      bar = !/sökväg/till/utökningen/bar.py
      # samma sak, men ingen sökväg angavs för utökningen baz
      baz = !

en:   [extensions]
      myfeature = ~/.hgext/myfeature.py
sv:   [extensions]
      minfunktion = ~/.hgext/minfunktion.py

en:   [ui]
      username = Firstname Lastname <firstname.lastname@example.net>
      verbose = True
sv:   [ui]
      username = Förnamn Efternamn <fornamn.efternamn@example.net>
      verbose = True

en:   add known patch to applied stack          qpush
      remove patch from applied stack           qpop
      refresh contents of top applied patch     qrefresh
sv:   applicera en redan känd patch             qpush
      ta port en applicerad patch               qpop
      uppdatera innehållet i senaste patchen    qrefresh

en:   create new patch                          qnew
      import existing patch                     qimport
sv:   skapa ny patch                            qnew
      importera existerande patch               qimport

en:   glob:*.c       any name ending in ".c" in the current directory
      *.c            any name ending in ".c" in the current directory
      **.c           any name ending in ".c" in any subdirectory of the
                     current directory including itself.
      foo/*.c        any name ending in ".c" in the directory foo
      foo/**.c       any name ending in ".c" in any subdirectory of foo
                     including itself.
sv:   glob:*.c       alla namn som slutar på ".c" i den nuvarande katalogen
      *.c            alla namn som slutar på ".c" i den nuvarande katalogen
      **.c           alla namn som slutar på ".c" i alla underkataloger från
                     den nuvarande katalogen inklusive sig själv.
      foo/*.c        alla namn som slutar på ".c" i katalogen foo
      foo/**.c       alla namn som slutar på ".c" i alla underkataloger från
                     foo inklusive sig själv.

en:   path:foo/bar   a name bar in a directory named foo in the root
                     of the repository
      path:path:name a file or directory named "path:name"
sv:   path:foo/bar   namnet bar i en katalog med namnet foo i arkivroten
      path:path:name en fil eller katalog med namnet "path:name"

en:   print patch series                        qseries
      print applied patches                     qapplied
sv:   skriv ut patchserie                       qseries
      skriv ut applicerade patchar              qapplied

en:   re:.*\.c$      any name ending in ".c", anywhere in the repository
sv:   re:.*\.c$      alla namn som slutar med ".c", var som helst i arkivet

en:  %d files changed, %d insertions(+), %d deletions(-)
sv:  %d filer ändrade, %d tillägg(+), %d raderingar(-)

en:  (%+d heads)
sv:  (%+d huvuden)

en:  (active)
sv:  (aktiv)

en:  (check that you compiled the extensions)
sv:  (kontrollera att du kompilerade utökningarna)

en:  (check that your locale is properly set)
sv:  (kontrollera att din locale är korrekt inställd)

en:  (clean)
sv:  (ren)

en:  (closed)
sv:  (stängd)

en:  (default: %s)
sv:  (standard: %s)

en:  (empty repository)
sv:  (tomt arkiv)

en:  (head closed)
sv:  (huvudet stängt)

en:  (inactive)
sv:  (inaktiv)

en:  (merge)
sv:  (sammanfogning)

en:  (new branch head)
sv:  (nytt grenhuvud)

en:  (new branch)
sv:  (ny gren)

en:  (no revision checked out)
sv:  (ingen revision uthämtad)

en:  (specify a commit editor in your configuration file)
sv:  (specificera en arkiveringseditor i din konfigurationsfil)

en:  (specify a username in your configuration file)
sv:  (ange ett användarnamn i din konfigurationsfil)

en:  (started at %s)
sv:  (började som %s)

en:  (templates seem to have been installed incorrectly)
sv:  (mallar verkar vara inkorrekt installerade)

en:  - change all secret changesets to draft::
sv:  - ändra alla secret-ändringar till draft::

en:  - forcibly move the current changeset and descendants from public to draft::
sv:  - tvinga nuvarande ändring och ättlingar från public till draft::

en:  - list changesets in draft or secret phase::
sv:  - visa ändringar i draft- eller secret-fasen::

en:  - show a list of changeset revision and phase::
sv:  - visa en lista med ändringsrevision och fas::

en:  Can't find editor '%s' in PATH
sv:  Kan inte hitta editorn '%s' i PATH

en:  No commit editor set and can't find vi in PATH
sv:  Ingen arkiveringseditor satt och kan inte hitta vi i PATH

en:  One or more extensions could not be found
sv:  En eller fler utökningar kunde inte hittas

en:  and
sv:  och

en:  empty string
sv:  tom sträng

en: !Danger!
sv: !Fara!

en: "%s" already exists as a directory
sv: "%s" finns redan som katalog

en: "%s" cannot be used as the name of a patch
sv: "%s" kan inte användas som patchnamn

en: "%s" cannot be used in the name of a patch
sv: "%s" kan inte användas i patchnamn

en: "%s" not in template map
sv: "%s" finns inte i mallistan

en: %d %s/sec
sv: %d %s/sek

en: %d added
sv: %d tillagd

en: %d additional largefiles cached
sv: %d ytterligare largefiles cachade

en: %d applied
sv: %d applicerade

en: %d changesets found
sv: %d ändringar hittades

en: %d copied
sv: %d kopierade

en: %d deleted
sv: %d raderad

en: %d files to transfer, %s of data
sv: %d filer att överföra, %s med data

en: %d files updated, %d files merged, %d files removed, %d files unresolved
sv: %d filer uppdaterade, %d filer sammanfogade, %d filer raderade, %d filer olösta

en: %d files, %d changesets, %d total revisions
sv: %d filer, %d ändringar, %d totala revisioner

en: %d hunks, %d lines changed
sv: %d stycken, %d rader ändrade

en: %d ignored
sv: %d ignorerad

en: %d incoming bookmarks
sv: %d inkommande bokmärken

en: %d integrity errors encountered!
sv: %d integritetsfel påträffades!

en: %d largefiles cached
sv: %d largefiles cachade

en: %d largefiles failed to download
sv: %d largefiles kunde inte hämtas

en: %d largefiles updated, %d removed
sv: %d largefiles uppdaterade, %d borttagna

en: %d modified
sv: %d modifierad

en: %d outgoing
sv: %d utgående

en: %d outgoing bookmarks
sv: %d utgående bokmärken

en: %d removed
sv: %d borttagen

en: %d renamed
sv: %d omdöpta

en: %d unapplied
sv: %d oapplicerade

en: %d unknown
sv: %d okänd

en: %d unresolved
sv: %d olöst

en: %d warnings encountered!
sv: %d varningar påträffades!

en: %dd%02dh
sv: %dd%02dt

en: %dh%02dm
sv: %dt%02dm

en: %dw%02dd
sv: %dv%02dd

en: %dy%02dw
sv: %då%02dv

en: %r specified as email transport, but not in PATH
sv: %r angiven som emailtransport, men inte i PATH

en: %s Bad signature from "%s"
sv: %s Dålig signatur från "%s"

en: %s Note: Signature has expired (signed by: "%s")
sv: %s Notera: Signaturen har gått ut (signerad av: "%s")

en: %s Note: This key has expired (signed by: "%s")
sv: %s Notera: Den här nyckenl har gått ut (signerad av: "%s")

en: %s already a largefile
sv: %s är redan en largefile

en: %s already tracked!
sv: %s spåras redan!

en: %s appears more than once in %s
sv: %s finns mer än en gång i %s

en: %s certificate error: %s
sv: %s certifikatfel: %s

en: %s certificate error: no certificate received
sv: %s certifikatfel: inget certifikat mottaget

en: %s does not appear to be a largefile store
sv: %s verkar inte vara en largefiles-lagring

en: %s does not exist!
sv: %s existerar inte!

en: %s does not have a parent recorded
sv: %s har inte en angiven förälder

en: %s does not look like a Bazaar repository
sv: %s verkar inte vara ett Bazaar-arkiv

en: %s does not look like a CVS checkout
sv: %s verkar inte vara en CVS-uthämtning

en: %s does not look like a GNU Arch repository
sv: %s verkar inte vara ett GNU Arch-arkiv

en: %s does not look like a Git repository
sv: %s verkar inte vara ett Git-arkiv

en: %s does not look like a P4 repository
sv: %s verkar inte vara ett P4-arkiv

en: %s does not look like a Subversion repository
sv: %s verkar inte vara ett Subversion-arkiv

en: %s does not look like a darcs repository
sv: %s verkar inte vara ett darcs-arkiv

en: %s does not look like a monotone repository
sv: %s verkar inte vara ett monotone-arkiv

en: %s expected a filename
sv: %s förväntade sig ett filnamn

en: %s extension - %s
sv: %s-utökning - %s

en: %s has not been committed yet, so no copy data will be stored for %s.
sv: %s har inte arkiverats än, så ingen kopieringsinformation lagras för %s.

en: %s in manifest1, but listed as state %s
sv: %s i manifest1, men listad med status %s

en: %s in manifests not found
sv: %s i manifest hittades inte

en: %s in state %s, but also in manifest1
sv: %s har status %s, men också i manifest1

en: %s in state %s, but not in either manifest
sv: %s har status %s, men inte i något manifest

en: %s in state %s, but not in manifest1
sv: %s har status %s, men inte i manifest1

en: %s is not a local Mercurial repo
sv: %s är inte ett lokalt Mercurial-arkiv

en: %s is not a local Mercurial repository
sv: %s är inte ett lokalt Mercurial-arkiv

en: %s is not a parent of %s
sv: %s är inte en förälder till %s

en: %s is not a valid revision
sv: %s är inte en giltig revision

en: %s killed
sv: %s dödad

en: %s looks like a binary file.
sv: %s verkar vara en binärfil.

en: %s not added: only files and symlinks supported currently
sv: %s inte tillagd: bara filer och symlänkar stödjs

en: %s not in changesets
sv: %s inte i ändringarna

en: %s not in manifests
sv: %s inte i manifest

en: %s not removed!
sv: %s inte borttagen!

en: %s not tracked!
sv: %s spåras inte!

en: %s problems detected, please check your install!
sv: %s problem upptäcktes, kontrollera din installation!

en: %s returned an error: %s
sv: %s returnerade ett fel: %s

en: %s takes no arguments or a filename
sv: %s tar inga argument eller ett filnamn

en: %s, line %s: %s
sv: %s, rad %s: %s

en: %s.%s is not a boolean ('%s')
sv: %s.%s är inte booleskt ('%s')

en: %s.%s is not an integer ('%s')
sv: %s.%s är inte ett heltal ('%s')

en: %s: binary file
sv: %s: binär fil

en: %s: can't copy - same file
sv: %s: kan inte kopiera - samma fil

en: %s: data corruption (expected %s, got %s)
sv: %s: datakorruption (förväntade mig %s, fick %s)

en: %s: empty changeset
sv: %s: tom ändring

en: %s: invalid destination repository type
sv: %s: ogiltig typ för destinationsarkiv

en: %s: invalid hours
sv: %s: ogiltiga timmar

en: %s: invalid source repository type
sv: %s: ogiltig typ för källarkiv

en: %s: no diffs found
sv: %s: inga diffar hittades

en: %s: not a Mercurial bundle
sv: %s: inte en Mercurial-buntfil

en: %s: not recording copy - %s does not exist
sv: %s: sparar inte flytt - %s existerar inte

en: %s: not recording move - %s does not exist
sv: %s: sparar inte flytt - %s existerar inte

en: %s: unknown bundle version %s
sv: %s: okänd buntversion %s

en: %s: unknown repository type
sv: %s: okänd arkivtyp

en: %s: up to %d MB of RAM may be required to manage this file
    (use 'hg revert %s' to cancel the pending addition)
sv: %s: upp till %d MB RAM kan behövas för att hantera denna fil
    (använd 'hg revert %s' för att ångra den väntande additionen)

en: %s:%d node does not exist
sv: %s:%d noden existerar inte

en: &Done, skip remaining changes and files
sv: &(D) Klar, hoppa över kvarvarande ändringar och filer

en: &Edit the change manually
sv: (&E) Redigera ändringen manuellt

en: &No, skip this change
sv: &Nej, hoppa över den här ändringen

en: &Normal file
sv: &Normal fil

en: &Quit, recording no changes
sv: (&Q) Avsluta, spara inga ändringar

en: &Skip remaining changes to this file
sv: (&S) Hoppa över kvarvarande ändringar i den här filen

en: &Yes, record this change
sv: (&Y) Ja, lagra den här ändringen

en: '%s' does not appear to be an hg repository
sv: '%s' verkar inte vara ett hg-arkiv

en: '%s' does not appear to be an hg repository:
    ---%%<--- (%s)
    %s
    ---%%<---
sv: '%s' verkar inte vara ett hg-arkiv:
    ---%%<--- (%s)
    %s
    ---%%<---

en: '%s' is provided by the following extension:
sv: '%s' tillhandahålls av följande utökning:

en: '%s' not found in manifest!
sv: '%s' hittades inte i manifestet!

en: 'mq' extension not loaded
sv: utökningen 'mq' är inte laddad

en: (DEPRECATED)
sv: (FÖRÅLDRAD)

en: (authenticating to mail server as %s)
sv: (autenticerar mot mailserver som %s)

en: (binary file %s, hash: %s)
sv: (binär fil %s, hash: %s)

en: (branches are permanent and global, did you want a bookmark?)
sv: (grenar är permanenta och globala, ville du ha ett bokmärke?)

en: (deprecated '%%' in path %s=%s from %s)
sv: (föråldrad '%%' i sökvägen %s=%s från %s)

en: (first damaged changeset appears to be %d)
sv: (första skadade ändringen verkar vara %d)

en: (no help text available)
sv: (ingen hjälptext tillgänglig)

en: (run 'hg heads .' to see heads, 'hg merge' to merge)
sv: (kör 'hg heads' för att se huvuden, 'hg merge' för att sammanfoga)

en: (run 'hg heads' to see heads)
sv: (kör 'hg heads' för att se huvuden)

en: (run 'hg heads' to see heads, 'hg merge' to merge)
sv: (kör 'hg heads' för att se nya huvuden, 'hg merge' för att sammanfoga)

en: (run 'hg update' to get a working copy)
sv: (kör 'hg update' för att få en arbetskopia)

en: (see http://mercurial.selenic.com for more information)
sv: (se http://mercurial.selenic.com för mer information)

en: (use of 'hg bisect <cmd>' is deprecated)
sv: (användning av 'hg bisect <kmd>' är föråldrat)

en: (using smtps)
sv: (använder smtps)

en: (using starttls)
sv: (använder starttls)

en: (working directory not at a head)
sv: (arbetskatalogen är inte på ett huvud)

en: - Changesets on the default branch::
sv: - Ändringar på default-grenen::

en: - Open branch heads::
sv: - Öppna grenhuvuden::

en: - The changeset description.
    - [Optional] The result of running diffstat on the patch.
    - The patch itself, as generated by :hg:`export`.
sv: - Ändringsbeskrivningen.
    - [Valfritt] Resultatet av diffstat på patchen.
    - Patchen, som genererad av :hg:`export`.

en: - The first two entries make two repositories in different directories
      appear under the same directory in the web interface
    - The third entry will publish every Mercurial repository found in
      ``/srv/repos/``, for instance the repository ``/srv/repos/quux/``
      will appear as ``http://server/quux/``
    - The fourth entry will publish both ``http://server/user/bob/quux/``
      and ``http://server/user/bob/quux/testsubrepo/``
sv: - De första två posterna gör att två arkiv i olika kataloger dyker upp
      under samma katalog i webbgränssnittet
    - Den tredje posten publicerar alla Mercurial-arkiv som hittas i
      ``/srv/repos/``, exempelvis kommer arkivet ``/srv/repos/quux/``
      att dyka upp som ``http://server/quux/``
    - Den fjärde posten publicerar både ``http://server/user/bob/quux/``
      och ``http://server/user/bob/quux/testsubrepo/``

en: - ``<DATE`` - at or before a given date/time
    - ``>DATE`` - on or after a given date/time
    - ``DATE to DATE`` - a date range, inclusive
    - ``-DAYS`` - within a given number of days of today
sv: - ``<DATUM`` - på eller innan datum/tid
    - ``>DATUM`` - på eller efter datum/tid
    - ``DATUM to DATUM`` - ett datumintervall, inklusivt
    - ``-DAGAR`` - inom ett givet antal dagar från idag

en: - ``Wed Dec 6 13:18:29 2006`` (local timezone assumed)
    - ``Dec 6 13:18 -0600`` (year assumed, time offset provided)
    - ``Dec 6 13:18 UTC`` (UTC and GMT are aliases for +0000)
    - ``Dec 6`` (midnight)
    - ``13:18`` (today assumed)
    - ``3:39`` (3:39AM assumed)
    - ``3:39pm`` (15:39)
    - ``2006-12-06 13:18:29`` (ISO 8601 format)
    - ``2006-12-6 13:18``
    - ``2006-12-6``
    - ``12-6``
    - ``12/6``
    - ``12/6/6`` (Dec 6 2006)
sv: - ``Wed Dec 6 13:18:29 2006`` (lokal tidszon antas)
    - ``Dec 6 13:18 -0600`` (året antas, tidsoffset anges)
    - ``Dec 6 13:18 UTC`` (UTC och GMT är alias för +0000)
    - ``Dec 6`` (midnatt)
    - ``13:18`` (idag antas)
    - ``3:39`` (3:39 på natten antas)
    - ``3:39pm`` (15:39)
    - ``2006-12-06 13:18:29`` (ISO 8601-format)
    - ``2006-12-6 13:18``
    - ``2006-12-6``
    - ``12-6``
    - ``12/6``
    - ``12/6/6`` (Dec 6 2006)

en: - backout, commit, import, tag: Specify the commit date.
    - log, revert, update: Select revision(s) by date.
sv: - backout, commit, import, tag: Ange arkiveringsdatum.
    - log, revert, update: Välj revision(er) med hjälp av datum.

en: --all-largefiles is incompatible with non-local destination %s
sv: --all-largefiles är inkompatibel med icke-lokal destination %s

en: --base is incompatible with specifying a destination
sv: --base är inkompatibel med specificering av destination

en: --normal cannot be used with --large
sv: --normal kan inte användas med --large

en: --rev and --remove are incompatible
sv: --rev och --remove är inkompatibla

en: -G/--graph option is incompatible with --%s
sv: flaggan -G/--graph är inkompatibel med --%s

en: -c|-m|FILE REV
sv: -c|-m|FIL REV

en: .hg/cache/tags is corrupt, rebuilding it
sv: .hg/cache/tags är korrupt, bygger om den

en: .hg/dirstate inconsistent with current parent's manifest
sv: .hg/dirstate överrensstämmer inte med nuvarande förälders manifest

en: .hg/requires file is corrupt
sv: filen .hg/requires är korrupt

en: 1 or more incoming
sv: 1 eller fler inkommande

en: A 40-digit hexadecimal string is treated as a unique revision
    identifier.
sv: En 40-siffrig hexadecimal sträng behandlas som en unik
    revisionsidentifierare.

en: A hexadecimal string less than 40 characters long is treated as a
    unique revision identifier and is referred to as a short-form
    identifier. A short-form identifier is only valid if it is the prefix
    of exactly one full-length identifier.
sv: En hexadecimal sträng med mindre än 40 tecken behandlas som en unik
    revisionsidentifierare och refereras till som en kort identifierare. En
    kort identifierare är bara giltig om det är prefixet för exakt en
    fullängdsidentifierare.

en: A plain integer is treated as a revision number. Negative integers are
    treated as sequential offsets from the tip, with -1 denoting the tip,
    -2 denoting the revision prior to the tip, and so forth.
sv: Ett heltal behandlas som ett revisionsnummer. Negativa heltal behandlas som
    sekventiell offset från toppen, där -1 är tippen, -2 revisionen innan
    toppen, och så vidare.

en: Alternate pattern notations must be specified explicitly.
sv: Alternativa mönsternotationer måste anges explicit.

en: Any other string is treated as a bookmark, tag, or branch name. A
    bookmark is a movable pointer to a revision. A tag is a permanent name
    associated with a revision. A branch name denotes the tipmost revision
    of that branch. Bookmark, tag, and branch names must not contain the ":"
    character.
sv: Alla andra strängar behandlas som bokmärken, märken eller grennamn. Ett
    bokmärke är en flyttbar pekare till en revision. Ett märkesnamn är ett
    permanent namn associerad med en revisionsidentifierare. Ett grennamn
    anger den högsta revisionen på den grenen. Bokmärken, märken och
    grennamn kan inte innehålla tecknet ":".

en: Any value other than 'ansi', 'win32', 'terminfo', or 'auto' will
    disable color.
sv: Ett värde skilt från 'ansi', 'win32', 'terminfo' eller 'auto' stänger av
    färg.

en: Available merge tools
    =====================
sv: Tillgängliga sammanfogningsverktyg
    ==================================

en: BOOKMARK
sv: BOKMÄRKE

en: BRANCH
sv: GREN

en: Bazaar modules could not be loaded
sv: Bazaar-moduler kunde inte laddas

en: Because there are only eight standard colors, this module allows you
    to define color names for other color slots which might be available
    for your terminal type, assuming terminfo mode.  For instance::
sv: Eftersom det bara finns åtta standardfärger, tillåter denna modul dig att
    definiera färgnamn för andra färgnummer som är tillgängliga för din
    terminaltyp. Exempelvis::

en: Branch-based Access Control
    ---------------------------
sv: Grenbaserad Åtkomstkontroll
    ---------------------------

en: Bugzilla error: %s
sv: Bugzilla-fel: %s

en: By default, Mercurial treats filenames as shell-style extended glob
    patterns.
sv: Som standard behandlar Mercurial filnamn som ett utökat glob-mönster i
    skalstil.

en: By default, mq will automatically use git patches when required to
    avoid losing file mode changes, copy records, binary files or empty
    files creations or deletions. This behaviour can be configured with::
sv: Som standard kommer mq automagiskt att använda git-patchar när det behövs
    för att inte förlora ändring av filläge, kopieringar, binära filer eller
    skapande/raderande av tomma filer. Detta beteende kan konfigureras med::

en: By default, the color extension will use ANSI mode (or win32 mode on
    Windows) if it detects a terminal. To override auto mode (to enable
    terminfo mode, for example), set the following configuration option::
sv: Som standard kommer color-utökningen att använda ANSI-läge (eller
    win32-läge i Windows) om en terminal upptäcks. För att upphäva auto-läge
    (för att exempelvis aktivera terminfo-läge), sätt följande
    konfigurationsflagga::

en: CMD
sv: KMD

en: Commands
sv: Kommandon

en: Common tasks (use :hg:`help command` for more details)::
sv: Vanliga kommandon (använd :hg:`help command` för mer detaljer)::

en: Configuration Files
sv: Konfigurationsfiler

en: Configuring hgweb
sv: Konfiguration av hgweb

en: Copyright (C) 2005-2012 Matt Mackall and others
    This is free software; see the source for copying conditions. There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.
sv: Copyright (C) 2005-2012 Matt Mackall och andra
    Detta är fri mjukvara; se källkoden för kopieringsvillkor. Det ges INGEN
    garanti; inte ens för SÄLJBARHET eller ATT PASSA FÖR ETT VISST ÄNDAMÅL.

en: DATE
sv: DATUM

en: DEPRECATED
sv: FÖRÅLDRAD

en: Date Formats
sv: Datumformat

en: Default effects may be overridden from your configuration file::
sv: Standardeffekter kan modifieras från din konfigurationsfil::

en: Description
    ===========
sv: Beskrivning
    ===========

en: Diff Formats
sv: Diff-format

en: Due to skipped revisions, the first bad revision could be any of:
sv: Tack vare skippade revisioner, kan den första dåliga revisionen någon av:

en: Due to skipped revisions, the first good revision could be any of:
sv: Tack vare skippade revisioner, är den första bra revisionen någon av:

en: Each message refers to the first in the series using the In-Reply-To
    and References headers, so they will show up as a sequence in threaded
    mail and news readers, and in mail archives.
sv: Varje meddelande refererar till den första i serien med hjälp av
    In-Reply-To och References, så de kommer att visas upp som en sekvens i
    trådade mail- och news-läsare, och i mailarkiv.

en: Each patch email has a Subject line of "[PATCH M of N] ...", using the
    first line of the changeset description as the subject text. The
    message contains two or three body parts:
sv: Varje patchmail har en ämnesraden "[PATCH M of N] ...", där den första
    raden i ändringsbeskrivningen används som ämnestext. Meddelandet innehåller
    två eller tre delar:

en: Email example::
sv: Email-exempel::

en: Environment Variables
sv: Miljövariabler

en: Error:
sv: Fel:

en: Example
    =======
sv: Exempel
    =======

en: Example Configuration
    ---------------------
sv: Exempelkonfiguration
    --------------------

en: Example configurations:
sv: Exempelkonfigurationer:

en: Example for ``~/.hgrc``::
sv: Exempel för ``~/.hgrc``::

en: Examples
    ========
sv: Exempel
    =======

en: Extending search to changeset %d:%s
sv: Utökar sökningen till ändringen %d:%s

en: Extension Commands
sv: Utökningar

en: Extensions
sv: Utökningar

en: Extensions are not loaded by default for a variety of reasons:
    they can increase startup overhead; they may be meant for advanced
    usage only; they may provide potentially dangerous abilities (such
    as letting you destroy or modify history); they might not be ready
    for prime time; or they may alter some usual behaviors of stock
    Mercurial. It is thus up to the user to activate extensions as
    needed.
sv: Utökningar laddas inte som standard av ett antal orsaker: de kan göra att
    Mercurial startar långsammare; de kan vara avsedda för avancerat
    användning; de kan tillföra potentiellt farliga förmågor (som att låta dig
    förstöra eller modifiera historik); de kanske inte är redo för fullskalig
    användning än; eller de kan förändra beteendet för Mercurial. Det är därför
    upp till användaren att aktiverade utökningar om de behövs.

en: FILE
sv: FIL

en: File Name Patterns
sv: Filnamnsmönster

en: File examples::
sv: Filexempel::

en: Files
    =====
sv: Filer
    =====

en: Fix up the change and run hg histedit --continue
sv: Fixa ändringen och kör hg histedit --continue

en: For example,
sv: Exempelvis,

en: For example::
sv: Exempelvis::

en: Glob examples::
sv: Glob-exempel::

en: Glossary
sv: Ordlista

en: Groups
    ------
sv: Grupper
    -------

en: HG
        Path to the 'hg' executable, automatically passed when running
        hooks, extensions or external tools. If unset or empty, this is
        the hg executable's name if it's frozen, or an executable named
        'hg' (with %PATHEXT% [defaulting to COM/EXE/BAT/CMD] extensions on
        Windows) is searched.
sv: HG
        Sökväg till den exekverbara filen 'hg', skickas automatiskt med när
        hakar, utökningar eller externa verktyg körs. Om osatt eller tom, så är
        det här hg:s körbara namn om den är frysen, eller en exekverbar fil vid
        namnet 'hg' (med tillägget %PATHEXT% [COM/EXE/BAT/CMD som standard] på
        Windows) sökes.

en: HG: added %s
sv: HG: lade till %s

en: HG: changed %s
sv: HG: ändrade %s

en: HG: no files changed
sv: HG: inga ändrade filer

en: HG: removed %s
sv: HG: raderade %s

en: HG: user: %s
sv: HG: användare: %s

en: HGEDITOR
        This is the name of the editor to run when committing. See EDITOR.
sv: HGEDITOR
        Detta är namnet på editorn som ska köras vid arkivering. Se EDITOR.

en: Hint:
sv: Tips:

en: How are phases managed?
    =======================
sv: Hur hanteras faser?
    ===================

en: Hunk #%d succeeded at %d (offset %d lines).
sv: Stycke #%d lyckades vid %d (offset %d rader).

en: Hunk #%d succeeded at %d with fuzz %d (offset %d lines).
sv: Stycke #%d lyckades vid %d med luddigheten %d (offset %d rader).

en: IDN in certificate not supported
sv: IDN i certifikat stöds inte

en: If set to 'keep', mq will obey the [diff] section configuration while
    preserving existing git patches upon qrefresh. If set to 'yes' or
    'no', mq will override the [diff] section and always generate git or
    regular patches, possibly losing data in the second case.
sv: Om satt till 'keep' så kommer mq att lyda sektionen [diff] i
    konfigurationen medans existerande git-patchas bevaras vid qrefresh. Om
    satt till 'yes' eller 'no', kommer mq att ignorera sektionen [diff] och
    alltid generera git- eller vanliga patchar, även om data kan tappas i det
    andra fallet.

en: If the patch applies cleanly, the edited hunk will immediately be
    added to the record list. If it does not apply cleanly, a rejects
    file will be generated: you can use that when you try again. If
    all lines of the hunk are removed, then the edit is aborted and
    the hunk is left unchanged.
sv: Om patchen appliceras utan problem, kommer det redigerade stycket att
    sparas. Om problem uppstår, kommer en .rej-fil att genereras: du kan
    använde den när du försöker igen. Om alla rader i stycket raderas, så
    avbryts redigeringen och stycket lämnas oförändrat.

en: If the working directory contains uncommitted files, qpush, qpop and
    qgoto abort immediately. If -f/--force is used, the changes are
    discarded. Setting::
sv: Om arbetskatalogen innehåller oarkiverade filer så kommer qpush, qpop
    och qgoto omedelbart att avslutas. Om -f/--force används, så kommer
    ändringarna att kastas bort. Inställningen::

en: If you were to run ``hg histedit c561b4e977df``, you would see the following
    file open in your editor::
sv: Om du skulle köra ``hg histedit c561b4e977df``, så skulle den följande 
    filen öppnas i din editor::

en: Important:
sv: Viktigt:

en: In this example::
sv: I det här exemplet::

en: It depends on the Pygments syntax highlighting library:
    http://pygments.org/
sv: Den beror på syntaxfärgningsbiblioteket Pygments:
    http://pygments.org/

en: It may be desirable for mq changesets to be kept in the secret phase (see
    :hg:`help phases`), which can be enabled with the following setting::
sv: Det kan vara önskvärt att hålla alla mq-ändringar i secret-fasen (se
    :hg:`help phases`), något som kan aktiveras med följande inställning::

en: Known patches are represented as patch files in the .hg/patches
    directory. Applied patches are both patch files and changesets.
sv: Kända patchar representeras av patchfiler i katalogen .hg/patches.
    Applicerade patchar är både patchfiler och ändringar.

en: Lastly, there is Mercurial's internal format:
sv: Till sist, så finns även Mercurial's interna format:

en: Many date formats are valid. Here are some examples:
sv: Många datumformat är giltiga. Här är några exempel:

en: Mercurial Distributed SCM
sv: Mercurial Distribuerad SCM

en: Mercurial Distributed SCM (version %s)
sv: Mercurial Distribuerad SCM (version %s)

en: Mercurial accepts several notations for identifying one or more files
    at a time.
sv: Mercurial acceptera flera notationer för att identifiera en eller flera
    filer samma gång.

en: Mercurial has the ability to add new features through the use of
    extensions. Extensions may add new commands, add options to
    existing commands, change the default behavior of commands, or
    implement hooks.
sv: Mercurial har förmågan att lägga till nya funktioner genom utökningar.
    Utökningar kan lägga till nya kommandon, lägga till flaggor till
    existerande kommandon, ändra hur ett kommando beter sig, eller
    implementera hakar.

en: Mercurial supports a functional language for selecting a set of
    files.
sv: Mercurial stöder ett funktionellt språk för att välja en uppsättning filer.

en: Mercurial supports a functional language for selecting a set of
    revisions.
sv: Mercurial stöder flera sätt att ange individuella revisioner.

en: Mercurial supports several ways to specify individual revisions.
sv: Mercurial stöder flera sätt att ange individuella revisioner.

en: Mercurial's internal web server, hgweb, can serve either a single
    repository, or a tree of repositories. In the second case, repository
    paths and global options can be defined using a dedicated
    configuration file common to :hg:`serve`, ``hgweb.wsgi``,
    ``hgweb.cgi`` and ``hgweb.fcgi``.
sv: Mercurials interna webbserver, hgweb, kan endera dela ut ett arkiv, eller
    en trädstruktur med arkiv. I det andra fallet kan arkivsökvägar och
    globala flaggor definieras med en dedikerad konfigurationsfil som delas
    av :hg:`serve`, ``hgweb.wsgi``, ``hgweb.cgi`` och ``hgweb.fcgi``.

en: Merge Tools
sv: Sammanfogningsverktyg

en: NAME
sv: NAMN

en: Note that on some systems, terminfo mode may cause problems when using
    color with the pager extension and less -R. less with the -R option
    will only display ECMA-48 color codes, and terminfo mode may sometimes
    emit codes that less doesn't understand. You can work around this by
    either using ansi mode (or auto mode), or by using less -r (which will
    pass through all terminal control codes, not just color control
    codes).
sv: Notera att på vissa system kan terminfo-läget orsaka problem när color-
    och pager-utökningarna används med less -R. less med flaggan -R kommer bara
    att visa ECMA-48-färgkoder, och terminfo kan sända koder som less inte
    förstår. Du kan gå runt detta genom att endera använda ansi-läge (eller
    auto-läge), eller att använda less -r (som skickar vidare alla
    terminalkoder, inte bara färgkoder).

en: Note:
sv: Notera:

en: Options
sv: Flaggor

en: Options:
sv: Flaggor:

en: Other effects in addition to color, like bold and underlined text, are
    also available. By default, the terminfo database is used to find the
    terminal codes used to change color and effect.  If terminfo is not
    available, then effects are rendered with the ECMA-48 SGR control
    function (aka ANSI escape codes).
sv: Andra effekter förutom färg, såsom fet och understryken text, är också
    tillgänglig. Som standard används terminfo-databasen för att hitta
    terminalkoderna för att ändra färg och effekt. Om terminfo inte är
    tillgänglig, så renderas effekterna med kontrollfunktionerna ECMA-48 SGR
    (ANSI-escape-koder).

en: PATH
sv: SÖKVÄG

en: PATTERN
sv: MÖNSTER

en: Path-based Access Control
    -------------------------
sv: Sökvägsbaserad Åtkomstkontroll
    ------------------------------

en: Phases and servers
    ==================
sv: Faser och servrar
    =================

en: Pipe example::
sv: Pipe-exempel::

en: Plain examples::
sv: Råa exempel::

en: Push
        An operation in which changesets in a local repository which are
        not in a remote repository are sent to the remote repository. Note
        that this operation only adds changesets which have been committed
        locally to the remote repository. Uncommitted changes are not
        sent. See :hg:`help push`.
sv: Push
        En operation där ändringarna ett lokalt arkiv som inte är i ett annat
        arkiv skickas till det andra arkivet. Notera att denna operation bara
        lägger till öndringar som har arkiverats lokalt till det andra arkivet.
        Oarkiverade ändringar skickas inte. Se :hg:`help push`.

en: Python SSL support not found
sv: Pythons SSL-stöd hittades inte

en: REPO
sv: ARKIV

en: REPO [OPTIONS]... [ONE [TWO]]
sv: ARKIV [FLAGGA]... [ETT [TVÅ]]

en: Read history edits from the specified file.
sv: Läs historieändringar från den angivna filen

en: Record &all changes to all remaining files
sv: Spara &alla ändringar till alla kvarvarande filer

en: Record remaining changes to this &file
sv: Spara kvarvarande ändringar till denna &fil

en: Regexp examples::
sv: Regexp-exempel::

en: SIMILARITY
sv: LIKHET

en: SSL certificate file
sv: SSL-certifikatsfil

en: STYLE
sv: STIL

en: Sections
    ========
sv: Sektioner
    =========

en: See :hg:`help config` for more information on config files.
sv: Se :hg:`help config` för mer information om konfigurationsfiler.

en: See :hg:`help patterns` for more information about the glob patterns
    used.
sv: Se :hg:`help patterns` för mer information om de använda glob-mönstren.

en: See :hg:`help phase` for more information on manually manipulating phases.
sv: Se :hg:`help phase` för mer information om att manuellt änddra faser.

en: Some commands allow the user to specify a date, e.g.:
sv: Vissa kommandon tillåter att användare anger ett datum, bland dom:

en: Specifying File Sets
sv: Ange Filset

en: Specifying Multiple Revisions
sv: Ange Flera Revisioner

en: Specifying Revision Sets
sv: Ange Revisionsset

en: Specifying Single Revisions
sv: Ange En Revision

en: Subrepositories
sv: Underarkiv

en: Syntax for Mercurial Ignore Files
sv: Syntax för Mercurials Ignoreringsfiler

en: TEMPLATE
sv: MALL

en: TYPE
sv: TYP

en: Template Usage
sv: Användning Av Mallar

en: Testing changeset %d:%s (%d changesets remaining, ~%d tests)
sv: Testar ändring %d:%s (%d ändringar kvar, ~%d test)

en: The --pager=... option can also be used to control when the pager is
    used. Use a boolean value like yes, no, on, off, or use auto for
    normal behavior.
sv: Flaggan --pager=... kan också användas för att kontrollera när pagineraren
    används. Använd ett booleskt värde som yes, no, on off, eller använd auto
    för normalt uppförande.

en: The Mercurial system uses a set of configuration files to control
    aspects of its behavior.
sv: Mercurial använder ett antal konfigurationsfiler för att kontrollera hur
    vissa delar ska fungera.

en: The ``collections`` section is deprecated and has been superseeded by
    ``paths``.
sv: Sektionen ``collections`` är föråldrad och har ersatts av ``paths``.

en: The ``paths`` section maps URL paths to paths of repositories in the
    filesystem. hgweb will not expose the filesystem directly - only
    Mercurial repositories can be published and only according to the
    configuration.
sv: Sektionen ``paths`` matchar URL-sökvägar till arkivsökvägar i filsystemet.
    hgweb kommer inte att exponera filsystemet direkt - bara Mercurial-arkiv
    kan publiceras och bara som konfigurationen medger.

en: The ``web`` options are thorougly described in :hg:`help config`.
sv: Flaggorna för ``web`` finns utförligt beskrivna i :hg:`help config`.

en: The above entries will be referred to as ``ui.username`` and
    ``ui.verbose``, respectively. See the Syntax section below.
sv: Raderna ovanför refereras till som ``ui.username`` och
    ``ui.verbose``, respektive. Läs Syntax-sektionen nedanför:

en: The available effects in terminfo mode are 'blink', 'bold', 'dim',
    'inverse', 'invisible', 'italic', 'standout', and 'underline'; in
    ECMA-48 mode, the options are 'bold', 'inverse', 'italic', and
    'underline'.  How each is rendered depends on the terminal emulator.
    Some may not be available for a given terminal type, and will be
    silently ignored.
sv: De tillgängliga effekterna i terminfo-läge är 'blink', 'bold', 'dim',
    'inverse', 'invisible', 'italic', 'standout', och 'underline'; i
    ECMA-48-läge, så är 'bold', 'inverse', 'italic', och 'underline'
    tillgängliga. Hur varje effekt renderas beror på terminalemulatorn. Vissa
    kan vara otillgängliga för en viss terminaltyp, och kommer att ignoreras i
    det tysta.

en: The configuration files use a simple ini-file format. A configuration
    file consists of sections, led by a ``[section]`` header and followed
    by ``name = value`` entries::
sv: Konfigurationsfilerna för Mercurial använder ett enkelt ini-filformat. En
    konfigurationsfil består av sektioner, som inleds av en ``[sektion]`` och
    följs av rader med ``namn = värde``::

en: The default is 'colorful'.
sv: Som standard används 'colorful'.

en: The first bad revision is:
sv: Den första dåliga revisionen är:

en: The first good revision is:
sv: Den första bra revisionen är:

en: The full set of options is:
sv: Fullständig inställningslista:

en: The left hand side is the path in the URL. Note that hgweb reserves
    subpaths like ``rev`` or ``file``, try using different names for
    nested repositories to avoid confusing effects.
sv: Den vänstra sidan är sökvägen i URL:en. Notera att hgweb reserverar
    undersökvägar som ``rev`` eller ``file``, försök att anvädna andra namn
    för nästlade arkiv för att undvika förbryllande fenomen.

en: The log command also accepts date ranges:
sv: Kommandot log accepterar också datumintervall:

en: The reserved name "." indicates the working directory parent. If no
    working directory is checked out, it is equivalent to null. If an
    uncommitted merge is in progress, "." is the revision of the first
    parent.
sv: Det reserverade namnet "." indikerar arbetskatalogens förälder. Om ingen
    arbetskatalog är uthämtad, är den ekvivalent med null. Om en oarkiverad
    sammanfogning pågår, så är "." den första förälderns revision.

en: The reserved name "null" indicates the null revision. This is the
    revision of an empty repository, and the parent of revision 0.
sv: Det reserverade namnet "null" indikerar null-revisionen. Detta är
    revisionen i ett tomt arkiv, och är förälder till revision 0.

en: The reserved name "tip" always identifies the most recent revision.
sv: Det reserverade namnet "tip" identifierar alltid den senaste revisionen.

en: The right hand side is the path in the filesystem. If the specified
    path ends with ``*`` or ``**`` the filesystem will be searched
    recursively for repositories below that point.
    With ``*`` it will not recurse into the repositories it finds (except for
    ``.hg/patches``).
    With ``**`` it will also search inside repository working directories
    and possibly find subrepositories.
sv: Den högra sidan är sökvägen i filsystemet. Om den angivna sökvägen slutar
    med ``*`` eller ``**`` så kommer filsystemet att genomsökas rekursivt
    efter arkiv från den punkten.
    Med ``*`` så kommer sökningen inte att fortsätta in i funna arkiv (med
    undantag för ``.hg/patches``).
    Med ``**`` så kommer sökningen att fortsätta i arkivets arbetskopia och
    möjligen hitta underarkiv.

en: The series is started off with a "[PATCH 0 of N]" introduction, which
    describes the series as a whole.
sv: Serien startas med en "[PATCH 0 of N]"-introduktion, som beskriver
    innehållet i serien.

en: The supported glob syntax extensions are ``**`` to match any string
    across path separators and ``{a,b}`` to mean "a or b".
sv: Den utökade glob-syntaxen är ``**`` för att matcha alla strängar i sökvägen
    och ``{a,b}`` som innebär "a eller b".

en: Then you can use the :hg:`email` command to mail a series of
    changesets as a patchbomb.
sv: Därefter kan du använda kommandot :hg:`email` för att maila en serie
    ändringar som en patchbomb.

en: There is a single configuration option::
sv: Det finns ett enda konfigurationsalternativ::

en: This extension adds a --graph option to the incoming, outgoing and log
    commands. When this options is given, an ASCII representation of the
    revision graph is also shown.
sv: Denna utökning lägger till flaggan --graph till kommandona incoming,
    outgoing och log. När flaggan anges, visas också en ASCII-version av
    revisionsgrafen.

en: This extension is deprecated. You should use :hg:`log -r
    "children(REV)"` instead.
sv: Detta är en förlegad utökning. Du kan avända :hg:`log -r
    "children(REV)"` instead.

en: This extension lets you work with a stack of patches in a Mercurial
    repository. It manages two stacks of patches - all known patches, and
    applied patches (subset of known patches).
sv: Denna utökning låter dej arbeta med en uppsättning patchar inuti ett
    Mercurial-arkiv. Den hantera två uppsättningar med patchar - alla kända
    patchar, och applicerade patchar (delmängd av kända patchar).

en: This extension modifies the status and resolve commands to add color
    to their output to reflect file status, the qseries command to add
    color to reflect patch status (applied, unapplied, missing), and to
    diff-related commands to highlight additions, removals, diff headers,
    and trailing whitespace.
sv: Denna utökning modifierar kommandona status och resolve för att färglägga
    deras utmaning för att spegla filstatus, qseries-kommandon för att
    färglägga patchstatus (applicerad, oapplicerad, saknad), och till
    diff-relaterade kommandon för att framhäva additioner, borttagningar,
    diffhuvuden, och eftersläpande blanktecken.

en: This file uses the same syntax as other Mercurial configuration files
    but recognizes only the following sections:
sv: Denna fil använder samma syntax som Mercurials övriga konfigurationsfiler,
    men använder bara de följande sektionerna:

en: This is the internal representation format for dates. The first number
    is the number of seconds since the epoch (1970-01-01 00:00 UTC). The
    second is the offset of the local timezone, in seconds west of UTC
    (negative if the timezone is east of UTC).
sv: Detta är det interna representationsformatet för datum. Det första numret
    är antalet sekunder sedan epoken(1970-01-01 00:00 UTC). Det andra är
    offseten för den lokala tidszonen, i sekunder väst om UTC (negativ om
    tidszonen är öst om UTC).

en: This section contains help for extensions that are distributed together with Mercurial. Help for other extensions is available in the help system.
sv: Den här sektioner innehåller hjälp för utökningar som levereras med Mercurial. Hjälp för andra utökningar är tillgängliga i hjälpsystemet.

en: Tip:
sv: Tips:

en: To configure other defaults, add a section like this to your
    configuration file::
sv: För att konfigurera andra inställningar, lägg till en sådan här sektion
    till din konfigurationsfil::

en: To enable the "foo" extension, either shipped with Mercurial or in the
    Python search path, create an entry for it in your configuration file,
    like this::
sv: För att aktivera utökningen "foo", som endera levereras med Mercurial
    eller finns i Pythons sökväg, skapa en post för den i din
    konfigurationsfil, så här::

en: To explicitly disable an extension enabled in a configuration file of
    broader scope, prepend its path with !::
sv: För att explicit deaktivera en utökning som aktiverats i en
    konfigurationsfil med större omfång, börja dess sökväg med !::

en: To explicitly disable an extension that is enabled in an hgrc of
    broader scope, prepend its path with ``!``, as in ``foo = !/ext/path``
    or ``foo = !`` when path is not supplied.
sv: För att explicit deaktivera en utökning som aktiverats i en
    konfigurationsfil med större omfång, börja dess sökväg med ``!``, som i
    ``foo = !/ext/path`` eller ``foo = !`` när sökvägen inte anges.

en: To ignore global commands like :hg:`version` or :hg:`help`, you have
    to specify them in your user configuration file.
sv: För att ignorera globala kommandon som :hg:`version` eller :hg:`help`, så
    måste du ange dem i din användarkonfigurationsfil.

en: To use a Perl/Python regular expression, start a name with ``re:``.
    Regexp pattern matching is anchored at the root of the repository.
sv: För att använda reguljära uttryck från Perl/Python, börja ett namn med
    ``re:``. Regexp-mönstermatchning har sin början i arkivroten.

en: To use a plain path name without any pattern matching, start it with
    ``path:``. These path names must completely match starting at the
    current repository root.
sv: För att använda en enkel sökväg utan någon mönstermatching, börja den med
    ``path:``. Dessa sökvägar måste överrensstämma helt från det nuvarande
    arkivroten.

en: To use an extended glob, start a name with ``glob:``. Globs are rooted
    at the current directory; a glob such as ``*.c`` will only match files
    in the current directory ending with ``.c``.
sv: För att använda utökad glob, börja ett namn med ``glob:``. Globs har sin
    rot i den aktuella katalogen; en glob som ``*.c`` kommer bara att matcha
    filer i den aktuella katalogen som slutar med ``.c``.

en: Topics
sv: Ämnen

en: URL Paths
sv: URL-sökvägar

en: USER
sv: ANVÄNDARE

en: Use ``[patchbomb]`` as configuration section name if you need to
    override global ``[email]`` address settings.
sv: Använd ``[patchbomb]`` som namn på konfigurationssektionen om du behöver
    ändra globala adressinställningar i ``[email]``.

en: Using Additional Features
sv: Använda Ytterligare Funktioner

en: VALUE
sv: VÄRDE

en: Warning!
sv: Varning!

en: What are phases?
    ================
sv: Vad är faser?
    =============

en: With this extension installed, Mercurial gains one new command: histedit. Usage
    is as follows, assuming the following history::
sv: Med denna utökning installerad, så får Mercurial ett nytt kommando: 
    histedit. Det används som följer, förutsatt denna historia::

en: Working with Phases
sv: Arbeta med Faser

en: You can also either configure the method option in the email section
    to be a sendmail compatible mailer or fill out the [smtp] section so
    that the patchbomb extension can automatically send patchbombs
    directly from the commandline. See the [email] and [smtp] sections in
    hgrc(5) for details.
sv: Du kan också endera konfigurera alternativet method i email-sektionen att
    vara en sendmail-kompatibel sändare eller fylla i sektionen [smtp] så att
    patchbomb-utökningen automatiskt kan skicka patchbomber från kommandoraden.
    Se sektionerna [email] och [smtp] i hgrc(5) för detaljer.

en: You may also specify the full path to an extension::
sv: Du kan också ange den fullständiga sökvägen till en utökning::

en: You will by default be managing a patch queue named "patches". You can
    create other, independent patch queues with the :hg:`qqueue` command.
sv: Du kommer som standard att handera en patchkö vid namn "patches". Du
    kan skapa en ny, oberoende patchkö med kommandot :hg:`qqueue`.

en: [-c] [-C] [-d DATE] [[-r] REV]
sv: [-c] [-C] [-d DATUM] [[-r] REV]

en: [-e CMD] [--remotecmd CMD] [DEST]
sv: [-e KMD] [--remotecmd KMD] [DEST]

en: [-e] DATE [RANGE]
sv: [-e] DATUM [SPANN]

en: [-ec] [TOPIC]
sv: [-ec] [ÄMNE]

en: [-fC] [NAME]
sv: [-fC] [NAMN]

en: [-f] [-l] [-m TEXT] [-d DATE] [-u USER] [-r REV] NAME...
sv: [-f] [-l] [-m TEXT] [-d DATUM] [-u ANVÄNDARE] [-r REV] NAMN...

en: [-f] [-r REV]... [-e CMD] [--remotecmd CMD] [DEST]
sv: [-f] [-r REV]... [-e KMD] [--remotecmd KMD] [DEST]

en: [-f] [-t TYPE] [-a] [-r REV]... [--base REV]... FILE [DEST]
sv: [-f] [-t TYP] [-a] [-r REV]... [--base REV]... FIL [DEST]

en: [-gbsr] [-U] [-c CMD] [REV]
sv: [-gbsr] [-U] [-c KMD] [REV]

en: [-nibtB] [-r REV] [SOURCE]
sv: [-nibtB] [-r REV] [KÄLLA]

en: [-o] CMD
sv: [-o] KMD

en: [-p] [-n] [-M] [-f] [-r REV]... [--bundle FILENAME] [SOURCE]
sv: [-p] [-n] [-M] [-f] [-r REV]... [--bundle FILENAMN] [KÄLLA]

en: [-r REV] FILE
sv: [-r REV] FIL

en: [-r REV] [-f] [-a] [-u] [-d] [-n] [-c] [-l] FILE...
sv: [-r REV] [-f] [-a] [-u] [-d] [-n] [-c] [-l] FIL...

en: [-r REV] [FILE]
sv: [-r REV] [FIL]

en: [-u] FILE...
sv: [-u] FIL...

en: [-u] [-f] [-r REV]... [-e CMD] [--remotecmd CMD] [SOURCE]
sv: [-u] [-f] [-r REV]... [-e KMD] [--remotecmd KMD] [KÄLLA]

en: [-u] [NAME]...
sv: [-u] [NAMN]...

en: [COMMAND]
sv: [KOMMANDO]

en: [NAME]
sv: [NAMN]

en: [OPTION] [QUEUE]
sv: [FLAGGA] [KÖ]

en: [OPTION]...
sv: [FLAGGA]...

en: [OPTION]... ([-c REV] | [-r REV1 [-r REV2]]) [FILE]...
sv: [FLAGGA]... ([-c REV] | [-r REV1 [-r REV2]]) [FIL]...

en: [OPTION]... DEST
sv: [FLAGGA]... DEST

en: [OPTION]... FILE...
sv: [FLAGGA]... FIL...

en: [OPTION]... PATCH...
sv: [FLAGGA]... PATCH...

en: [OPTION]... PATTERN [FILE]...
sv: [FLAGGA]... MÖNSTER [FIL]...

en: [OPTION]... SOURCE [DEST]
sv: [FLAGGA]... KÄLLA [DEST]

en: [OPTION]... SOURCE... DEST
sv: [FLAGGA]... KÄLLA... DEST

en: [OPTION]... [-o OUTFILESPEC] [-r] REV...
sv: [FLAGGA]... [-o UTFILSPEC] [-r] REV...

en: [OPTION]... [-r REV] [NAME]...
sv: [FLAGGA]... [-r REV] [NAMN]...

en: [OPTION]... [-r] REV
sv: [FLAGGA]... [-r] REV

en: [OPTION]... [-r] REV...
sv: [FLAGGA]... [-r] REV...

en: [OPTION]... [FILE [REV]...]
sv: [FLAGGA]... [FIL] [REV]...]

en: [OPTION]... [FILE]
sv: [FLAGGA]... [FIL]

en: [OPTION]... [FILE]...
sv: [FLAGGA]... [FIL]...

en: [OPTION]... [PATTERN]...
sv: [FLAGGA]... [MÖNSTER]...

en: [OPTION]... [SOURCE]... DEST
sv: [FLAGGA]... [KÄLLA]... DEST

en: [OPTION]... [TEXT]
sv: [FLAGGA]... [TEXT]

en: [PARENT]
sv: [FÖRÄLDER]

en: [PATH]
sv: [SÖKVÄG]

en: ^ expects a number 0, 1, or 2
sv: ^ förväntar sig ett nummer 0, 1, eller 2

en: _matchfiles expected at most one default mode
sv: _matchfiles förvändate sig som mest ett standardläge

en: _matchfiles expected at most one revision
sv: _matchfiles förväntade sig som mest en revision

en: _matchfiles requires at least one argument
sv: _matchfiles kräver minst ett argument

en: _matchfiles requires string arguments
sv: _matchfiles kräver strängargument

en: ``git``
        Use git extended diff format.
sv: ``git``
        Använd gits utökade diff-format.

en: ``ignoreblanklines``
        Ignore changes whose lines are all blank.
sv: ``ignoreblanklines``
        Ignorera ändringar vars rader är tomma.

en: ``ignorews``
        Ignore white space when comparing lines.
sv: ``ignorews``
        Ignorera blanktecken när rader jämförs.

en: ``ignorewsamount``
        Ignore changes in the amount of white space.
sv: ``ignorewsamount``
        Ignorera ändringar av antalet blanktecken.

en: ``mq()``
        Changesets managed by MQ.
sv: ``mq()``
        Ändringar hanterade av MQ.

en: ``port``
        Port to listen on. Default is 8000.
sv: ``port``
    Port att lyssna på. Standard är 8000.

en: ``prefix``
        Prefix path to serve from. Default is '' (server root).
sv: ``prefix``
    Sökvägsprefix att dela ut från. Standard är '' (serverrot).

en: ``showfunc``
        Show which function each change is in.
sv: ``showfunc``
        Visa vilken funktion varje ändring är i.

en: ``style``
        Which template map style to use.
sv: ``style``
        Mallstil att använda.

en: ``unified``
        Number of lines of context to show.
sv: ``unified``
    Antal sammanhangsrader att visa.

en: a base changeset assumed to be available at the destination
sv: en basändring som antas är tillgängliga i destinationen

en: a bookmark cannot have the name of an existing branch
sv: ett bokmärket kan inte ha samma namn som en existerande gren

en: a branch of the same name already exists
sv: ett grennamn med det namnet existerar redan

en: a changeset intended to be added to the destination
sv: en ändring avsedd att läggas till destinationen

en: a changeset intended to be included in the destination
sv: en ändring avsedd att inkluderas i destinationen

en: a remote changeset intended to be added
sv: en fjärrändring som avses att läggas till

en: a specific branch you would like to bundle
sv: en specifik gren du vill bunta

en: a specific branch you would like to pull
sv: en specifik gren som du vill dra

en: a specific branch you would like to push
sv: en specifik gren som du vill trycka

en: a specific revision you would like to pull
sv: en specifik revision som du vill dra

en: abort: %s
sv: avbryter: %s

en: abort: %s
sv: avbryter: %s

en: abort: %s!
sv: avbryter: %s!

en: abort: %s: %s
sv: avbryter: %s: %s

en: abort: remote error:
sv: avbryter: fjärrfel:

en: acl: user "%s" denied on "%s" (changeset "%s")
sv: acl: användaren "%s" nekades på "%s" (ändringen "%s")

en: acl: user "%s" not allowed on "%s" (changeset "%s")
sv: acl: användaren "%s" tillåts inte på "%s" (ändringen "%s")

en: add "Date: <DATE>" to patch
sv: lägg till "Date: <DATUM>" i patch

en: add "Date: <current date>" to patch
sv: lägg till "Date: <nuvarande datum>" i patch

en: add "From: <USER>" to patch
sv: lägg till "From: <ANVÄNDARE>" i patch

en: add "From: <current user>" to patch
sv: lägg till "From: <denna användare>" i patch

en: add a signature for the current or given revision
sv: lägg till en signatur för den aktuella eller angivna revisionen

en: add all new files, delete all missing files
sv: lägg till alla nya nya filer, radera alla saknade filer

en: add as largefile
sv: lägg till som largefile

en: add as normal file
sv: lägg till som normal fil

en: add one or more tags for the current or given revision
sv: lägg till en eller fler märken för en revision

en: add the specified files on the next commit
sv: lägg till de angivna filerna i nästa arkivering

en: added %d changesets with %d changes to %d files%s
sv: lade till %d ändringar med %d modifikationer i %d filer%s

en: added takes no arguments
sv: added tar inga argument

en: adding %s
sv: lägger till %s

en: adding %s as a largefile
sv: lägger till %s som en largefile

en: adding %s to series file
sv: lägger till %s till seriefilen

en: adding changesets
sv: lägger till ändringar

en: adding file changes
sv: lägger till filändringar

en: adding manifests
sv: lägger till manifest

en: adding remote bookmark %s
sv: lägger till fjärrbokmärket %s

en: address to listen on (default: all interfaces)
sv: adress att lyssna på (standard alla gränssnitt)

en: adds requires a pattern
sv: adds kräver ett mönster

en: alias for: hg %s
sv: alias för: hg %s

en: all patches applied
sv: alla patchar applicerade

en: all patches are currently applied
sv: alla patchar är applicerade

en: all takes no arguments
sv: all tar inga argument

en: allow pushing a new branch
sv: tillåt att trycka en ny gren

en: allow to move boundary backward
sv: tillåt att gränser flyttas bakåt

en: allowing %s - guarded by %s
sv: tillåter %s - skyddad av %s

en: allowing %s - no guards in effect
sv: tillåter %s - inga skydd aktiva

en: allowing %s - no matching negative guards
sv: tillåter %s - inga matchande negativa skydd

en: already have changeset
sv: har redan ändringen

en: always print a traceback on exception
sv: visa alltid bakåtspårning vid undantag

en: amend the parent of the working dir
sv: förändra arbetskatalogens föräldrer

en: amending changeset %s
sv: förändrar ändringen %s

en: analyzing
sv: analyserar

en: analyzing tree version %s...
sv: analyserar trädversion %s...

en: ancestor arguments must be single revisions
sv: argument till ancestor måste vara revisioner

en: ancestor requires two arguments
sv: ancestor kräver två argument

en: annotate the specified revision
sv: annotera den angivna revisionen

en: append graft info to log message
sv: lägg till ympningsinfo till loggmeddelande

en: applied to working directory
sv: applicerad på arbetskatalog

en: apply all patches
sv: applicera alla patchar

en: apply any matching decode filter
sv: applicera valfritt överrensstämmande avkodningsfilter

en: apply changeset? [ynmpcq?]:
sv: applicera ändring? [ynmpcq?]:

en: apply failed for patch %s
sv: misslyckades att applicera patchen %s

en: apply one or more changegroup files
sv: applicera en eller flera filer med ändringar

en: apply patch without touching the working directory
sv: applicera patch utan att röra arbetskatalogen

en: apply the target patch to its recorded parent
sv: applicera patchen på dess angivna förälder

en: applying %s
sv: applicerar %s

en: archiving
sv: arkiverar

en: archiving (%s)
sv: arkiverar (%s)

en: ask for confirmation before sending
sv: bekräfta innan sändning

en: at least one filename or pattern is required
sv: minst ett filnamn eller mönster krävs

en: author requires a string
sv: author kräver en sträng

en: bad
sv: dålig

en: bad (implicit)
sv: dålig (implicit)

en: base path (DEPRECATED)
sv: grundsökväg (FÖRÅLDRAD)

en: basic commands:
sv: grundläggande kommandon:

en: binary takes no arguments
sv: binary tar inga argument

en: bisect requires a string
sv: bisect kräver en sträng

en: bookmark %s does not exist on the local or remote repository!
sv: bokmärket %s existerar inte i lokal- eller fjärrarkiv!

en: bookmark '%s' already exists (use -f to force)
sv: bokmärket '%s' existerar redan (använd -f för att tvinga)

en: bookmark '%s' contains illegal character
sv: bokmärket '%s' innehåller ogiltiga tecken

en: bookmark '%s' deleted
sv: bokmärket '%s' raderad

en: bookmark '%s' does not exist
sv: bokmärket '%s' existerar inte

en: bookmark '%s' not found
sv: bokmärket '%s' hittades inte

en: bookmark name cannot contain newlines
sv: bokmärkesnamn kan inte innehålla radbrytningar

en: bookmark name required
sv: bokmärkesnamn krävs

en: bookmark names cannot consist entirely of whitespace
sv: bokmärkesnamn kan inte bara bestå av blanktecken

en: bookmark takes one or no arguments
sv: bookmark tar ett eller inga argument

en: bookmark to pull
sv: bokmärke att dra

en: bookmark to push
sv: bokmärke att trycka

en: bookmark:    %s
sv: bokmärke:    %s

en: bookmarks:
sv: bokmärken:

en: branch %s not found
sv: grenen %s hittades inte

en: branch '%s' has %d heads - please merge with an explicit rev
sv: grenen '%s' har %d huvuden - sammanfoga med en specifik rev

en: branch '%s' has one head - please merge with an explicit rev
sv: grenen '%s' har ett huvud - sammanfoga med en specifik rev

en: branch name not in UTF-8!
sv: grennamn inte i UTF-8!

en: branch:      %s
sv: gren:        %s

en: branch: %s
sv: gren: %s

en: broken revlog! (%s)
sv: skadad revlog! (%s)

en: bug %d does not exist
sv: bugg %d existerar inte

en: bugzilla version %s not supported
sv: bugzilla version %s stöds inte

en: building
sv: bygger

en: bundle all changesets in the repository
sv: bunta alla ändringar i arkivet

en: bundle compression type to use
sv: typ av buntkompression att använda

en: bundle only changesets with local revision number greater than REV which are not descendants of REV (DEPRECATED)
sv: bunta bara ändringar med lokala revisionsnummer större än REV som inte är ättling till REV (FÖRÅLDRAD)

en: bundling
sv: buntar

en: caching new largefiles
sv: cachar nya largefiles

en: can only close branch heads
sv: kan bara stänga grenhuvuden

en: can only follow copies/renames for explicit filenames
sv: kan bara följa kopior/namnbyten för explicita filnamn

en: can only share local repositories
sv: kan bara dela lokala arkiv

en: can only specify an explicit filename
sv: kan bara specificera ett explicit filnamn

en: can't commit subrepos without .hgsub
sv: kan inte arkivera underarkiv utan .hgsub

en: can't edit history with merges
sv: kan inte redigera historik med sammanfogningar

en: can't negate that
sv: kan inte negera det

en: can't query remote revision number, branch, or tags
sv: kan inte efterfråga revisionsnummer, gren, eller märken

en: can't read commit message '%s': %s
sv: kan inte läsa arkiveringsmeddelande '%s': %s

en: can't specify --all and patterns
sv: kan inte specificera --all och mönster

en: can't specify --continue and revisions
sv: kan inte specificera --continue och revisioner

en: can't specify a revision with --all
sv: du kan inte ange en revision med --all

en: can't use %s here
sv: kan inte använda %s här

en: can't use TLS: Python SSL support not installed
sv: kan inte använda TLS: Pythons SSL-stöd är inte installerat

en: can't use a list in this context
sv: kan inte använda en lista i detta sammanhang

en: cannot %s; remote repository does not support the %r capability
sv: kan inte %s; fjärrarkivet har inte %r-förmågan

en: cannot amend changeset with children
sv: kan inte förändra ändringar med barn

en: cannot amend merge changesets
sv: kan inte förändra sammanfogningar

en: cannot amend public changesets
sv: kan inte förändra publika ändringar

en: cannot amend recursively
sv: kan inte förändra rekursivt

en: cannot amend while merging
sv: kan inte förändra vid sammanfogning

en: cannot archive plain files to stdout
sv: kan inte arkivera rena filer till stdout

en: cannot backout a change with no parents
sv: kan inte återkalla en ändring utan föräldrar

en: cannot backout a merge changeset
sv: kan inte återkalla en sammanfogning

en: cannot backout change on a different branch
sv: kan inte återkalla en ändring på en annan gren

en: cannot bisect (no known bad revisions)
sv: kan inte genomsöka (inga kända dåliga revisioner)

en: cannot bisect (no known good revisions)
sv: kan inte genomsöka (inga kända bra revisioner)

en: cannot change null revision phase
sv: kan inte ändra fas för null-revisionen

en: cannot collapse multiple named branches
sv: kan inte kollapsa flera namngivna grenar

en: cannot commit merge with missing files
sv: kan inte arkivera sammanfogning när filer saknas

en: cannot create %s: destination already exists
sv: kan inte skapa %s: destinationen finns redan

en: cannot decode filename '%s'
sv: kan inte avkoda filnamnet '%s'

en: cannot delete applied patch %s
sv: kan inte radera applicerad patch %s

en: cannot delete revision %d above applied patches
sv: kan inte radera revision %d ovanför applicerade patchar

en: cannot edit patch for binary file
sv: kan inte redigera patch för binär fil

en: cannot edit patch for whole file
sv: kan inte redigera patch för hel fil

en: cannot find a GNU Arch tool
sv: kan inte hitta ett GNU Arch-verktyg

en: cannot follow file not in parent revision: "%s"
sv: kan inte följa fil som inte finns i förälderrevision: "%s"

en: cannot follow nonexistent file: "%s"
sv: kan inte följa icke-existerande fil: "%s"

en: cannot import over an applied patch
sv: kan inte importera över en applicerad patch

en: cannot include %s (%s)
sv: kan inte inkludera %s (%s)

en: cannot manage merge changesets
sv: kan inte hantera sammanfogningar

en: cannot partially commit a merge (do not specify files or patterns)
sv: kan inte delvis arkivera en sammanfogning (ange inte filer eller mönster

en: cannot partially commit a merge (use "hg commit" instead)
sv: kan inte delvis arkivera en sammanfogning (använd "hg commit" istället)

en: cannot patch %s: file is not tracked
sv: kan inte patcha %s: filen är inte hanterad

en: cannot push '%s' - %s
sv: kan inte pusha '%s' - %s

en: cannot push --exact with applied patches
sv: kan inte trycka --exakt med applicerade patchar

en: cannot push to a previous patch: %s
sv: kan inte pusha till en tidigare patch: %s

en: cannot read %r object at %s
sv: kan inte läsa %r-objekt som %s

en: cannot read changes in %s
sv: kan inte läsa ändringar i %s

en: cannot read tags from %s
sv: kan inte läsa märken från %s

en: cannot refresh a revision with children
sv: kan inte uppdatera en revision med barn

en: cannot refresh immutable revision
sv: kan inte uppdatera oföränderlig revision

en: cannot retrieve git heads
sv: kan inte hämta git-huvuden

en: cannot retrieve git version
sv: kan inte hämta git-version

en: cannot retrieve svn tool version
sv: kan inte hämta version på svn-verktyg

en: cannot specify --changelog and --manifest at the same time
sv: kan inte ange --changelog och --manifest samtidigt

en: cannot specify both --noupdate and --updaterev
sv: kan inte ange både --noupdate och --updaterev

en: cannot specify both -c/--check and -C/--clean
sv: kan inte både ange -c/--check och -C/--clean

en: cannot specify both a revision and a source
sv: kan inte ange både en revision och en källa

en: cannot specify both a source and a base
sv: kan inte ange både en källa och en bas

en: cannot use --exact and --keep-changes together
sv: kan inte använda --exact och --keep-changes tillsammans

en: cannot use --exact and --move together
sv: kan inte använda --exact och --move tillsammans

en: cannot use --no-commit with --bypass
sv: kan inte använda --no-commit med --bypass

en: cannot use --parent on non-merge changeset
sv: kan inte använda --parent på icke-sammanfogande ändring

en: cannot use --similarity with --bypass
sv: kan inte använda --similarity med --bypass

en: cannot use --stdio with --cmdserver
sv: kan inte använda --stdio med --cmdserver

en: cannot use both --force and --keep-changes
sv: kan inte ange både --force och --keep-changes

en: cannot write patch "%s": %s
sv: kan inte skriva patchen "%s": %s

en: certificate checking requires Python 2.6
sv: certifikatkontroll kräver Python 2.6

en: certificate for %s has unexpected fingerprint %s
sv: certifikatet för %s har oväntat fingeravtryck %s

en: certificate is for %s
sv: certifikat är för %s

en: change made by revision
sv: ändring gjord av revision

en: change working directory
sv: ändra arbetskatalog

en: changeset %d:%s: %s
sv: ändring %d:%s: %s

en: changeset %s backs out changeset %s
sv: ändringen %s återkallar ändringen %s

en: changeset %s: %s missing
sv: ändring %s: %s saknas

en: changeset refers to unknown manifest %s
sv: ändring refererar till okänt manifest %s

en: changeset:   %d:%s
sv: ändring:     %d:%s

en: changesets
sv: ändringar

en: changesets not found in destination
sv: visa ändringar som inte hittas i destinationen

en: check for push and pull
sv: sök efter inkommande och utgående ändringar

en: check hostfingerprint configuration
sv: kontrollera hostfingerprint-konfiguration

en: check out a git branch if you intend to make changes
sv: hämta ut en git-gren om du tänker göra ändringer

en: check your clock
sv: kontrollera din klocka

en: checking
sv: kontrollerar

en: checking changesets
sv: kontrollerar ändringar

en: checking commit editor...
sv: kontrollerar arkiveringseditor...

en: checking encoding (%s)...
sv: kontrollerar teckenkodning (%s)...

en: checking files
sv: kontrollerar filer

en: checking installed modules (%s)...
sv: kontrollerar installerade moduler (%s)...

en: checking manifests
sv: kontrollerar manifest

en: checking out detached HEAD in subrepo %s
sv: hämtar ut löst HEAD i underarkivet %s

en: checking rename of %s
sv: kontrollerar namnbytet på %s

en: checking templates (%s)...
sv: kontrollerar mallar (%s)...

en: checking username...
sv: kontrollerar användarnamn...

en: child process failed to start
sv: barnprocess kunde inte startas

en: chunks
sv: stycken

en: clean takes no arguments
sv: clean tar inga argument

en: cleaning up working directory...
sv: rensar upp arbetskatalogen...

en: clone from remote to remote not supported
sv: kloning från fjärr till fjärr stödjs inte

en: clone main and patch repository at same time
sv: klona huvud- och patcharkivet på samma gång

en: clone only the specified branch
sv: klona bara den angivna grenen

en: cloning subrepo %s from %s
sv: klonar underarkivet %s från %s

en: closed takes no arguments
sv: closed tar inga argument

en: collecting
sv: samlar in

en: colorize output from some commands
sv: färglägg utmatning från vissa kommandon

en: command '%s' failed: %s
sv: kommandot '%s' misslyckades: %s

en: command to display child changesets (DEPRECATED)
sv: kommando för att visa barnändringar (FÖRÅLDRAD)

en: command to send changesets as (a series of) patch emails
sv: kommando för att sända ändringar som (en uppsättning) mail

en: command to view revision graphs from a shell
sv: kommando för att se revisionsgrafer i ett skal

en: commands to interactively select changes for commit/qrefresh
sv: interaktivt val av ändringar för commit/qrefresh

en: commands to sign and verify changesets
sv: kommandon för att signera och verifiera ändringar

en: commit changes in the queue repository (DEPRECATED)
sv: arkivera ändringar i köarkivet (FÖRÅLDRAD)

en: commit message
sv: arkiveringsmeddelande

en: commit the specified files or all outstanding changes
sv: arkivera de angivna filerna eller alla ändringar

en: commit: %s
sv: arkivera: %s

en: committed changeset %d:%s
sv: arkiverade ändringen %d:%s

en: committing subrepository %s
sv: arkiverar underarkiv %s

en: compare bookmarks
sv: jämför bokmärken

en: comparing with %s
sv: jämför med %s

en: config file %s not found!
sv: konfigurationsfilen %s hittades inte!

en: configuration 'bzemail' missing
sv: 'bzemail' inte konfigurerad

en: configure hostfingerprint %s or use --insecure to connect insecurely
sv: konfigurera hostfingerprint %s eller använd --insecure för att ansluta osäkert

en: contains requires a pattern
sv: contains kräver ett mönster

en: convert a normal repository to a largefiles repository
sv: konvertera ett normalt arkiv till ett largefiles-arkiv

en: convert a shared repository to a normal one
sv: konvertera ett delat arkiv till ett normalt

en: converted requires a revision
sv: converted kräver en revision

en: converted takes one or no arguments
sv: converted tar ett eller inga argument

en: converting
sv: konverterar

en: converting revisions
sv: konverterar revisioner

en: converting...
sv: konverterar...

en: copied takes no arguments
sv: copied tar inga argument

en: copies:      %s
sv: kopior:      %s

en: copy changes from other branches onto the current branch
sv: kopiera ändringar från andra grenar till den nuvarande grenen

en: copy: %s -> %s
sv: kopia: %s -> %s

en: copying changeset %s to %s
sv: kopierar ändringen %s till %s

en: could not create hg repository %s as sink
sv: kunde inte skapa hg-arkiv %s för lagring

en: could not find web.cacerts: %s
sv: kunde inte hitta web.cacerts: %s

en: create a changegroup file
sv: skapa en ändringsgruppsfil

en: create a new patch
sv: skapa en ny patch

en: create a new repository in the given directory
sv: skapa ett nytt arkiv i den angivna katalogen

en: create an unversioned archive of a repository revision
sv: skapa ett icke versionshanterat arkiv från en arkivrevision

en: create new queue
sv: skapa ny kö

en: create queue repository
sv: skapa köarkiv

en: created %s
sv: skapade %s

en: created new head
sv: skapade ett nytt huvud

en: crosschecking
sv: korskontrollerar

en: crosschecking files in changesets and manifests
sv: korskontrollerar filer i ändringar och manifest

en: date exceeds 32 bits: %d
sv: datum överskrider 32 bitar: %d

en: date requires a string
sv: date kräver en sträng

en: date:        %s
sv: datum:       %s

en: dates cannot consist entirely of whitespace
sv: datum kan inte bara bestå av blanktecken

en: delete a given bookmark
sv: ta bort angivet bokmärke

en: delete reference to queue
sv: radera referens till kö

en: deleted takes no arguments
sv: deleted tar inga argument

en: deleting remote bookmark %s
sv: raderar fjärrbokmärket %s

en: deletions found between repo revs
sv: raderingar hittades mellan arkivrevisioner

en: desc requires a string
sv: desc kräver en sträng

en: description:
sv: beskrivning:

en: destination '%s' already exists
sv: destinationen '%s' finns redan

en: destination '%s' is not empty
sv: destinationen '%s är inte tom

en: destination already exists
sv: destinationen finns redan

en: destination directory: %s
sv: destinationskatalog: %s

en: destination does not support push
sv: destinationen stödjer inte tryckning

en: destination largefile already exists
sv: destionation-largefile finns redan

en: did you forget to merge? use push -f to force
sv: glömde du att sammanfoga? använd push -f för att tvinga

en: diff against the second parent
sv: diffa mot den andra föräldern

en: diff repository (or selected files)
sv: visa skillnader i arkivet (eller på valda filer)

en: directory prefix for files in archive
sv: katalogprefix för filer i arkiv

en: dirstate branch not accessible
sv: dirstate-grenen inte åtkomlig

en: disabled extensions:
sv: deaktiverade utökningar:

en: discard uncommitted changes (no backup)
sv: kassera oarkiverade ändringar (ingen backup)

en: display added/removed lines separately
sv: visa tillagda/raderade rader separat

en: display help and exit
sv: visa hjälp och avsluta

en: display outgoing largefiles
sv: visa utgående largefiles

en: display the combined ignore pattern
sv: visa det sammansatta ignoreringsmönstret

en: display using template map file
sv: visa med mallfil

en: display with template
sv: visa med mall

en: displaying
sv: visar

en: divergent bookmark %s stored as %s
sv: divergent bokmärke %s lagrat som %s

en: do case-insensitive search for a given text
sv: gör versalokänslig sökning efter en given text

en: do not commit the sigfile after signing
sv: arkivera inte signaturfilen efter signering

en: do not display revision or any of its ancestors
sv: visa inte revision eller någon av dess föräldrar

en: do not display the saved mtime
sv: visa inte sparad mtime

en: do not modify working copy during strip
sv: modifiera inte arbetskopian vid strippning

en: do not pass files through decoders
sv: passera inte filer genom dekoders

en: do not perform actions, just print output
sv: utför inget, bara visa

en: do not prompt, automatically pick the first choice for all prompts
sv: fråga inte, välj automatiskt det första valet för alla frågor

en: do not save backup copies of files
sv: spara inte backup-kopior av filer

en: do not show merges
sv: visa inte sammanfogningar

en: do not update the new working directories
sv: uppdatera inte de nya arbetskatalogerna

en: do not update to target
sv: uppdatera inte till målet

en: do not verify server certificate (ignoring web.cacerts config)
sv: verifiera inte servercertifikatet (ignorerar web.cacerts-konfiguration)

en: don't commit, just update the working directory
sv: arkivera inte, bara uppdatera arbetskatalogen

en: don't follow copies and renames
sv: följ inte kopieringar och namnbyten

en: draft takes no arguments
sv: draft tar inga argument

en: dump the header and diffs for one or more changesets
sv: dumpa rubrik och diff för en eller fler ändringar

en: edit commit message
sv: redigera arkiveringsmeddelande

en: edit commit message (DEPRECATED)
sv: redigera arkiveringsmeddelande (FÖRÅLDRAD)

en: edit failed
sv: redigering misslyckades

en: either two or three arguments required
sv: endera två eller tre argument krävs

en: email addresses replies should be sent to
sv: emailadresser som svar ska skickas till

en: empty commit message
sv: tomt arkiveringsmeddelande

en: empty destination path is not valid
sv: en tom destinationssökväg är inte giltig

en: empty or missing copy source revlog %s:%s
sv: tom eller saknar kopieringskälla för revlog %s:%s

en: empty or missing revlog for %s
sv: tom eller ingen revlog för %s

en: empty query
sv: tom fråga

en: empty revision range
sv: tomt revisionsset

en: empty revision set
sv: tomt revisionsset

en: empty username
sv: tomt användarnamn

en: enable additional output
sv: aktivera ytterligare utmatning

en: enable debugging output
sv: aktivera debugutmatning

en: enabled extensions:
sv: aktiverade utökningar:

en: end fields with NUL
sv: avsluta fält med NUL

en: end filenames with NUL, for use with xargs
sv: filnamn slutar med NUL, för användning med xargs

en: end-of-line check failed:
sv: radslutskontroll misslyckades:

en: error getting current working directory: %s
sv: fel när nuvarande arbetskatalog hämtades: %s

en: error removing %s: %s
sv: fel vid radering av %s: %s

en: error removing undo: %s
sv: fel vid borttagning av återställare: %s

en: error unlinking %s
sv: fel vid radering av %s

en: error while signing
sv: fel vid signering

en: error while verifying signature
sv: fel vid verifiering av signatur

en: errors during apply, please fix and refresh %s
sv: fel vid applicering, fixa och uppdatera %s

en: examine changes to %s?
sv: granska ändringar i %s?

en: exclude names matching the given patterns
sv: exkludera namn som matchar de givna mönstren

en: exec takes no arguments
sv: exec tar inga argument

en: expected a symbol
sv: förväntade en symbol

en: expected template specifier
sv: förväntade mallspecifikation

en: export requires at least one changeset
sv: export kräver minst en ändring

en: exporting bookmark %s
sv: exporterar bokmärket %s

en: exporting patch:
sv: exporterar patch:

en: exporting patches:
sv: exporterar patchar:

en: extend the bisect range
sv: utöka bisect-område

en: extension '%s' overrides commands: %s
sv: utökningen '%s' tar över dessa kommandon: %s

en: extinct takes no arguments
sv: extinct tar inga argument

en: extra takes at least 1 and at most 2 arguments
sv: extra tar minst 1 och som mest 2 argument

en: failed to commit svn changes
sv: kunde inte arkivera svn-ändringar

en: failed to execute %s
sv: misslyckades med att köra %s

en: failed to push obsolete markers!
sv: kunde inte trycka förlegad-markörerna!

en: file has been marked for add
sv: filen har markerats för addering

en: file is modified
sv: filen är modifierad

en: file not found!
sv: filen hittades inte!

en: file not managed: %s
sv: filen hanteras inte: %s

en: file not tracked!
sv: filen spåras inte!

en: file requires a pattern
sv: file kräver ett mönster

en: file still exists
sv: filen existerar fortfarande

en: file to store the bundles into
sv: fil att lagra buntarna i

en: file without name in manifest
sv: fil utan namn i manifest

en: filelog requires a pattern
sv: filelog kräver ett mönster

en: files
sv: filer

en: files+:
sv: filer+:

en: files-:
sv: filer-:

en: files:
sv: filer:

en: files:       %s
sv: filer:       %s

en: filter %s expects one argument
sv: filtret %s kräver ett argument

en: filtering out empty revision
sv: filtrerar bort tom revision

en: find the ancestor revision of two revisions in a given index
sv: hitta föregående revision av två revisioner i ett givet index

en: first argument to extra must be a string
sv: första argumentet till extra måste vara en sträng

en: first revision to be edited
sv: första revision att redigera

en: follow changeset history, or file history across copies and renames
sv: följ ändringshistorik, eller filhistorik över kopieringar och namnbyten

en: follow copies/renames and list the filename (DEPRECATED)
sv: följ kopieringar/namnbyten och visa filnamnet (FÖRÅLDRAD)

en: for remote clients
sv: för fjärrklienter

en: force
sv: tvinga

en: force a merge with outstanding changes
sv: tvinga en sammanfogning med utestående ändringar

en: force push
sv: tvinga tryckning

en: force removal of changesets, discard uncommitted changes (no backup)
sv: tvinga radering av ändringar, kassera oarkiverade ändringar (ingen backup)

en: force tag
sv: tvinga märkning

en: forcibly copy over an existing managed file
sv: tvinga kopiering över en eixsterande hanterad fil

en: forget the specified files on the next commit
sv: glöm de angivna filerna vid nästa arkivering

en: forgetting %s
sv: glömmer %s

en: found revision %s from %s
sv: hittade revision %s från %s

en: fuzz found when applying patch, stopping
sv: ludd upptäcktes när patchen applicerades, stannar

en: getting %s
sv: hämtar %s

en: getting %s to %s
sv: hämtar %s till %s

en: getting %s:%s
sv: hämtar %s:%s

en: getting changed largefiles
sv: hämtar ändrade largefiles

en: getting files
sv: hämtar filer

en: getting largefiles
sv: hämtar largefiles

en: git subrepo requires at least 1.6.0 or later
sv: git-underarkiv kräver minst 1.6.0 eller senare

en: global options:
sv: globala flaggor:

en: good
sv: bra

en: good (implicit)
sv: bra (implicit)

en: grafting revision %s
sv: ympar revision %s

en: grep requires a pattern
sv: grep kräver ett mönster

en: grep requires a string
sv: grep kräver en sträng

en: grep: invalid match pattern: %s
sv: grep: ogiltigt träffmönster: %s

en: guard %r starts with invalid char
sv: skyddet %r börjar med ett otillåtet tecken

en: guard %r starts with invalid character: %r
sv: skyddet %r börjar med ett otillåtet tecken: %r

en: guard %r too short
sv: skyddet %r är för kort

en: guard cannot be an empty string
sv: skyddet kan inte vara en tom sträng

en: guarded by %s
sv: skyddad av %s

en: guess renamed files by similarity (0<=s<=100)
sv: gissa omdöpta filer efter likhet (0<=s<=100)

en: hardlinks are not supported on this system
sv: hårda länkar stöds inte av detta system

en: head takes no arguments
sv: head tar inga argument

en: heads are bookmarked - please merge with an explicit rev
sv: huvuden är bokmärkta - sammanfoga med en explicit revision

en: hg bookmarks [-f] [-d] [-i] [-m NAME] [-r REV] [NAME]
sv: hg bookmarks [-f] [-d] [-i] [-m NAMN] [-r REV] [NAMN]

en: hg churn [-d DATE] [-r REV] [--aliases FILE] [FILE]
sv: hg churn [-d DATUM] [-r REV] [--aliases FIL] [FIL]

en: hg email [OPTION]... [DEST]...
sv: hg email [FLAGGA]... [DEST]...

en: hg fetch [SOURCE]
sv: hg fetch [KÄLLA]

en: hg keyword configuration and expansion example
sv: exempel på nyckelordskonfiguration och -expansion i hg

en: hg qclone [OPTION]... SOURCE [DEST]
sv: hg qclone [FLAGGA]... KÄLLA [DEST]

en: hg qcommit [OPTION]... [FILE]...
sv: hg qcommit [FLAGGA]... [FIL]...

en: hg qfold [-e] [-k] [-m TEXT] [-l FILE] PATCH...
sv: hg qfold [-e] [-k] [-m TEXT] [-l FIL] PATCH...

en: hg qimport [-e] [-n NAME] [-f] [-g] [-P] [-r REV]... [FILE]...
sv: hg qimport [-e] [-n NAMN] [-f] [-g] [-P] [-r REV]... [FIL]...

en: hg qnew [-e] [-m TEXT] [-l FILE] PATCH [FILE]...
sv: hg qnew [-e] [-m TEXT] [-l FIL] PATCH [FIL]...

en: hg qrecord [OPTION]... PATCH [FILE]...
sv: hg qrecord [FLAGGA]... PATCH [FIL]...

en: hg qrefresh [-I] [-X] [-e] [-m TEXT] [-l FILE] [-s] [FILE]...
sv: hg qrefresh [-I] [-X] [-e] [-m TEXT] [-l FIL] [-s] [FIL]...

en: hg record [OPTION]... [FILE]...
sv: hg record [FLAGGA]... [FIL]...

en: hg sign [OPTION]... [REV]...
sv: hg sign [FLAGGA]... [REV]...

en: hg strip [-k] [-f] [-n] [-B bookmark] [-r] REV...
sv: hg strip [-k] [-f] [-n] [-B bokmärke] [-r] REV...

en: hg: unknown command '%s'
sv: hg: okänt kommando '%s'

en: hgignore takes no arguments
sv: hgignore tar inga argument

en: hide status prefix
sv: göm statusprefix

en: histedit requires exactly one parent revision
sv: histedit kräver exakt en förälderrevision

en: histedit:     moving bookmarks %s
sv: histedit:     flyttar bokmärken %s

en: histedit:  %s to %s
sv: histedit:  %s till %s

en: http auth: user %s, password %s
sv: http-auth: användare %s, lösenord %s

en: http authorization required
sv: http-autenticiering krävs

en: http authorization required
sv: http-autenticiering krävs

en: id requires a string
sv: id kräver en sträng

en: id requires one argument
sv: id kräver ett argument

en: identify the specified revision
sv: identifiera den angivna revisionen

en: identify the working copy or specified revision
sv: identifiera arbetskopian eller angivna revisioner

en: ignore case when matching
sv: ignorera versaler/gemener vid matchning

en: ignore changes in the amount of white space
sv: ignorera ändringar av antalet blanktecken

en: ignore changes whose lines are all blank
sv: ignorera ändringar vars rader är tomma

en: ignore safety measures
sv: ignorera säkerhetsåtgärder

en: ignore white space when comparing lines
sv: ignorera blanktecken när rader jämförs

en: ignored
sv: ignorerad

en: ignored  (DEPRECATED)
sv: ignorerad  (FÖRÅLDRAD)

en: ignored takes no arguments
sv: ignored tar inga argument

en: ignored: %s
sv: ignorerad: %s

en: ignoring invalid [auth] key '%s'
sv: ignorerar ogiltig [auth]-nyckel '%s'

en: ignoring invalid sendcharset: %s
sv: ignorerar ogiltig sendcharset: %s

en: ignoring unknown EOL style '%s' from %s
sv: ignorerar okänd EOL-stil '%s' från %s

en: ignoring unknown color/effect %r (configured in color.%s)
sv: ignorerar okänd färg/effekt %r (konfigurerad i color.%s)

en: ignoring: %s
sv: ignorerar: %s

en: import a patch or existing changeset
sv: importera en patch eller existerande ändring

en: import uncommitted changes (DEPRECATED)
sv: importera icke arkiverade ändringar (FÖRÅLDRAD)

en: importing bookmark %s
sv: importerar bokmärket %s

en: impossible time zone offset: %d
sv: omöjlig tidzonsoffset: %d

en: in changeset but not in manifest
sv: i ändring men inte i manifest

en: in manifest but not in changeset
sv: i manifest men inte i ändring

en: include names matching the given patterns
sv: inkludera namn som matchar de givna mönstren

en: include revisions where files were removed
sv: inkludera revisioner där filer togs bort

en: include the specified changeset
sv: inkludera den angivna ändringen

en: incompatible arguments
sv: inkompatibla argument

en: inconsistent newline style in %s
sv: inkonsekvent radslutsstil i %s

en: index entry flags need RevlogNG
sv: indexflaggor kräver RevlogNG

en: initializing svn repository %r
sv: initialiserar svn-arkivet %r

en: initializing svn working copy %r
sv: initialiserar svn-arbetskopia %r

en: interactive history editing
sv: interaktiv historieredigering

en: interactively record a new patch
sv: lägra en ny ändring interaktivt

en: interactively select changes to commit
sv: välj interaktivt ändringar för arkivering

en: interactively select changes to refresh
sv: interaktivt val av ändringar att uppdatera

en: interrupted!
sv: avbruten!

en: invalid _matchfiles prefix: %s
sv: ogiltigt _matchfiles-prefix: %s

en: invalid bisect state
sv: ogiltigt bisect-tillständ

en: invalid character in guard %r: %r
sv: otillåtet tecken i skyddet %r: %r

en: invalid chunk length %d
sv: ogiltig styckelängd %d

en: invalid date: %r
sv: ogiltigt datum: %r

en: invalid email address: %s
sv: ogiltig emailadress: %s

en: invalid local address: %s
sv: ogiltig lokal adress: %s

en: invalid match pattern: %s
sv: ogiltigt träffmönster: %s

en: invalid number of arguments: %s
sv: felaktigt antal argument: %s

en: invalid pattern
sv: ogiltigt mönster

en: invalid pattern (%s): %s
sv: ogiltigt mönster (%s): %s

en: invalid queue name, may not contain the characters ":\/."
sv: ogiltigt könamn, kan inte innehålla tecknen ":\/."

en: invalid regular expression: %s
sv: ogiltigt reguljärt uttryck: %s

en: invoke editor on commit messages
sv: starta editor för arkiveringsmeddelande

en: keyword requires a string
sv: keyword kräver en sträng

en: killed!
sv: dödad!

en: last expects a number
sv: last förväntar sig ett nummer

en: last requires a number
sv: last kräver ett nummer

en: last requires one or two arguments
sv: last kräver ett eller två argument

en: limit expects a number
sv: limit förväntar sig ett nummer

en: limit must be a positive integer
sv: limit måste vara ett positivt heltal

en: limit must be positive
sv: limit måste vara positivt

en: limit number of changes displayed
sv: begränsa antalet visade ändringar

en: limit requires a number
sv: limit kräver ett nummer

en: limit requires one or two arguments
sv: limit kräver ett eller två argument

en: list all available commands and options
sv: visa alla tillgängliga kommandon och alternativ

en: list all available queues
sv: visa alla tillgängliga köer

en: list files from all revisions
sv: visa filer från alla revisioner

en: list of commands:
sv: kommandolista:

en: list repository named branches
sv: visa namngivna grenar i arkivet

en: list repository tags
sv: lista arkivmärken

en: list signed changesets
sv: visa signerade ändringar

en: list state of files needing merge
sv: visa status för filer som behöver sammanfogas

en: list the author (long with -v)
sv: visa skapare (lång med -v)

en: list the changed files of a revision
sv: visa de ändrade filerna från en revision

en: list the changeset
sv: visa ändring

en: list the date (short with -q)
sv: visa datum (kort med -q)

en: list the filename
sv: visa filnamnet

en: list the revision number (default)
sv: visa revisionsnummer (standard)

en: listening at http://%s%s/%s (bound to %s:%d)
sv: lyssnar på http://%s%s/%s (bunden till %s:%d)

en: lists the contents of a bundle
sv: visa innehållet i en bunt

en: local changes found
sv: lokala ändringar hittades

en: local changes found, refresh first
sv: lokala ändringar hittades, uppdatera först

en: locate files matching specific patterns
sv: hitta filer som matchar givna mönster

en: log cache overlaps with new log entries, re-run without cache.
sv: loggcache överlappar med nya loggningar, kör igen utan cache.

en: look up remote changes
sv: söker fjärrändringar

en: look up remote revision
sv: söker fjärrevision

en: make a copy of an existing repository
sv: gör en kopia av ett existerande arkiv

en: make the signature local
sv: gör signaturen lokal

en: make the tag local
sv: gör märket lokalt

en: make them behave as if --keep-changes were passed, and non-conflicting
    local changes will be tolerated and preserved. If incompatible options
    such as -f/--force or --exact are passed, this setting is ignored.
sv: får dom att uppföra sig som om --keep-changes angetts, och konfliktfria
    lokala ändringar tolereras och bevaras. Om inkompatibla flaggor som
    -f/--force eller --exact anges, så ignoreras den här inställningen.

en: malformated mq status line: %s
sv: defekt mq-statusrad: %s

en: malformed line "%s"
sv: defekt rad "%s"

en: malformed line in .hg/bookmarks: %r
sv: defekt rad i .hg/bookmarks: %r

en: malformed response from CVS
sv: förvrängt svar från CVS

en: manage a stack of patches
sv: hantera en uppsättning patchar

en: manifests
sv: manifest

en: mark a bookmark inactive
sv: markera ett bokmärke som inaktivt

en: mark a branch as closed, hiding it from the branch list
sv: markera en gren som stängd, och göm den från grenlistan

en: mark changeset bad
sv: markera ändringen som dålig

en: mark changeset good
sv: markera ändringen som bra

en: mark files as copied for the next commit
sv: markera filer som kopierade vid nästa arkivering

en: mark files as resolved
sv: markera filer som lösta

en: mark files as unresolved
sv: markera filer som olösta

en: mark new/missing files as added/removed before committing
sv: märk nya/saknade filer som tillagda/borttagna innan arkivering

en: marked working directory as branch %s
sv: markerade arbetskatalogen som grenen %s

en: matching requires a string as its second argument
sv: matching kräver en sträng som sitt andra argument

en: matching takes 1 or 2 arguments
sv: matching tar 1 eller 2 argument

en: merge takes no arguments
sv: merge tar inga argument

en: merge with old dirstate parent after backout
sv: sammanfoga med gamla dirstate-föräldern efter återkallning

en: merge working directory with another revision
sv: sammanfoga arbetskatalogen med en annan revision

en: merging with %d:%s
sv: sammanfogar med %d:%s

en: merging with changeset %s
sv: sammanfogar med ändring %s

en: merging with queue at: %s
sv: sammanfogar med kö vid: %s

en: missing file data for %s:%s - run hg verify
sv: fildata för %s:%s saknas - kör hg verify

en: missing revlog!
sv: saknad revlog!

en: modified takes no arguments
sv: modified tar inga argument

en: modifies requires a pattern
sv: modifies kräver ett mönster

en: mq takes no arguments
sv: mq tar inga argument

en: mq.git option can be auto/keep/yes/no got %s
sv: mq.git kan vara auto/keep/yes/no men läste %s

en: mq:     (empty queue)
sv: mq:     (tom kö)

en: mtn command '%s' returned %s
sv: mtn-kommandot '%s' returnerade %s

en: multiple heads in this branch (use "hg heads ." and "hg merge" to merge)
sv: flera huvuden i denna gren (använd "hg heads ." och "hg merge" för att sammanfoga)

en: multiple matching bookmarks to merge - please merge with an explicit rev or bookmark
sv: flera överrensstämmande bokmärken att sammanfoga - ange en explicit revision eller ett bokmärke

en: name of access log file to write to
sv: namn på åtkomstlogg att skriva till

en: name of error log file to write to
sv: namn på fellogg att skriva till

en: name of file to write process ID to
sv: filnamn att skriva process-ID till

en: name of the hgweb config file (DEPRECATED)
sv: namn på webdir-konfigurationsfil (FÖRÅLDRAD)

en: name of the hgweb config file (see "hg help hgweb")
sv: namn på webdir-konfigurationsfil (se "hg help hgweb")

en: name to show in web pages (default: working directory)
sv: namn att visa i webbsidor (standard: arbetskatalogen)

en: need at least one patch to import
sv: behöver minst en patch att importera

en: negative date value: %d
sv: negativt datumvärde: %d

en: negative timestamp: %d
sv: negativ tidsstämpel: %d

en: new bookmark name required
sv: nytt bokmärkesnamn krävs

en: new changeset %d:%s merges remote changes with local
sv: nya ändringen %d:%s sammanfogar fjärrändringar med lokala

en: new remote head %s
sv: nytt fjärrhuvud %s

en: new remote heads on branch '%s'
sv: nya fjärrhuvuden på grenen '%s'!

en: no backups
sv: inga säkerhetskopior

en: no backups (DEPRECATED)
sv: inga säkerhetskopior (FÖRÅLDRAD)

en: no bookmarks set
sv: inget bokmärke satt

en: no branch checked out in subrepo %s
    cannot push revision %s
sv: ingen gren uthämtar i underarkivet %s
    kan inte trycka revison %s

en: no certificate received
sv: inget certifikat mottaget

en: no changed bookmarks found
sv: inga ändrade bokmärken hittades

en: no changes found
sv: inga ändringar hittades

en: no changes found (ignored %d secret changesets)
sv: inga ändringar hittades (ignorerade %d hemliga ändringar)

en: no changes needed to %s
sv: inga ändringar behövs för %s

en: no changes to record
sv: inga ändringar att lagra

en: no changes, revision %d skipped
sv: inga ändringar, revision %d hoppas över

en: no commands defined
sv: inga kommandon definierade

en: no commonName or subjectAltName found in certificate
sv: inget commonName eller subjectAltName hittades i certifikat

en: no files or directories specified
sv: inga filer eller kataloger angivna

en: no files or directories specified; use --all to remerge all files
sv: inga filer eller kataloger specificerade; använd --all för att återsammanfoga alla filer

en: no files or revisions specified
sv: inga filer eller revisioner angivna

en: no files specified
sv: inga filer angivna

en: no files to copy
sv: inga filer att kopiera

en: no help text available
sv: ingen hjälptext tillgänglig

en: no ignore patterns found
sv: inget ignoreringsmönster hittades

en: no matching bookmark to merge - please merge with an explicit rev or bookmark
sv: inga överrensstämmande bokmärken att sammanfoga - ange en explicit revision eller ett bokmärke

en: no matching guards
sv: inga matchande skydd

en: no open branch heads found on branches %s
sv: inga öppna grenhuvuden hittades på grenarna %s

en: no patch named %s
sv: ingen patch med namnet %s

en: no patches applied
sv: inga patcher applicerade

en: no patches applied
sv: inga patchar applicerade

en: no patches in series
sv: inga patchar i serien

en: no phases changed
sv: inga faser ändrage

en: no problems detected
sv: inga problem upptäcktes

en: no queue repository
sv: inget köarkiv

en: no recipient addresses provided
sv: inga mottagaradresser angavs

en: no repository found in '%s' (.hg not found)
sv: inget arkiv hittades i '%s' (.hg hittades inte)

en: no saved patch data found
sv: ingen sparad patchdata hittades

en: no such file in rev %s
sv: ingen sådan fil i rev %s

en: no such option
sv: inget sådant alternativ

en: no tags exist that match '%s'
sv: inga märken finns som matchar '%s'

en: no terminfo entry for setab/setaf: reverting to ECMA-48 color
sv: ingen terminfo-post för setab/setaf: återgår till ECMA-48-färger

en: no username found, using '%s' instead
sv: inget användarnamn hittades, använder '%s' istället

en: no username supplied (see "hg help config")
sv: inget användarnamn angivet (se "hg help config")

en: no valid signature for %s
sv: ingen giltig signatur för %s

en: no working directory: please specify a revision
sv: ingen arbetskatalog: ange en revision

en: not a CVS sandbox
sv: inte en CVS-sandlåda

en: not a Mercurial patch
sv: inte en Mercurial-patch

en: not a function: %s
sv: inte en funktion: %s

en: not a prefix: %s
sv: inte ett prefix: %s

en: not a symbol
sv: inte en symbol

en: not an infix: %s
sv: inte en infix: %s

en: not at a branch head (use -f to force)
sv: inte vid ett grenhuvud (använd -f för att tvinga)

en: not found in manifest
sv: hittades inte i manifestet

en: not found!
sv: hittades inte!

en: not merging with %d other new branch heads (use "hg heads ." and "hg merge" to merge them)
sv: sammanfogar inte med %d andra nya grenhuvuden (använd "hg heads ." och "hg merge" för att sammanfoga dem)

en: not removing %s: %s (use forget to undo)
sv: raderar inte %s: %s (använd forget för att ångra)

en: not removing %s: file has been marked for add (use forget to undo)
sv: raderar inte %s: filen har lagts till (använd forget för att ångra)

en: not removing %s: file is modified (use -f to force removal)
sv: raderar inte %s: filen är ändrad (använd -f för att tvinga)

en: not removing %s: file is untracked
sv: raderar inte %s: filen är inte hanterad

en: not removing %s: file still exists (use -f to force removal)
sv: raderar inte %s: filen finns fortfarande (använd -f för att tvinga)

en: not removing repo %s because it has changes.
sv: raderar inte arkivet %s eftersom den har ändringar.

en: not trusting file %s from untrusted user %s, group %s
sv: litar inte på filen %s från opålitlig användare %s, grupp %s

en: not updating: %s
sv: uppdaterar inte: %s

en: note: possible conflict - %s was deleted and renamed to:
sv: notera: möjlig konflikt - %s raderades och döptes om till:

en: note: possible conflict - %s was renamed multiple times to:
sv: notera: möjlig konflikt - %s döptes om flera gånger till:

en: note: unsynced remote changes!
sv: notera: osynkade fjärrändringar!

en: nothing changed
sv: inget ändrat

en: nothing changed (%d missing files, see 'hg status')
sv: inget ändrat (%d saknade filer, se 'hg status')

en: nothing to extend
sv: inget att utöka

en: nothing to merge
sv: inget att sammanfoga

en: now at: %s
sv: är nu på: %s

en: null revision specified
sv: null-revision angiven

en: number of lines of context to show
sv: antal sammanhangsrader att visa

en: obsolete takes no arguments
sv: obsolete tar inga argument

en: omit dates from diff headers
sv: exkludera datum från diff-rubriker

en: only a local queue repository may be initialized
sv: bara ett lokalt köarkiv kan initialiseras

en: only follow the first parent of merge changesets (DEPRECATED)
sv: följ bara den första föräldern vid sammanfogningar (FÖRÅLDRAD)

en: only one config item permitted
sv: bara ett konfigurationsalternativ tillåts

en: only one patch applied
sv: bara en patch applicerad

en: only one phase can be specified
sv: bara en fas kan vara angiven

en: only search files changed within revision range
sv: sök filer enbart inom ett givet revisionsområde

en: only show unknown (not tracked) files
sv: visa bara okända (ospårade) filer

en: open changelog
sv: öppna ändringslogg

en: open manifest
sv: öppna manifest

en: operate on patch repository
sv: arbeta med patcharkiv

en: options --message and --logfile are mutually exclusive
sv: du kan bara ange en av --message och --logfile

en: options:
sv: flaggor:

en: other repository doesn't support revision lookup, so a rev cannot be specified.
sv: det andra arkivet stödjer inte revisionsuppslag, så en revision kan inte anges.

en: outgoing takes one or no arguments
sv: outgoing tar ett eller inga argument

en: output diffstat-style summary of changes
sv: visa sammanfattning av ändringar i diffstat-stil

en: output the current or given revision of files
sv: visa den aktuella eller angivna revisionen för filer

en: output the current or given revision of the project manifest
sv: visa den nuvarande eller angivna revisionen av projektmanifestet

en: output version and copyright information
sv: visa version och copyright-information

en: output version information and exit
sv: skriv versionsinformation och avsluta

en: outstanding uncommitted changes
sv: kvarvarande oarkiverade ändringar

en: outstanding uncommitted changes in subrepository '%s'
sv: kvarvarande oarkiverade ändringar i underarkivet '%s'

en: outstanding uncommitted merge
sv: kvarvarande oarkiverad sammanfogning

en: parent to choose when backing out merge (DEPRECATED)
sv: förälder att välja när en sammanfogning återkallas (FÖRÅLDRAD)

en: parent to choose when transplanting merge
sv: förälder att välja när sammanfogning transplanteras

en: parent:      %d:%s
sv: förälder:    %d:%s

en: parent: %d:%s
sv: förälder: %d:%s

en: parsing obsolete marker: metadata is too short, %d bytes expected, got %d
sv: tolkar förlegad-markering: metadata är för kort, %d bytes förväntades, fick %d

en: parsing obsolete marker: unknown version %r
sv: tolkar förlegad-markering: okänd version %r

en: partial pull cannot be done because other repository doesn't support changegroupsubset.
sv: deldragningar kan inte göras eftersom det andra arkivet inte stödjer changegroupsubset.

en: password in URL not supported
sv: lösenord i URL stödjs inte

en: password:
sv: lösenord:

en: patch "%s" already exists
sv: patchen "%s" existerar redan

en: patch %s does not exist
sv: patchen %s finns inte

en: patch %s finalized without changeset message
sv: patchen %s färdigställdes utan arkiveringsmeddelande

en: patch %s is empty
sv: patchen %s är tom

en: patch %s is not applied
sv: patchen %s är inte applicerad

en: patch %s is not applied
sv: patchen %s är inte applicerad

en: patch %s is not in series file
sv: patchen %s finns inte i series-filen

en: patch %s not in series
sv: patchen %s finns inte i serien

en: patch %s not in series file
sv: patchen %s finns inte i series-filen

en: patch didn't work out, merging %s
sv: patchning gick inte bra, sammanfogar %s

en: patch failed, rejects left in working dir
sv: patchning misslyckades, avslag lämnades i arbetskatalogen

en: patch failed, unable to continue (try -v)
sv: patchning misslyckades, kan inte fortsätta (försök med -v)

en: patch is damaged or loses information
sv: patchen är skadad eller tappar information

en: patch name "%s" is ambiguous:
sv: patchnamnet "%s" är tvetydligt:

en: patch name cannot begin with "%s"
sv: patchnamn kan inte börja med "%s"

en: patch queue directory already exists
sv: katalog för patchkö finns redan

en: patch queue now empty
sv: patchkön är nu tom

en: patch series already fully applied
sv: patchserien är redan fullständigt applicerad

en: path ends in directory separator: %s
sv: sökvägen slutar med en katalogseparator: %s

en: phase changed for %i changesets
sv: fas ändrad för %i ändringar

en: phase:       %s
sv: fas:         %s

en: please specify a revision to backout
sv: ange en revision att återkalla

en: please specify just one revision
sv: ange bara en revision

en: please specify the patch to move
sv: ange patchen som ska flyttas

en: pop all patches
sv: poppa alla patchar

en: popping %s
sv: poppar %s

en: popping would remove a revision not managed by this patch queue
sv: poppning skulle ta bort en revision som inte hanteras av denna patchkö

en: popping would remove an immutable revision
sv: poppning skulle ta bort en oföränderlig revision

en: port to listen on (default: 8000)
sv: port att lyssna på (standard: 8000)

en: prefix path to serve from (default: server root)
sv: sökvägsprefix att dela ut från (standard: serverrot)

en: print all revisions that match
sv: visa alla revisioner som matchar

en: print command execution profile
sv: visa kommandoexekveringens profil

en: print complete paths from the filesystem root
sv: visa kompletta sökvägar från filsystemsroten

en: print first line of patch header
sv: skriv ut första raden i patchheadern

en: print matching line numbers
sv: visa matchande radnummer

en: print name of active queue
sv: visa namnet på aktiv kö

en: print only filenames and revisions that match
sv: visa bara filnamn och revisioner som matchar

en: print output to file with formatted name
sv: skriv utmatning till fil med formatterat namn

en: print patches not in series
sv: visa patchas som inte är i serien

en: print the entire series file
sv: visa hela seriefilen

en: print the given revision
sv: visa den angivna revisionen

en: print the name of the current patch
sv: visa namnet på den nuvarande patchen

en: print the name of the next pushable patch
sv: visa namnet på den nästkommande patchen

en: print the name of the preceding applied patch
sv: skriv ut namnet på föregående applicerade patch

en: print the patches already applied
sv: skriv ut redan applicerade patchar

en: print the patches not yet applied
sv: skriv ut oapplicerade patchar

en: print the root (top) of the current working directory
sv: visa roten för den aktuella arbetskatalogen

en: produce a diff that undoes the changes
sv: skapa en diff som ångrar ändringarna

en: pruning
sv: putsar

en: public takes no arguments
sv: public tar inga argument

en: pull changes from the specified source
sv: dra ändringar från den specificerade källan

en: pulling from %s
sv: drar från %s

en: pulling from %s into %s
sv: drar från %s till %s

en: pulling subrepo %s from %s
sv: drar underarkivet %s från %s

en: push changes to the specified destination
sv: tryck ändringar till den specificerade destinationen

en: push creates new remote branches: %s!
sv: push skapar nya fjärrhuvuden: %s!

en: push creates new remote head %s on branch '%s'!
sv: push skapar nytt fjärrhuvud %s på grenen '%s'!

en: push creates new remote head %s!
sv: push skapar nya fjärrhuvudet %s!

en: push failed (unexpected response):
sv: tryckning misslyckades (oväntat svar):

en: push failed:
sv: tryckning misslyckades:

en: push failed: %s
sv: tryckning misslyckades: %s

en: push includes an obsolete changeset: %s!
sv: tryckningen innehåller en förlegad ändring: %s!

en: push includes an unstable changeset: %s!
sv: tryckningen innehåller en instabil ändring: %s!

en: pushing branch %s of subrepo %s
sv: trycker grenen %s från underarkivet %s

en: pushing subrepo %s to %s
sv: trycker underarkivet %s till %s

en: pushing to %s
sv: trycker till %s

en: putlfile failed (unexpected response):
sv: putlfile misslyckades (oväntat svar):

en: putlfile failed:
sv: putlfile misslyckades:

en: qdelete requires at least one revision or patch name
sv: qdelete kräver minst en revision eller ett patchnamn

en: qpop: %s is already at the top
sv: qpop: %s är redan på toppen

en: qpop: forcing dirstate update
sv: qpop: tvingar en uppdatering av dirstate

en: qpush exactly duplicates child changeset
sv: qpush duplicerar barnändringen exakt

en: qpush: %s is already at the top
sv: qpush: %s är redan på toppen

en: queries
sv: frågar

en: queue "%s" already exists
sv: kön "%s" finns redan

en: queue name to pop (DEPRECATED)
sv: könamn att poppa (FÖRÅLDRAD)

en: read collapse commit message from file
sv: läs kollapsarkiveringsmeddelandet från fil

en: read commit message from file
sv: läs arkiveringsmeddelandet från fil

en: reading DAG from stdin
sv: läser DAG från stdin

en: reading manifest delta %s
sv: läser manifestdelta %s

en: rebuild the dirstate as it would look like for the given revision
sv: bygg om katalogstatusen som den skulle se ut för den givna revisionen

en: received changelog group is empty
sv: mottagen ändringsgrupp är tom

en: received file revlog group is empty
sv: mottagen revlog-grupp för filer är tom

en: record a copy that has already occurred
sv: lagra en kopiering som redan har inträffat

en: record a rename that has already occurred
sv: spara en namnändring som redan har inträffat

en: record change %d/%d to %r?
sv: spara ändring %d/%d till %r?

en: record delete for missing files
sv: markera saknade filer för radering

en: record the current date as commit date
sv: lagra det nuvarande datumet som arkiveringsdatumet

en: record the current user as committer
sv: lagra den nuvarande användaren som arkiverare

en: record the specified date as commit date
sv: lagra det angivna datumet som arkiveringsdatumet

en: record the specified user as committer
sv: lagra den angivna användaren som arkiverare

en: record this change to %r?
sv: spara den här ändringen till %r?

en: recurse into subrepositories
sv: gå in i underarkiv

en: refresh interrupted while patch was popped! (revert --all, qpush to recover)
sv: uppdatering avbröts medans patch var poppad! (revert --all, qpush för att återställa)

en: relinking
sv: länkar om

en: relinking %s to %s
sv: länkar om %s till %s

en: remote bookmark %s not found!
sv: fjärrbokmärket %s hittades inte!

en: remote doesn't support bookmarks
sv: fjärrserver stödjer inte bokmärken

en: remote requires a repository path
sv: remote kräver en arkivsökväg

en: remote requires a string id
sv: remote kräver ett sträng-id

en: remote takes one, two or no arguments
sv: remote tar ett, två eller inga argument

en: remote:
sv: fjärr:

en: remote: %s
sv: fjärran: %s

en: remote: (synced)
sv: fjärran: (synkad)

en: remove (and delete) file even if added or modified
sv: radera (och ta bort) filer även om tillagda eller modifierade

en: remove a tag
sv: ta bort ett märke

en: remove revs only reachable from given bookmark
sv: radera revisioner som bara nås från givet bokmärke

en: remove the specified files on the next commit
sv: ta bort de specificerade filerna vid nästa arkivering

en: removed takes no arguments
sv: removed tar inga argument

en: removes requires a pattern
sv: removes kräver ett mönster

en: removing %s
sv: tar bort %s

en: removing directory %s
sv: tar bort katalogen %s

en: removing file %s
sv: tar bort file %s

en: rename a given bookmark
sv: döp om angivet bokmärke

en: rename active queue
sv: döp om aktiv kö

en: rename files; equivalent of copy + remove
sv: döp om filer; likvärdig med kopiering + radering

en: renaming %s to %s
sv: döper om %s till %s

en: reopening closed branch head %d
sv: återöppnar det stängda grenhuvudet %d

en: reorder patch series and apply only the patch
sv: omordna patchserien och applicera bara patchen

en: repo commit failed
sv: arkivering misslyckades

en: repository '%s' is not local
sv: arkivet '%s' är inte lokalt

en: repository commit failed
sv: arkivering misslyckades

en: repository is not empty
sv: arkivet är inte tomt

en: repository is unrelated
sv: arkivet är obesläktat

en: repository root cannot be destination
sv: arkivroten kan inte vara destinationen

en: repository root directory or name of overlay bundle file
sv: arkivrotkatalog eller namn på påläggsbuntfil

en: repository tip rolled back to revision %s (undo %s)
sv: arkivtopp tillbakadragen till revision %s (ångra %s)

en: repository tip rolled back to revision %s (undo %s: %s)
sv: arkivtopp tillbakadragen till revision %s (ångra %s: %s)

en: repository uses revlog format %d
sv: arkivet använder revlog-format %d

en: requesting all changes
sv: efterfrågar alla ändringar

en: reset bisect state
sv: återställ bisect-tillständ

en: reset branch name to parent branch name
sv: återställ grennamn till förälderns grennamn

en: reset working directory to branch %s
sv: återställ arbetskatalogen till grenen %s

en: resolved takes no arguments
sv: resolved tar inga argument

en: restore files to their checkout state
sv: återställ filer till deras uthämtningstillstånd

en: restoring status: %s
sv: återställer status: %s

en: resume interrupted graft
sv: återuppta avbruten ympning

en: returns the completion list associated with the given command
sv: returnerar kompletteringslistan associerad med det givna kommandot

en: rev expects a number
sv: rev förväntar sig ett nummer

en: rev requires a number
sv: rev kräver ett nummer

en: rev requires one argument
sv: rev kräver ett argument

en: reverse effect of earlier changeset
sv: omvänd effekten från en tidigare ändring

en: revert all changes when no arguments given
sv: återställ alla ändringar när inga argument ges

en: revert to the specified revision
sv: återgå till den angivna revisionen

en: reverting %s
sv: återställer %s

en: reverting subrepo %s
sv: återställer underarkivet %s

en: review revisions to merge (no merge is performed)
sv: granska revisioner att sammanfoga (ingen sammanfogning utförs)

en: revision %d is not managed
sv: revision %d hanteras inte

en: revision %s does not exist in subrepo %s
sv: revisionen %s existerar inte i underarkivet %s

en: revision %s refers to unknown patches: %s
sv: revision %s refererar till okända patchar: %s

en: revision to backout
sv: revision att återkalla

en: revision to check
sv: revision att kontrollera

en: revision to debug
sv: revision att debugga

en: revision to display
sv: revision att visa

en: revision to distribute
sv: revision att distribuera

en: revision to merge
sv: revision att sammanfoga

en: revision to rebuild to
sv: revision att bygga om till

en: revision to tag
sv: revision att märka

en: revision, tag or branch to check out
sv: revision, märke eller gren att hämta ut

en: revisions
sv: revisioner

en: revisions committed by user
sv: revisioner arkiverade av användare

en: revisions to export
sv: revisioner att exportera

en: revisions to graft
sv: revisioner att ympa

en: revlog '%s' not found
sv: revlog '%s' hittades inte

en: revlog format
sv: revlog-format

en: roll back an interrupted transaction
sv: ångra en avbruten transaktion

en: roll back the last transaction (dangerous)
sv: återgång från den senaste transaktionen (farligt)

en: rolling back unknown transaction
sv: återkallar okänd transaktion

en: run 'hg heads .' to see heads
sv: kör 'hg heads .' för att se huvuden

en: run 'hg heads' to see all heads
sv: kör 'hg heads' för att se alla huvuden

en: run even if remote repository is unrelated
sv: kör även om fjärrarkivet är obesläktat

en: run even when remote repository is unrelated
sv: kör även när fjärrarkivet är orelaterat

en: run even when the destination is unrelated
sv: kör även när destinationen är obesläktad

en: run server in background
sv: kör servern i bakgrunden

en: running non-interactively, use %s instead
sv: kör icke-interaktivt, använd %s istället

en: saving current version of %s as %s
sv: sparar nuvarande revision av %s som %s

en: scanning
sv: skannar

en: scanning paths
sv: skannar sökvägar

en: scanning source...
sv: skannar källa...

en: search for a pattern in specified files and revisions
sv: sök efter ett mänster i specificerade filer och revisioner

en: search the repository as it is in REV
sv: sök igenom arkivet som det är vid REV

en: searching
sv: söker

en: searching %d changesets for largefiles
sv: söker i %d ändringar efter largefiles

en: searching for changed bookmarks
sv: söker efter ändrade bokmärken

en: searching for changes
sv: söker efter ändringar

en: searching for exact renames
sv: söker efter exakta namnbyten

en: searching for similar files
sv: söker efter liknande filer

en: second argument to extra must be a string
sv: andra argumentet till extra måste vara en sträng

en: secret takes no arguments
sv: secret tar inga argument

en: see "hg help phases" for details
sv: se "hg help phases" för detaljer

en: select all unresolved files
sv: välj alla olösta filer

en: send changesets by email
sv: sänd ändringar via email

en: sending
sv: sänder

en: sending
sv: sänder

en: sending mail: %s
sv: sänder mail: %s

en: sending mail: smtp host %s, port %s
sv: sänder mail: smtp-server %s, port %s

en: set branch name even if it shadows an existing branch
sv: sätt grennamnet även om det döljer en existerande gren

en: set changeset phase to draft
sv: sätt ändringsfas till draft

en: set changeset phase to public
sv: sätt ändringsfas till public

en: set changeset phase to secret
sv: sätt ändringsfas till secret

en: set or show the current branch name
sv: sätt eller visa det aktuella grennamnet

en: set or show the current phase name
sv: sätt eller visa det aktuella fasnamnet

en: set the charset encoding
sv: sätt teckenkodning

en: set the charset encoding mode
sv: sätt teckenkodningsläge

en: set/override config option (use 'section.name=value')
sv: sätt/upphäv konfigurationsflagga (använd 'sektion.namn=värde')

en: shell alias for::
sv: skal-alias för::

en: show active branchheads only (DEPRECATED)
sv: visa bara aktiva grenhuvuden (FÖRÅLDRAD)

en: show aliases for remote repositories
sv: visa aliases för fjärrarkiv

en: show all details
sv: visa alla detaljer

en: show bookmarks
sv: visa bokmärken

en: show branch
sv: visa grenar

en: show changed files in the working directory
sv: visa ändrade filer i arbetskatalogen

en: show changeset information by line for each file
sv: visa ändringsinformation för varje rad i filer

en: show changesets not found in the destination
sv: visa ändringar som inte hittas i destinationen

en: show changesets within the given named branch
sv: visa ändringar i den namngivna grenen

en: show combined config settings from all hgrc files
sv: visa kombinerade konfigurationsalternativ från alla hgrc-filer

en: show copied files
sv: visa kopierade filer

en: show current repository heads or show branch heads
sv: visa aktuella arkivhuvuden och visar grenhuvuden

en: show difference from revision
sv: visa differens från revision

en: show global revision id
sv: visa globala revisions-id

en: show help for a given topic or a help overview
sv: visa hjälp för ett givet ämne eller en hjälpöversikt

en: show hidden changesets (DEPRECATED)
sv: visa dolda ändringar (FÖRÅLDRAD)

en: show information detected about current filesystem
sv: visa information om det aktuella filsystemet

en: show line number at the first appearance
sv: visa radnummer för första förekomsten

en: show local revision number
sv: visa lokala revisionsnummer

en: show new changesets found in source
sv: visa nya ändringar som hittas i källan

en: show newest record first
sv: visa nyaste saken först

en: show normal and closed branch heads
sv: visa normala och stängda grenhuvuden

en: show normal and closed branches
sv: visa normala och stängda grenar

en: show only added files
sv: visa bara adderade filer

en: show only branches that have unmerged heads
sv: visa bara grenar som har icke-sammanfogade huvuden

en: show only changesets within the given named branch (DEPRECATED)
sv: visa bara ändringar i den namngivna grenen (FÖRÅLDRAD)

en: show only deleted (but tracked) files
sv: visa bara borttagna (men spårade) filer

en: show only files without changes
sv: visa bara filer utan ändringar

en: show only heads which are descendants of STARTREV
sv: visa bara huvuden som är ättlingar till STARTREV

en: show only help for commands
sv: visa bara hjälp för kommandon

en: show only help for extensions
sv: visa bara hjälp för utökningar

en: show only ignored files
sv: visa bara ignorerade filer

en: show only merges (DEPRECATED)
sv: visa bara sammanfogningar (FÖRÅLDRAD)

en: show only modified files
sv: visa bara modifierade filer

en: show only removed files
sv: visa bara raderade filer

en: show only the first patch
sv: visa bara den första patchen

en: show only the preceding applied patch
sv: visa bara den föregående applicerade patchen

en: show only unknown (not tracked) files
sv: visa bara okända (ospårade) filer

en: show parents of the specified revision
sv: visa föräldrar för den angivna revisionen

en: show patch
sv: visa patch

en: show revision history alongside an ASCII revision graph
sv: visa revisionshistorik vid sidan av en ASCII-revisionsgraf

en: show revision history of entire repository or files
sv: visa revisionshistorik för hela arkivet eller filer

en: show revisions matching date spec
sv: visa revisioner som matchar datumspecen

en: show source of copied files
sv: visa källan för kopierade filer

en: show status of all files
sv: visa status för alla filer

en: show tags
sv: visa märken

en: show the command options
sv: visa kommandoflaggor

en: show the parents of the working directory or revision
sv: visa föräldrar till arbetskatalogen eller revision

en: show the revision DAG
sv: visa revisionsdiagram

en: show the specified revision or range
sv: visa den specifika revisionen eller serien

en: show the tip revision
sv: visa topprevisionen

en: show topics matching keyword
sv: visa ämnen för nyckelord

en: show topological heads only
sv: visa bara topologiska huvuden

en: show untrusted configuration options
sv: visa opålitliga konfigurationsalternativ

en: show which function each change is in
sv: visa vilken funktion varje ändring är i

en: sign even if the sigfile is modified
sv: signera även om signaturfilen är modifierad

en: signing %d:%s
sv: signerar %d:%s

en: similarity must be a number
sv: likhet måste vara ett nummer

en: similarity must be between 0 and 100
sv: likhet måste vara mellan 0 och 100

en: size requires an expression
sv: size kräver ett uttryck

en: skip check for outstanding uncommitted changes
sv: hoppa över kontroll av oarkiverade ändringar

en: skip testing changeset
sv: hoppa över test av ändring

en: skipped
sv: hoppade över

en: skipping %s - guarded by %s
sv: hoppar över %s - skyddad av %s

en: skipping %s - no matching guards
sv: hoppar över %s - inga matchande skydd

en: skipping already folded patch %s
sv: hoppar över redan hopvikta patchen %s

en: skipping incorrectly formatted id %s
sv: hoppar över flrformaterad id %s

en: skipping incorrectly formatted tag %s
sv: hoppar över felformaterat märke %s

en: skipping malformed alias: %s
sv: hoppar över defekt alias: %s

en: smtp specified as email transport, but no smtp host configured
sv: smtp angiven som emailtransport, men ingen smtp-server konfigurerad

en: smtp.host not configured - cannot send mail
sv: smtp.host är inte konfigurerad - kan inte sända mail

en: sort by saved mtime
sv: sortera efter sparad mtime

en: sort requires one or two arguments
sv: sort kräver ett eller två argument

en: sort spec must be a string
sv: sort-spec måste vara en sträng

en: sorting...
sv: sorterar...

en: source: %s
sv: källa: %s

en: specify hg command to run on the remote side
sv: specificera hg-kommando att köra på andra sidan

en: specify merge tool
sv: ange sammanfogningsverktyg

en: specify merge tool for rebase
sv: ange sammanfogningsverktyg för ombasering

en: specify ssh command to use
sv: specificera ssh-kommando att använda

en: src repository does not support revision lookup and so doesn't support clone by revision
sv: källarkivet stödjer inte revisionsuppslag, och stödjer därför inte kloning av angivna revisioner

en: ssl connection failed
sv: ssl-anslutning misslyckades

en: start debugger
sv: starta debugger

en: start stand-alone webserver
sv: starta fristående webbserver

en: status is already saved
sv: status är redan sparad

en: stream ended unexpectedly (got %d bytes, expected %d)
sv: strömmen slutade abrupt (fick %d bytes av förväntade %d)

en: streaming all changes
sv: strömmar alla ändringar

en: strip failed, full bundle stored in '%s'
sv: avlägsning misslyckades, hela bunten lagrad i '%s'

en: strip failed, partial bundle stored in '%s'
sv: avlägsning misslyckades, partiell bunt lagrad i '%s'

en: stripping amended changeset %s
sv: avlägsnar förändrad ändring %s

en: stripping intermediate changeset %s
sv: avlägsnar mellanliggande ändring %s

en: subdivision search of changesets
sv: genomsökning av ändringar med halveringsmetoden

en: subrepo %s is missing
sv: underarkivet %s saknas

en: subrepo requires a pattern or no arguments
sv: subrepo kräver ett mönster eller inga argument

en: subrepo takes at most one argument
sv: subrepo tar maximalt ett argument

en: summarize working directory state
sv: sammanfatta arbetskatalogens tillstånd

en: summary:     %s
sv: kortfattat:  %s

en: suppress output
sv: förhindra utmatning

en: svn: revision %s not found
sv: svn: revisionen %s hittades inte

en: switch parents when merging
sv: byt föräldrar vid sammanfogning

en: symlink takes no arguments
sv: symlink tar inga argument

en: syntax highlighting for hgweb (requires Pygments)
sv: syntaxfärgning för hgweb (kräver Pygments)

en: tag '%s' already exists (use -f to force)
sv: märket '%s' existerar redan (använd -f för att tvinga)

en: tag '%s' does not exist
sv: märket '%s' existerar inte

en: tag '%s' is not a global tag
sv: märket '%s' är inte ett globalt märke

en: tag '%s' is not a local tag
sv: märket '%s' är inte ett lokalt märke

en: tag names cannot consist entirely of whitespace
sv: märkesnamn kan inte bara bestå av blanktecken

en: tag names must be unique
sv: märkesnamn måste vara unika

en: tag takes one or no arguments
sv: tag tar ett eller inga argument

en: tag:         %s
sv: märke:       %s

en: target revision
sv: målrevision

en: template style to use
sv: mallstil att använda

en: test Mercurial installation
sv: testa Mercurial-installation

en: the argument to bookmark must be a string
sv: argumentet till bookmark måste vara en sträng

en: the argument to tag must be a string
sv: argumentet till tag måste vara en sträng

en: the clone will include an empty working copy (only a repository)
sv: klonen kommer att inkludera en tom arbetskopia (bara ett arkiv)

en: the eol extension is incompatible with the win32text extension
sv: eol-utökningen är inkompatibel med win32text-utökningen

en: the key id to sign with
sv: nyckel-ID att signera med

en: the name '%s' is reserved
sv: namnet '%s' är reserverat

en: there is no Mercurial repository here (.hg not found)
sv: det finns inget Mercurial-arkiv här (.hg hittades inte)

en: there is nothing to relink
sv: det finns inget att länka om

en: this is a binary file
sv: det här är en binär fil

en: this is not a shared repo
sv: det här är inte ett delat arkiv

en: this modifies a binary file (all or nothing)
sv: detta modifierar en binär fil (allt eller inget)

en: time how long the command takes
sv: ta tid på hur lång tid kommandot körs

en: tipmost revision matching date
sv: senaste revision matchande datum

en: to set 'brightblue' to color slot 12 (useful for 16 color terminals
    that have brighter colors defined in the upper eight) and, 'pink' and
    'orange' to colors in 256-color xterm's default color cube.  These
    defined colors may then be used as any of the pre-defined eight,
    including appending '_background' to set the background to that color.
sv: för att sätta 'brightblue' till färgnummer 12 (användbart för terminaler
    med 16 färger som har ljusare färger definierade bland de övre åtta), samt
    'pink' och 'orange' till färger i 256-färgs terminalfärger. Dessa
    definierade färger kan sedan användas som vilken som helst av de
    fördefinierade åtta, inklusive att lägga till '_background' för att sätta
    bakgrunden till den färgen.

en: too many options specified
sv: för många flaggor specificerade

en: track a line of development with movable markers
sv: spåra viss utveckling med flyttbara markörer

en: track large binary files
sv: spåra stora binärfiler

en: transferred %s in %.1f seconds (%s/sec)
sv: överförde %s på %.1f sekunder (%s/sek)

en: treat all files as text
sv: behandla alla filer som text

en: try extended date formats
sv: pröva utökade datumformat

en: trying to pop unknown node %s
sv: försöker att poppa okänd nod %s

en: type of distribution to create
sv: distributionstyp att skapa

en: unable to collapse, there is more than one external parent
sv: kan inte kollapsa, det finns mer än en extern förälder

en: unable to load queue repository
sv: kan inte öppna köarkiv

en: unable to read %s
sv: kan inte läsa %s

en: unable to read %s
sv: kan inte läsa %s

en: unable to read file %s
sv: kan inte läsa filen %s

en: unable to read file list (%s)
sv: kan inte läsa fillistan (%s)

en: uncommitted changes in subrepo %s
sv: oarkiverade ändringar i underarkivet %s

en: uncommitted changes in subrepository %s
sv: oarkiverade ändringar i underarkivet %s

en: uncommitted changes, use --all to discard all changes
sv: oarkiverade ändringar, använd --all för att kasta alla ändringar

en: uncommitted changes, use --all to discard all changes, or 'hg update %s' to update
sv: oarkiverade ändringar, använd --all för att kasta alla ändringar, eller 'hg update %s' för att uppdatera

en: uncommitted local changes
sv: oarkiverade lokala ändringar

en: uncommitted merge
sv: oarkiverad sammanfogning

en: uncommitted merge - please provide a specific revision
sv: oarkiverad sammanfogning - ange en specifik revision

en: uncommitted merge with no revision specified
sv: oarkiverad sammanfogning utan angiven revision

en: uncommitted merge, use --all to discard all changes, or 'hg update -C .' to abort the merge
sv: oarkiverad sammanfogning, använd --all för att kasta alla ändringar, eller 'hg update -C .' för att avbryta sammanfogningen

en: undeleting %s
sv: ångrar radering av %s

en: unexpected field name passed to matching: %s
sv: oväntat fältnamn skickat till matching: %s

en: unexpected old value
sv: oväntat gammalt värde

en: unexpected putlfile response: %s
sv: oväntat putlfile-svar: %s

en: unexpected response from remote server:
sv: oväntat svar från server:

en: unexpected response:
sv: oväntat svar:

en: unknown action "%s"
sv: okänd handling "%s"

en: unknown archive type '%s'
sv: okänd arkivtyp '%s'

en: unknown branch '%s'
sv: okänd gren '%s'

en: unknown bundle type specified with --type
sv: okänd bunttyp angiven med --type

en: unknown changeset %s listed
sv: okänd ändring %s angiven

en: unknown command %s
sv: okänt kommando %s

en: unknown delta base
sv: okänd deltabas

en: unknown format %d
sv: okänt format %d

en: unknown function '%s'
sv: okänd funktion '%s'

en: unknown key: %r
sv: okänd nyckel: %r

en: unknown method '%s'
sv: okänd metod '%s'

en: unknown mode %s
sv: okänt läge '%s'

en: unknown operating system: %s
sv: okänt operativsystem: %s

en: unknown parent
sv: okänd förälder

en: unknown patches: %s
sv: okända patchar: %s

en: unknown repository format: requires features '%s' (upgrade Mercurial)
sv: okänt arkivformat: kräver att '%s' fungerar (uppgradera Mercurial)

en: unknown signature version
sv: okänd signaturversion

en: unknown sort key %r
sv: okänd sorteringsnyckel %r

en: unknown takes no arguments
sv: unknown tar inga argument

en: unpacked size is %s, %s expected
sv: uppackad storlek är %s, %s förväntades

en: unpacking %s
sv: packar upp %s

en: unpacking changeset %s
sv: packar upp ändringen %s

en: unrelated git branch checked out in subrepo %s
sv: obesläktar git-gren hämtar i underarkivet %s

en: unresolved conflicts (see hg resolve, then hg rebase --continue)
sv: olösta konflikter (se hg resolve, sedan hg rebase --continue)

en: unresolved conflicts, can't continue
sv: olösta konflikter, kan inte fortsätta

en: unresolved merge conflicts (see hg help resolve)
sv: olösta sammanfogningskonflikter (se hg help resolve)

en: unresolved takes no arguments
sv: unresolved tar inga argument

en: unstable takes no arguments
sv: unstable tar inga argument

en: untested
sv: otestad

en: update across branches if no uncommitted changes
sv: uppdatera över grenar om inga oarkiverade ändringar

en: update failed to remove %s: %s!
sv: update kunde inte ta bort %s: %s!

en: update returned %d
sv: update returnerade %d

en: update the current patch
sv: uppdatera den nuvarande patchen

en: update to new branch head if changesets were pulled
sv: uppdatera till nytt grenhuvud om ändringar drogs

en: update to new branch head if changesets were unbundled
sv: uppdatera till nytt grenhuvud om ändringar packades upp

en: update working directory (or switch revisions)
sv: uppdatera arbetskatalogen (eller växla mellan revisioner)

en: update: %d new changesets (update)
sv: uppdatera: %d nya ändringar (uppdatera)

en: update: %d new changesets, %d branch heads (merge)
sv: uppdatera: %d nya ändringar, %d grenhuvuden (sammanfoga)

en: update: (current)
sv: uppdatera: (aktuell)

en: updating
sv: uppdaterar

en: updating %s to public failed!
sv: uppdatera %s till publik misslyckades!

en: updating bookmark %s
sv: uppdaterar bokmärket %s

en: updating bookmark %s failed!
sv: uppdatering av bokmärket %s misslyckades!

en: updating bookmarks
sv: uppdaterar bokmärken

en: updating queue directory
sv: uppdaterar kökatalog

en: updating tags
sv: uppdaterar märken

en: updating to %d:%s
sv: uppdaterar till %d:%s

en: updating to branch %s
sv: uppdaterar till grenen %s

en: updating working directory
sv: uppdaterar arbetskatalog

en: use "hg -v help%s" to show builtin aliases and global options
sv: använd "hg -v help%s" för att visa inbyggda alias och globala flaggor

en: use "hg help %s" to show the full help text
sv: använd "hg help %s" för att visa utförlig hjälp

en: use "hg help -e %s" to show help for the %s extension
sv: använd "hg help -e %s" för att visa hjälp för utökningen %s

en: use "hg help extensions" for information on enabling extensions
sv: använd "hg help extensions" för information om aktivering av utökningar

en: use "hg help" for the full list of commands
sv: använd "hg help" för den fulla kommandolistan

en: use "hg help" for the full list of commands or "hg -v" for details
sv: använd "hg help" för en full kommandolista eller "hg -v" för detaljer

en: use "hg update" or see "hg help revert"
sv: använd "hg update" eller se "hg help revert"

en: use 'hg push --new-branch' to create new remote branches
sv: använd 'hg push --new-branch' för att skapa nya fjärrgrenar

en: use 'hg status' to list changes
sv: använd 'hg status' för att visa modifikationer

en: use 'hg update' instead
sv: använd 'hg update' istället

en: use 'hg update' or check 'hg heads'
sv: använd 'hg update' eller kontrollera 'hg heads'

en: use 'hg update' or merge with an explicit revision
sv: använd 'hg update' eller sammanfoga med en speficik rev

en: use 'hg update' to switch to it
sv: använd 'hg update' för att byta till den

en: use --all to revert all files
sv: använd --all för att återställa filer

en: use --all to revert all files, or 'hg update %s' to update
sv: använd --all för att återställa alla filer, eller 'hg update %s' för att uppdatera

en: use --keep to keep original changesets
sv: använd --keep för att bevara originaländringarna

en: use <text> as commit message
sv: använd <text> som arkiveringsmeddelande

en: use IPv6 in addition to IPv4
sv: använd IPv6 förutom IPv4

en: use command to check changeset state
sv: använd kommando för att kontrollera ändringsstatus

en: use git extended diff format
sv: använd gits utökade diff-format

en: use hg resolve and hg graft --continue
sv: använd hg resolve och hg graft --continue

en: use pull protocol to copy metadata
sv: använd pull-protokollet för att kopiera metadata

en: use text as collapse commit message
sv: använd text som kollapsarkiveringsmeddelande

en: use text as commit message
sv: använd text som arkiveringsmeddelande

en: use uncompressed transfer (fast over LAN)
sv: använd okomprimerad överföring (snabbt över LAN)

en: used internally by daemon mode
sv: används internt av daemon-läget

en: user quit
sv: användaren avslutade

en: user:
sv: användare:

en: user:        %s
sv: användare:   %s

en: user: %s
sv: användare: %s

en: username %s contains a newline
sv: användarnamnet %s innehåller en radbrytning

en: validate the correctness of the current dirstate
sv: validera korrektheten för den nuvarande katalogstatusen

en: verify all the signatures there may be for a particular revision
sv: verifiera alla signaturerna som finns för en viss revision

en: verify the integrity of the repository
sv: verifiera arkivets integritet

en: versioned patch repository not found (see init --mq)
sv: versionshanterat patcharkiv hittades inte (se init --mq)

en: warning: %s certificate with fingerprint %s not verified (check hostfingerprints or web.cacerts config setting)
sv: varning: %s-certificatet med fingeravtrycket %s overifierad (kontrollera inställningen för hostfingerprints eller web.cacerts)

en: warning: %s@%s: copy source revision is nullid %s:%s
sv: varning: %s@%s: kopieringskällrevision är nullid %s:%s

en: warning: --repository ignored
sv: varning: --repository ignorerades

en: warning: can't find ancestor for '%s' copied from '%s'!
sv: varning: kan inte hitta anfader för '%s', kopierad från '%s'!

en: warning: certificate for %s can't be verified (Python too old)
sv: varning: certificatet för %s kan inte verifieras (för gammal Python)

en: warning: copy source of '%s' not in parents of %s
sv: varning: kopieringskällan för '%s' inte i föräldrar till %s

en: warning: error finding commands in %s
sv: varning: kunde inte hitta kommandon i %s

en: warning: failed to set color mode to %s
sv: varning: kunde inte sätta färgläge till %s

en: warning: ignoring .hgeol file due to parse error at %s: %s
sv: varning: ignorerar .hgeol-fil, parsningsfel vid %s: %s

en: warning: orphan revlog '%s'
sv: varning: övergiven revlog '%s'

en: warning: repository is unrelated
sv: varning: arkivet är obesälktat

en: warning: uncommitted changes in the working directory
sv: varning: oarkiverade ändringar i arbetskatalogen

en: web templates to use
sv: webbmallar att använda

en: when to colorize (boolean, always, auto, or never)
sv: när färgläggning ska ske (boolean, always, auto eller never)

en: when to paginate (boolean, always, auto, or never)
sv: när paginering ska ske (boolean, always, auto eller never)

en: working copy of .hgsigs is changed (please commit .hgsigs manually or use --force)
sv: arbetskopian av .hgsigs är ändrad (arkivera .hgsigs manuellt eller använd
    --force)

en: working dir not at branch tip (use "hg update" to check out branch tip)
sv: arbetskatalogen är inte på grentoppen (använd "hg update" för att hämta ut grentoppen)

en: working directory is missing some files
sv: arbetskatalogen saknar några filer

en: working directory not at a head revision
sv: arbetskatalogen är inte vid en huvudrevision

en: working directory now based on revision %d
sv: arbetskatalogen är nu baserad på revision %d

en: working directory now based on revisions %d and %d
sv: arbetskatalogen är nu baserad på revisionerna %d och %d

en: working directory revision is not qtip
sv: arbetskatalogen är inte qtip

en: writing
sv: skriver

en: y: transplant this changeset
    n: skip this changeset
    m: merge at this changeset
    p: show patch
    c: commit selected changesets
    q: cancel transplant
    ?: show this help
sv: y: transplantera denna ändring
    n: hoppa över denna ändring
    m: sammanfoga vid denna ändring
    p: visa patch
    c: arkivera valda ändringar
    q: avbryt transplantation
    ?: visa denna hjälp

en: you can't specify a revision and a date
sv: du kan inte specificera en revision och ett datum

en: you should pull and merge or use push -f to force
sv: du kan dra och sammanfoga eller använda push -f för att tvinga

en: ~ expects a number
sv: ~ förväntar sig ett nummer
